رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ | 20 Jan 2020
خانه » اخبار » پس از تلاش برای کودتا در ترکیه باید از حقوق و قانون حراست شود
پس از تلاش برای کودتا در ترکیه باید از حقوق و قانون حراست شود

دستگیری‌های گسترده و تعطیل کردن وب سایت‌ها بر نگرانی‌ها افزوده است

تاریخ انتشار : ۳۰ تیر ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس حقوق بشر

 

پاسخ دولت ترکیه به تلاش برای کودتای نظامی اخیر، آزمایش مهمی برای دفاع از تعهد این کشور به اصول دمکراتیک و حقوق بشر، از جمله آزادی رسانه‌ها و احترام به حاکمیت قانون به شمار می‌رود.
در تاریخ ۱۸ جولای سال ۲۰۱۶ مقامات اعلام کردند بیش از ۷۵۰۰ نفر از جمله ۷۵۵ نفر از قضات و دادستان‌ها را بازداشت کرده و هزاران نفر از قضات و دادستان‌ها و افسران پلیس را تعلیق کرده‌اند. همچنین از فعالیت ۲۰ وبسایت خبری جلوگیری شده است.
هیو ویلیامسون مدیر بخش اروپا و آسیای مرکزی دیده‌بان حقوق بشر گفت: “در حالی که دولت برای رسیدگی به پرونده کسانی که در کودتا نقش داشته‌اند کاملاً محق است، سرعت و مقیاس بازداشت‌ها که شامل قضات عالی رتبه نیز می‌شود، نشان می‌دهد یک پاکسازی بجای یک فرایند مبتنی بر شواهد در حال انجام است.” وی در ادامه گفت: “شهروندان ترکیه که برای دفاع از دمکراسی به خیابان‌ها ریختند سزاوار پاسخی هستند که حاکمیت قانون را تقویت و از آزادی رسانه‌ها دفاع کند.”

 

حمید مقدسی / حقوق دان – دبیر سرویس حقوق بشر

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.