بافت با ارزش روستای سیمین با جاذبه گردشگری

ریگا کوردستان – سرویس اجتماعی photo_2016-07-23_21-24-04

روند شهر گرایی که ناشی از سیاست های گذشته کشور است در دهه های اخیر معضلات متعددی را برای زیستگاههای شهری و روستایی کشور ایجاد کرده است. این روند که در سطح جهانی به صورت نابودی اشکال متنوع زیست و آلودگی محیط جلوه گر است با ورود مظاهر شهری مدرن به جوامع سنتی و روستایی موجب یک شکل شدن چشم اندازها و از بین رفتن تدریجی ویژگی های اجتماعی فرهنگی، مهاجرت و افزایش معضلات اجتماعی شده است. در کنار این مسئله کمبود امکانات اولیه زیست در بسیاری از نقاط روستایی و نیز مسئله مهم آسیب پذیری بافت های سنتی روستایی در برابر حوادث طبیعی نظیر سیل و زلزله موجب فرسودگی و نابودی زیستگاههای با ارزش و منحصر به فرد میگردد

اجرای طرح بهسازی روستای سیمین از اعتبارات ملی دولت جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۸۸ توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان شروع و در تابستان سال ۱۳۹۱ به اتمام و به مرحله بهره برداری رسیده .

۲۱

روستای کوهستانی سیمین از دهات بخش مرکزی واقع در جنوب شرقی همدان است و در ارتفاع ۲۲۶۰ متری از سطح آبهای آزاد و در ۴ کیلومتری روستای ابرو و ۱۶ کیلومتری مرکز همدان قرار گرفته است. اراضی زراعی این روستا ازشمال به اراضی زراعی روستای ابرو، از جنوب و غرب به اراضی زراعی روستای شمس آباد و ارتفاعات منطقه و از شرق به اراضی روستای یلفان محدود می شود.

۳

  • تحولات روستا و علل آن

روستای سیمین که به گفته اهالی و شهادت آثار به جا مانده که حاکی از دانش کهن خانه سازی و یکجا نشینی است، از جمله زیستگاههای کهن منطقه به شمار می رود. این روستا در دوره های مختلف بسته به شرایط جابجا شده است. جای نخستین در انتهای دره کلاه قاضی و  نزدیک به این قله بوده است و سپس طی دوره های زمانی به پایین تر منتقل شده است. محل فعلی روستا به گفته اهالی قدمتی بیش از ۳۰۰ سال دارد. از آنجا که اجداد ساکنین این مناطق از طایفه لر و اقوام آریا و سوار کار بوده اند قطعاً از آغاز ساکن دشتها و نواحی مسطح بوده اند.

  • وجه تسمیه روستای سیمین

وجود معادن سنگ سیلیس در محدوده روستا که امروزه مورد بهره برداری هم قرار دارد بدلیل جلوه خاصی که در راهها و دامنه های اطراف روستا ایجاد می کند میتواند موجب این نام گذاری شده باشد.

  • بررسی وضعیت توپوگرافی و اقلیمی

روستای سیمین در شمال شرقی قله کلاه قاضی از قلل الوند به ارتفاع ۳۱۲۵ متر از سطح دریا قرار گرفته است. فاصله روستا تا قله حدود ۵ کیلومتر است و در امتداد قله شاه نشین بزرگ ( ۳۴۹۶ متر از سطح دریا ) قرار دارد. از این کوهها چشمه ساران متعددی سرچشمه می گیرد که روستای سیمین و سایر روستاها را که در دامنه قرار گرفته اند مشروب می سازد. قسمتی از آبهای جاری صرف روستای سیمین و مازاد آن به مصرف اراضی روستاهای ابرو، کشین، ورکانه و سایر روستاهای مسیر می شود و مازاد آن به خصوص در فصول غیر زراعی به دریاچه سد اکباتان می ریزد.

۴

۵

  • نقاط عطف

جاذبه های تاریخی و طبیعی متعددی در منطقه همدان وجود دارد بطوری که همدان بعنوان یکی از ۵ شهر فرهنگی تاریخی کشور شناخته شده است. روستای سیمین در امتداد دره کلاه قاضی قرار دارد که در انتها به کوهستان الوند ختم می شود . دره های این منطقه مورد توجه ویژه کوهنوردان برای رسیدن به قله های الوند می باشد. وجود دریاچه سد اکباتان در نزدیکی این منطقه نیز جلب توریست با اهمیت است. با عنایت به تاریخچه روستا زیستگاههای کهنی که در اینجا قرار داشته اند میتوانند نقاط دیدنی جالبی برای گردشگران بشمار روند.

  • بررسی تغییرات و تحولات تاریخی روستا

چهار دوره سکونت و جابجایی در روستای سیمین وجود دارد، نخستین محل استقرار روستا که امروزه به نام دکان بازار یا دیدمان داش یا سنگ آسیاب خوانده می شود در فاصله تقریباً ۶ کیلومتری محل فعلی روستا و در انتهای دره کلاه قاضی قرار داشته است. دومین محل بنام سیمین خرابه کمی پایینتر از محل قبلی قرار دارد ، سومین محل بنام سیمین در کنار امام زاده عبدالله سیمین در فاصله ۲ کیلومتری محل فعلی قرار دارد و بالاخره روستای سیمین ابرو یا سیمین رود که روستای مورد مطالعه فعلی می باشد . آثار اندکی از سکونت گاههای پیشین باقی مانده است چرا که با توجه به دشواری تهیه سنگهای چهارتراش مورد استفاده در ساخت ابنیه برای ساکنین ، اغلب از همان مصالح سکونتگاههای قبلی برای ساخت خانه های جدید استفاده می شد.

  • شکل شناسی بافت

روستای سیمین رود دارای دو نوع بافت فشرده و پراکنده است. بافت فشرده که بافت قدیم روستا را نیز شامل می شود دارای دو محله بالا و پایین است. محله بالا که شامل مرکز محله مسجد و حمام قدیم است در قسمت شمالی و بالا دست قرار گرفته و ورودی روستا نیز از همین سمت است. محله پایین که بعد تر شکل گرفته است از محل چشمه مرکزی روستا به پایین به سمت جنوب شکل گرفته و شامل مرکز محله بقالی می باشد.

مصالح به کار رفته در ساختمان های روستا به تبع زمان تغییر کرده است. ساختمان های قدیمی تر با استفاده از سنگ های لاشه و چوب ساخته شده اند. در دوره های بعدی به جای سنگ از خشت خام نیز استفاده شده اما همچنان در ازاره ها و پی چینی از سنگ استفاده شده است. در مرحله بعد از آجر به تنهایی یا ترکیب با سنگ در پی چینی استفاده شده که در برخی موارد کاربرد تیر فلزی به جای چوب نیز دیده می شود. اخیراً نوسازی ها با استفاده از آجر فشاری یا سفالی و تیر فلزی صورت میگیرد. نماسازی در ساختمانها رواج ندارد و تنها در برخی موارد از اندود کاهگل استفاده شده است. بازشوها در گذشته به صورت چوبی بوده است که به تدریج در و پنجره های فلزی با شیشه خور بیشتر در مورد پنجره ها جای آنها را گرفته است.

  • شناسایی ابنیه و عناصر ارزشمند تاریخی

با ارزش ترین عنصر کالبدی موجود در روستا ساختمان مسکونی مربوط به بزرگ دهکده یا کدخدا ست که در دل بافت قدیم قرار دارد.

قدیمی ترین ساختمان موجود در روستا ساختمان یک طبقه حمام و به سبب موقعیت قرارگیری قابل دسترسی از کوچه پشتی. سیستم سازه ای، دیوارچینی سنگی به صورت دیوار باربر- پوشش بام از تیرهای چوبی و سنگ و کاهگل.

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همدان بعنوان ارگان اصلی سازمان مدیریت و اجرای طرح بافت با ارزش روستای سیمین همدان می باشد که با هماهنگی با میراث فرهنگی و جلب مشارکتهای مردمی هدایت امور را بر عهده دارد. در حال حاضر روستای سیمین یکی از روستاهای با بافت با ارزش تاریخی می باشد که در همه فصول سال مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی می باشد.

۱۴ ۱۵ ۱۶ DSC09545 IMG_2292 IMG_2298 IMG_2352 IMG_2357

سحر طاهرآبادی / کارشناسی ارشد شهر سازی

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار