آنچه امروز ترکیه با آن رو به رو است

ریگا کوردستان – سرویس سیاسی 

 

ترکیه امروز بازهم شاهد درگیری های پراکنده بود اما آنچه مهم است این است که ترکیه دستخوش تحولاتی عظیم شد و تا دیکتاتوری کامل تنها چند قدم دیگر فاصله دارد .دستگیری و پاکسازی بیش از ۶۰۰۰ هزار نیروی ارتشی ,دادستانی و کارکنان دولتی قدمی مهم در این راستا بود که امروز اردوغان با انجام این کودتا مجوز برداشتنش را با حضور مردم ترکیه در خیابانهای استانبول و آنکار گرفت
اما چرا کودتا در ترکیه شکست خود میتوان پنج دلیل شکست کودتای نظامی در ترکیه را اینچنین برداشت:

۱− ­ مقاومت مردم، احزاب سیاسی و سازمان‌های غیردولتی

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه طرفداران سرسختی دارد که از خواست او پیروی کرده و به خیابان‌ها ریختند. حزب اسلامی و محافظه‌کار “عدالت و توسعه” به رهبری اردوغان از سال ۲۰۰۲ تا کنون پیروز انتخابات تمام دوره‌ها بوده است.

۲− ­ شکاف در ارتش

اگر کودتاچیان این امید را داشتند که بخش بزرگی از ارتش به آن‌ها بپیوندند، باید گفت که این انتظار برآورده نشد. به همین دلیل آن‌ها به قدر کافی سرباز و نیروی نظامی نداشتند تا تمام نقاط استراتژیک را اشغال و سپس در کنترل خود نگه دارند.

۳− ­ کودتاگران موفق به بازداشت اردوغان نشدند

رجب طیب اردوغان در زمان وقوع کودتا در مرمره، واقع در سواحل دریای اژه در استراحت به سر می‌برد. رئیس‌جمهور ترکیه خود گفته است که هتل او نیز توسط کودتاگران بمباران شده است اما او به هنگام حمله هوایی هتل را ترک کرده بود.

۴− ­ استفاده اردوغان از شبکه اینترنت

ساعت‌ها مشخص نبود که محل اقامت رئیس‌جمهور ترکیه کجاست، اما او توانست با مردم تماس برقرار کند.

۵− ­ حمایت جامعه بین‌الملل از اردوغان

به‌رغم انتقادها به شیوه‌های خودکامه‌ی رجب طیب اردوغان در دولت‌مداری او، هیچ یک از نهادهای بین‌المللی سیاسی که نقشی تعیین کننده در حوزه دیپلماسی جهانی دارند، مانند سازمان ملل متحد، پیمان ناتو، اتحادیه اروپا، آمریکا، روسیه ،دولت آلمان و حتی ایران به پشتیبانی از کودتاگران برنخواستند.

همین دلایل باعث میشود اگر چه پایه های یک دیکتاتوری عمیق و خفقان آور در ترکیه بعد از کودتا پا بگیرد اما از جنگ داخلی که میتوانست به سرعت ترکیه رافرا بگیرد جلوگیری نمود . ترکیه امروز با دست زدن به پاکسازی گسترده ارتش و فرانکنی و البته هشدار به جامعه جهانی تنها خود را بیشتر از پیش در منطقه منزوی تر میکند

 

 

حمید مقدسی/حقوقدان -دبیر سرویس حقوق بشر

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار