رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ | 29 Feb 2020
خانه » تحلیلی » مظلومیت گردشگری کنگاور در تابلوهای رنگ باخته و بی نشانی !!!!
مظلومیت گردشگری کنگاور در تابلوهای رنگ باخته و بی نشانی !!!!

تابلو های گردشگری در چه صورت و به چه منظور در کنار آثار و محوطه های تاریخی نصب می شوند ؟

تاریخ انتشار : ۳ مرداد ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی 

تابلو های گردشگری در چه صورت و به چه منظور در کنار آثار و محوطه های تاریخی نصب می شوند ؟

در پیرامون آثار فرهنگی – تاریخی و طبیعی به منظور ثبت آنها ؛ که ارزش و قابلیت ثبت در فهرست را داشته باشند را با تهیه و تدوین ضوابط و دستورالعملها ی مربوط به چگونگی ثبت ، تهیه شناسنامه های فنی و سایر موارد مربوط به آثار منقول تاریخی  ، بافت های تاریخی ، میراث طبیعی ، توسط سازمان میراث فرهنگی تهیه و تنظیم و ابلاغ به مقامات ذیربط تهیه بانک اطلاعات مربوط به ثبت شده و در فهرست آثار ملی از طریق اخذ گزارش های مستمر و ضبط گزارش ها که در پرونده ثبتی آثار و انعکاس هرگونه دخل و تصرف غیر مجاز در دفاتر تخصصی و حقوقی ایجاد بستر های مناسب برای جذب گردشگر می شود .

در این تابلو‌ها نام و قدمت اثر و هم‌چنین مشخصات معماری بنا و شماره ثبت جهت آشنایی هر چه بیشتر بازدید‌کنندگان آورده شده است.

در شهرستان کنگاور صد و اندی آثار و محوطه تاریخی ثبت ملی شده  وجود دارد ؛ اما متاسفانه از این تعداد فقط به جرات گفت دو یا سه اثر دارای تابلو ثبت ملی هستن دیگر آثار و محوطه بدون تابلو میراث فرهنگی می باشند .

IMG_1316

نداشتن تابلو معضلاتی را در پی دارد نمونه این مورد می توان به دیوار نویسی های که بر روی خانه غلامحسین ساری اصلانی انجام شده اشاره کرد و تپه های تاریخی که در روستاهای این شهرستان قرار دارند و معدن های سنگ معبد آناهیتا که به تازگی به ثبت رسیده اند !

تا همین سال‌های اخیر گردشگرانی که به شهر کنگاور می‌آمدند، علاوه بر نداشتن اطلاعات کافی از مراکز گردشگری شهر و روستا، برای یافتن مسیر اماکنی که از وجود آنها اطلاع داشتند نیز به مشکل برمی‌خوردند.

یکی از مواردی که می‌تواند به گردشگر به منظور پیدا کردن محل و آگاهی از وجود بنایی تاریخی و حوزه گردشگری کمک کند نصب تابلوهای متعدد در محلی مناسب است که در شهرستان کنگاور چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

معرفی مناطق گردشگری و تاریخی از مسائل مهمی است که اگر درست انجام شود می‌تواند در جذب گردشگر و شناساندن بناهای تاریخی و حوزه‌های گردشگری بسیار مؤثر باشد اما در این شهرستان به این مسئله توجه خاصی نشده و تنها برای معرفی بعضی از آنها از یک تابلو که برخی از آنها به علت تماس داشتن با آفتاب و دیگر عوامل طبیعی از بین رفته است و یا از کتابچه و بروشور برای معرفی تعداد کمی از این بناها استفاده شده است که البته در این دوران که بیشتر کارها و تبادل اطلاعات از طریق اینترنت و فضاهای متعدد مجازی انجام می‌شود استفاده از این روش‌ها نمی‌تواند آنطور که باید تأثیرگذار باشد.

تابلوهای شهری که برای راهنمایی شهروندان در سطح شهر نصب می‌شوند در زیباسازی فضا و یا اختلال در سیمای بصری شهر نقش زیادی دارد. طراحی درست و با برنامه ریزی می تواند علاوه بر این که باعث زیبایی شهر شود نقش راهنمایی شهروندان را نیز به درستی ایفا کند.

قبل از به ثبت رسیدن آثار و محوطه ها پرونده و گزارش های دقیق و کاملی را تهیه می کنند تا در آثار ملی به ثبت برسد اما بعد از به ثبت رسیدن نیز به همان صورت دقیق و کامل از آن اثر حفاظت می شود ؟ آیا مسئولین میراث فرهنگی شهرستان کنگاور تا به حال به این موضوع که علاوه بر معبد آناهیتا ما جاذبه های گردشگری دیگر نیز داریم ؟ با نصب کردن تابلو های راهنما گردشگرانی که به این شهرستان می آیند متوجه دیگر آثار می شوند و برای بازدید به این محوطه ها نیز می روند . علاوه بر آن با توجه به متن تابلو ها مبنی بر ( هرگونه دخل و تصرف در آن جرم محسوب میگردد ) کمتر مورد آسیب های انسانی می شود . این آثار در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و حفاظت و نگهداری از آنها اهمیت خاصی می طلبد.

تک تک این آثار برگه های شناسنامه هویت سرزمین ما هستند که باید نسبت به حفظ آنها اهتمام داشته باشیم و به نسل آینده انتقال دهیم.

مریم طاهرآبادی / کارشناس ارشد باستان شناسی

 

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.