رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

جمعه ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ | 24 Jan 2020
خانه » اخبار » از گردشگاه تا سکونتگاه غیررسمی
از گردشگاه تا سکونتگاه غیررسمی

محله غم تسلی از جمله سکونتگاه های غیررسمی است که تحقیقات و بررسی های در سالهای اخیر مورد توجه ویژه قرار گرفته است به عنوان  محله فرو دست شهری از نظر اقتصادی در رده بسیار نامناسب و از نظر وضعیت کالبدی پهنه ها بسیار نامناسب می باشد

تاریخ انتشار : ۳۰ تیر ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس اجتماعی

امروزه یکی از چالش‌های عمده ناپایدار کننده شهری کشور و گونه ای شهرنشینی با مشکلات حاد موسوم به اسکان غیر رسمی می‌باشد. اسکان غیر رسمی، نوعی سکونت در فضای شهری است که در تمامی ابعاد سیاسی ،اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، کالبدی و حقوقی با سایر انواع سکونت موجود در شهر تفاوتهای اساسی را نشان می دهد. مسکن غیرمعمول، خیابان ها و کوچه های تنگ باریک، مشکلات زیست محیطی و بهداشتی، فزونی و تراکم جمعیت ، فقر فرهنگی و آسیب های اجتماعی، آسیب پذیری بالا در برابر حوادث طبیعی ، سطح پایین برخورداری امکانات و تسهیلات زندگی، عدم برخورداری لازم از امکانات ، تاسیسات و خدمات شهری، اشتغال غالب در مشاغل غیررسمی، تصرف و عدم مالکیت قانونی بر زمین و… از ویژگیهای اسکان غیررسمی محسوب می شود.

 ۸

یکی از شهرهای که با پدیده سکونتگاههای غیر رسمی محلات فرودست شهری مواجه است شهر کنگاور می باشد. طی توسعه کالبدی شهر بین سالهای ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۷ ساخت و سازهای بی ضابطه ای ، بر روی تپه گردشگاهی غم تسلی صورت گرفت و این تپه را از کاربری تفریحی – به فضای برای سکونت مهاجرین در این شهر تبدیل کرد.

۱۲

عکس هوایی کنگاور ۱۳۴۳

محله غم تسلی از جمله سکونتگاه های غیررسمی است که تحقیقات و بررسی های در سالهای اخیر مورد توجه ویژه قرار گرفته است به عنوان  محله فرو دست شهری از نظر اقتصادی در رده بسیار نامناسب و از نظر وضعیت کالبدی پهنه ها بسیار نامناسب می باشد.این محله در حال حاضر در نزدیکی مرکز شهر با مساحت مسکونی ۴۱۹۲۸ مترمربع که شامل ۳۱۹ قطعه مسکونی و ۳۱۴خانوار و براساس سرشماری ۱۳۹۰ جمعیتی برابر ۲۰۰۰نفر ، قرار دارد و البته با توجه به موقعیت مکانی این سکونتگاه بازسازی آن در دستور کارمدیریت شهری قرار گرفته است، بافت فرسوده محله عرفی غم تسلی به علت شدت فرسودگی، ناهموار بودن زمین در این محله و پلکانی بودن معابر (مورفولوژی زمین در محله مزبور به شکل یک تپه است که عبور و مرور وسائل نقلیه و عابران پیاده را با مشکل مواجه ساخته است)، امکان نوسازی در بافت موجود را ندارد و طبق نظر شهرداری شهر کنگاور به جنوب غربی و نزدیک ورودی شهر (در اراضی جایگزین غم تسلی مسکن مهرآوران ) انتقال داده خواهد شد .

۹

پروژه مسکن مهر غم تسلی در غرب جنوب غربی و ورودی شهر کنگاور ، در غالب ۴۱۲ واحد مسکونی ، پروژه ۳۰۰ واحدی و ۱۱۲ واحدی گنجانده شده است. که در حال حاضر واحدهای مسکونی آن در حال ساخت می باشد.طبق گفته کارشناس راه و شهرسازی کنگاور بخشی از پروژه مسکن مهرآوران تکمیل می باشد. که طی بازدید استاندار کرمانشاه در تاریخ ۲۸/۸/۹۴ از واحدهای مسکونی مهرآوران صورت گرفت، تأکید بر تکمیل این واحدهای مسکونی تا پایان سال ۱۳۹۴ و تحویل آن به مردم را داشته اند. طبق گفته کارشناسان مسکن مهرآوران مردم محله غم تسلی می توانند با واگذار واحدهای مسکونی خود در غم تسلی ، و با گرفتن تسهیلات بانکی مسکن مهر (۲۵ میلیون ، با سود ۱۴% ) صاحب واحد مسکونی از مسکن مهرآوران شوند. اما مسئله مهمی که در اینجا مطرح می باشد ، بیش از نیمی از مردم غم تسلی در حال حاضر در واحدهای اجاره و رهن این محله هستند. و قادر به خرید و بازپرداخت وام های مسکن مهر نیستند. بیشتر مردم این محله از نظر مالی و اقتصادی در شرایط نامناسبی هستند و سوالی که مطرح است، تکلیف بخش اعظم این خانوار ها بعد از انتقال به مسکن مهر و تخریب غم تسلی چه خواهد شد. و در نهایت می توان اشاره به سردرگمی مردم محله و مسئولان مربوطه، و عدم شفافیت در ارزش واقعی املاک و اراضی محله غم تسلی و مسکن مهر می باشد، این مسئله یکی از دلایل ناکارآمدی هدف سازندگان پروژه مسکن مهر و انتقال مردم به آن می باشد.

سحر طاهرآبادی / کارشناس ارشد شهرسازی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.