رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ | 11 Apr 2021
خانه » فرهنگی » ” بر مرگ آرزوی جوانان لرستانی چه کسی اشک می ریزد؟!”
” بر مرگ آرزوی جوانان لرستانی چه کسی اشک می ریزد؟!”

بر اساس آمارهای سازمان جهانی کار سالانه ۲۵۰میلیون کودک در سراسر جهان ازکودکی محروم می شوند این نورچشمی ها به صورت مداوم به کارگری برده وار گرفته می شوند . در اغلب موارد کارهای جان فرسا آن ها را از رفتن به مدرسه و دوران کودکی بی نصیب می کند . بجز کارگریی که بیشتر به بردگی می ماند از آثار دیگر کار کودکان فراخ شدن میدان برای سوء استفاده ی قاچاقچیان و سارقان است این قاچاق از کالاهای غیر مجاز شروع و به اعضای بدن خود کودکان ختم می شود.
این کودکان اگر خیلی شانس بیاورند دست افزار باندهای توزیع مواد مخدر و روسپی گری نمی شوند. این طفلان مسلم حتی در شبستان ذهنشان نیز چنین آینده ایی را آرزو نکرده بودند و شاید از بد حادثه به این مراکز به پناه می آیند.

تاریخ انتشار : 22 جولای 2016

ریگا کوردستان – سرویس اجتماعی 

به گزارش ریگا کوردستان – بر اساس آمارهای سازمان جهانی کار سالانه ۲۵۰میلیون کودک در سراسر جهان ازکودکی محروم می شوند این نورچشمی ها به صورت مداوم به کارگری برده وار گرفته می شوند . در اغلب موارد کارهای جان فرسا آن ها را از رفتن به مدرسه و دوران کودکی بی نصیب می کند . بجز کارگریی که بیشتر به بردگی می ماند از آثار دیگر کار کودکان فراخ شدن میدان برای سوء استفاده ی قاچاقچیان و سارقان است این قاچاق از کالاهای غیر مجاز شروع و به اعضای بدن خود کودکان ختم می شود.
این کودکان اگر خیلی شانس بیاورند دست افزار باندهای توزیع مواد مخدر و روسپی گری نمی شوند. این طفلان مسلم حتی در شبستان ذهنشان نیز چنین آینده ایی را آرزو نکرده بودند و شاید از بد حادثه به این مراکز به پناه می آیند.
بنا به دلایلی که گویی کوچک ترین ارتباطی به من و شما ندارد آمار دقیقی از کودکان کار ایرانی در دست نیست اما همان طور که همه مستحضریم برای وصف احوال کارگران زیر ۱۸ سال کوهدشتی همان جست وجوگران لقمه ی نان حلال در تهران که دست بر قضا دست کم از کارتن خواب ها و کودکان کار نیستند به هیچ عدد و رقم و آماری نیاز نداریم .همه نیک می دانیم که در منازل کارگری در چه وضعیت اسف باری شب و روزها را به هم می دوزند تا از پسش چندرغازی برای گذران ده روز اول ماه تحت عنوان حقوق دریافت کنند.
به ادعای استثمارگران،کودکان به برکت جثه های نحیف وکوچکشان در دهلیز های تنگ معادن واگن های پر از زغال سنگ را به راحتی به جلو هل می دادند و به ادعای هم شهریان عزیز تر از جان من این روزها کودکان و جوانان در دهلیز های تنگ اقتصادی واگن های پر از مشکلات را با مشقت به جلو هل می دهند. کارگری نورچشم پدر فقط از سر ناچاری است و البته باز هم دست فقر و بیکاری در کار است .
پای درد دل و دل درد و پشت درد و پا درد هر کدام از جوان های چه بسا تحصیل کرده ی کوهدشتی که بنشینی بی شک پای تاثیرات تلخاتلخ کارگری در تهران در کار است در مواردی نیز درد ها با افسوس ها و ناله ها آمیخته می شود چرا که کارگری منجر به ترک تحصیل شده است.
پایه های یک ساختمان هفت طبقه سست شد و آرمان های هفتاد طبقه ی ۱۷ جوان و خانواده های ماتم زده شان زیر سقف و دیوارهای فرو ریخته، زنده به گور شد و دیری نپایید که جنازه ی جگر گوشه هایمان را برایمان فرستادند.
کلماتم درد می گیرد قلمم درد می گیرد قلبم درد می گیرد اما باید بگویم چند سال پیش رئیس جمهور وقت برای تسکین کوه ها و دشت های متلاطم شهرم حتی یک تسلیت ساده روانه نکرد. تا جایی که محمدرضا شوق الشعرا در وبلاگش نوشت:
” بر مرگ آرزوی جوانان لرستانی چه کسی اشک می ریزد؟!”
هنوز پژمردگی ۱۷ شاخ شمشادمان را فراموش نکرده بودیم، هنوز تن پوش عزای جگرگوشه های شهرمان را در نیاورده بودیم که پدر و پسری داخل چاه زنده به گور شدند از آن جایی که مرگ دو نفر تیتر جنجالی برای رسانه ها محسوب نمی شد آب از آب نجنبید این بار هیچ کس هیچ بویی نبرد چون فقط دو نفر زیر آوار فقر و بیکاری له شده بودند. آمبولانس آنقدر دیر رسیده بود که سایر هم شهری های عزیز فقط محو تماشای مرگ تدریجی دو جگر گوشه ی دیگر شدند . آن روزها اندیشه ام داشت قد می کشید تا ۱۸ سالش را تمام کند و بعد از اتوپیا ی دست نایافتنی که ساخته بودم و لغزش ستون های شهرم بنویسم .
دو هم شهری دیگر طعمه ی ریزش چاه و در فراسوی دهلیزهای تنگ و کورچاه، طعمه ی فقر و بی کاری شدند و هنوز کارگرهای کوهدشتی روانه تهران می شوند تا لقمه ای نان حلال و سیری دل خوش و منی پشت و پا درد به خانه بیاورند تازه اگر همین حداقل ها هم به خانه برسد جای شکرش باقی است .کارگرانی که این روزها رقابت تنگاتنگ و پایا پایی با کارگران افغانی دارند و بسیار بسیار مسرور و خرسندیم که در این رقابت جوانان غیور لرستانی کاپ پیروزی را بر سر کشیده اند. این تنها افتخار ما نیست ما در بیکاری نیز رتبه ی اول کشور را به خود اختصاص داده ایم. این نشان های افتخار را بایستی بر گرده ی کوهدشت دیگرجگرگوشه ی تکه پاره ی لرستان آویخت چرا که بسیاری از کارفرمایان و پیمان کاران تهرانی کارگران و بارکش های کوهدشتی را بر افغانی ها ترجیح می دهند!
ما این را از گذشتگان به ارث برده ایم نباید فراموش کنیم که روایت زندگی یک کارگر و دهقان فقیر لرستانی تحت عنوان برای گونگادین بهشت نیست(No Heaven for GungaDin )اعجازعلی میردریکوندی که به دو زبان فارسی و انگلیسی مسلط بود به آکادمی نوبل معرفی شد .
باید خاطرنشان کرد که برای هیچ یک از گونگادین های ما، بهشت نخواهد بود… در این جنگ تن به تنی نابرابر تنها چیزی که آید گونگادین های بی جیره و مواجب کوهدشتی می شود آینده ایی کم سو برای خود و خانواده شان است. چرا که مدام سقف و دیوارهای زندگی روی سرشان آوار می شود و بیمه گنگ و رسانه کور و منتقدان لال و مسئولان ناشنوا .
و اما چرا بازنبش قبر کردید؟! چون باید زانوی غم بغل بگیریم.و منتظر خبر بعدی باشیم تا شاید شاعر یا نویسنده ای در گوشه ای از ایران وجدان درد بگیرد و چند خطی تسلیت برایمان روانه کند و رسانه ها سر پوش بگذارند و حضرات مسئول تاسف بخورند و ما آه بکشیم و این سریال همچنان ادامه داشته باشد.
این روزها خبر رخوت پایه های کوهدشت و ریزش آینده ی ۲۱۸هزار کوهدشتی شانه ها ی کوه ها را می لرزاند و سینه ی دشت های فراخ را می شکافد اما انگار تسلیت و توجه مسئولین به کمیت نیست بل به کیفیت است .چند سال پیش زمانی که همسر یکی از مسئولین فوت کرد همان رئیس جمهور وقت پیام تسلیت فرستاد اما:
“بر مرگ آرزوی جوانان کارگر لرستانی چه کسی اشک می ریزد”

زهرا میرزایی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.