رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ | 16 Apr 2021
خانه » تحلیلی » آموزش به زبان مادری بحثی قدیمی اما همیشه داغ
آموزش به زبان مادری بحثی قدیمی اما همیشه داغ

سالهاست کنشگران مدنی و فعالین حقوق اقلیتها همواره کوشیده اند تا بحث آموزش به زبان مادری را به اجرا بگذارند و دولتها را به این وا دارند تا به این حق گردن نهاده و اجازه آموختن به زبان مادری را به طور رسمی بپذیرد . سازمان یونسکو، از سال ۱۹۹۹ روز 21 فوریه برابر با 2 اسفند را به نام "روز جهانی زبان مادری" نام­گذاری کرده است تا توجه دولت­ها و شهروندان جهان را به دادن اهمیت بیش­تر به تدریس زبان مادری در مدارس جلب نماید.

تاریخ انتشار : 30 جولای 2016

ریگا کوردستان – سرویس اجتماعی 

مصاحبه اختصاصی ریگا کوردستان با وزیر آموزش و پرورش 

سالهاست کنشگران مدنی و فعالین حقوق اقلیتها همواره کوشیده اند تا بحث آموزش به زبان مادری را به اجرا بگذارند و دولتها را به این وا دارند تا به این حق گردن نهاده و اجازه آموختن به زبان مادری را به طور رسمی بپذیرد . سازمان یونسکو، از سال ۱۹۹۹ روز ۲۱ فوریه برابر با ۲ اسفند را به نام “روز جهانی زبان مادری” نام­گذاری کرده است تا توجه دولت­ها و شهروندان جهان را به دادن اهمیت بیش­تر به تدریس زبان مادری در مدارس جلب نماید.

در رابطه با حق آموزش به زبان مادری در بند دوم ماده ۲۶ اعلامیه جهانی حقوق بشر آمده است:

“هدف آموزش و پرورش باید شکوفایی همه جانبه شخصیت انسان و تقویت رعایت حقوق بشر و آزادی­‌های اساسی باشد. آموزش و پرورش باید به گسترش حسن تفاهم، دگرپذیری و دوستی میان تمام ملت‌ها و تمام گروه‌های نژادی یا دینی و نیز به گسترش فعالیت‌های ملل متحد در راه حفظ صلح یاری رساند.”

 این موضوع در بند سوم همین ماده به این شکل ادامه یافته است:

“پدر و مادر در انتخاب نوع آموزش و پرورش برای فرزندان خود، بر دیگران حق تقدم دارند”

در حقیقت زبان، بازتاب‌دهنده‌ فرهنگ و سنن و آداب و رسوم مردمی است که به آن زبان سخن می‌گویند. بر این اساس هرگونه تلاش در جهت جلوگیری از آموزش زبان مادری به معنی نابودی فرهنگ آن مردم است. زبان مادری به خصوص برای کودکان، گوش­نوازتر از هر صدای دیگری است و نقش مهمی در رشد کودک و شکل­گیری هویت و شخصیت او، ایفا می‌کند. زبانى را که بعداً یاد گرفته می­شود همیشه زبان دوم برای فرد باقی خواهد ماند. اساساً بین زبان مادری و هویت رابطه‌ای تنگاتنگی برقرار است. 
در این میان، ایران به عنوان کشوری که اکثریت شهروندانش به زبان­های مختلف سخن می­ گویند جزء آن دسته از کشورهایی است که اگر چه صراحتا در اصل ۱۵ قانون اساسی کشور این حق را به رسمیت شناخته است اما تا به امروز برای اجرای این امر راه حلی نیافته است .

در دوران اصلاحات و ریاست جمهوری سید محمد خاتمی بحث آموزش به زبان مادری برای اولین بار تا حدودی باز شد و به مراحلی از پیش رفت هم رسید که می شد به اجرایی شدن آن امیدوار بود اما به یکباره با مخالفتهای شدید فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی مبنی به تحت و شعاع قرار گرفتن زبان فارسی این بحث مسکوت و یا بهتر بگوییم بایکوت شد و تا دوران انتخابات ریاست جمهوری به عنوان موضوعی تابو در پستوی وزارت آموزش و پرورش خاک خورد . اما در آستانه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم دکتر حسن روحانی در بیست خرداد ۹۲ و در جمع مردم کردستان این حق را یکی از سیاست های اصولی دولت خود عنوان کرد و گفت : “از نظر من اصول ۱۵، ‌۱۹، ۲۲ و ۳ قانون اساسی با اصل اول، اصل آخر و اصل وسط برابر است و همه مردم ایران زمین باید احساس کنند که حقوق شهروندی واحد خواهند داشت.”

با دمین این نفس به پرونده حقوق شهروندی و بلند شدن گرد احساسات طبقه دوم شهروندی و استفاده از حق تعلیم و تربیت با زبان مادری این دولت یازدهم بود که بیشترین رای را از شهرهای کورد نشین کسب کرد تا هر کدام از وعده های انتخاباتی دکتر روحانی محقق نشد ایرادی نداشته باشد الا آموزش به زبان مادری اینک که تقریبا سه سال و اندی از آن روزها گذشته است . دکتر علی اصغر فانی طی مصاحبه ای اختصاصی با ریگا کوردستان خبر از این میدهد که در راستای تحقق این وعده شورای عالی انقلاب فرهنگی دست به کار شده است تا در راستای اجرایی نمودن اصل ۱۵ قانون اساسی گامهایی اساسی بردارد .

ریگا کوردستان: جناب دکتر فانی ظاهرا شش درس به درسهای زبان های خارجی در مدارس و سطوح تحصیلی مختلف قرار است اضافه شود این تصمیم در چه راستایی گرفته شده است ؟

 مقام معظم رهبری در هفته معلم سال جاری اشاره داشتند به اینکه زبان های خارجی در مدارس از انحصار زبان انگلیسی میتواند خارج شود و در همین راستا جنابآقای رییس جمهور در شورای عالی انقلاب فرهنگی به بنده و وزارت آموزش و پرورش ماموریت دادند که ما گزارشی از وضعیت آموزش زبانهای خارجی در مدارس اعم از موانع مشکلات و نقاط قوت و همچنین پیشنهاد ها را به این شورا ارائه بدهیم ، ما در سه شنبه ۱۹ تیر۹۵ گزارشی را بر این اساس در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست جناب ریاست جمهور محترم ارائه دادیم و جمع بندی آقای روحانی بر این اساس بود که وزارت آموزش و پرورش مطالعات خود را ادامه بدهد و بررسی کند که ما چگونه می توانیم در تنوع زبانهای خارجی غیر از زبان انگلیسی زبانهای ایتالیایی،اسپانیولی،روسی ،فرانسوی و زبانهایی که بهر حال دانش آموزان میتوانند آموزش ببینند و در خدمت کشور قرار بگیرند میتوانیم این کار را انجام بدهیم . ماهم به دنبال این جمع بندی کمیته ای را در آموزش و پرورش تشکیل دادیم به مجزد رسیدن به نتیجه در خصوص اجرا ء و انجام وظایف آن اطلاع رسانی خواهیم کرد .

ریگا کوردستان : جناب وزیر سال گذشته عده‌ای از معلمان کُرد مهاباد گرد هم آمده و بخش جانبی‌ای برای کتاب درسی ادبیات فارسی تدوین کردند که به زبان و ادبیات کردی می‌پرداخت. دولت تدبیر هم برای جامه عمل پوشاندن به یکی از وعده‌های انتخابی خویش، با توزیع این کتاب در سطح مدارس مناطق کردنشین موافقت نمود و بدین ترتیب تا آنجا که نگارنده می‌داند برای نخستین بار در کشور، آموزش زبان مادری در مدارس جامه عمل به تن کرد.به دنبال این رویداد، هم‌زمان با سفر استانی رئیس‌جمهور به کردستان، رشته زبان و ادبیات کردی در دانشگاه کردستان نیز موجودیتش را اعلام کرد و از سال تحصیلی پیش رو، دانشجو پذیرفت.

این آموزش چرا در استانهای کورد نشین دیگر تعمیم داده نمی شود و در راستای اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی اجرایی نشده است .

طبق بند آخر اصل ۱۵ قانون اساسی مبنی بر اینکه در عین اینکه گویش رسمی کشور زبان فارسی است و مکاتبات و انجام امور روز مره در کشور با این زبان است و این باعث وحدت در کشور است اما در عین حال وزارت آموزش و پرورش می تواند در کنار آن ادبیات زبانها و گویش های محلی را به قومیتها و ملیتهای موجود آموزش بدهند و بنا بر این اصل آقای رییس جمهور  اتاق فکر وزارت آموزش و پرورش بر روی این موضوع شوع به کار کرد و به طبع آن طرح و پیشنهادی را به آقای رییس جمهور تقدیم نمودیم که ما امیدواریم با بررسی این پیشنهاد را مورد بررسی قرار بدهند و از مبادی قانونی پیگیری کنند و ما امید واریم که با هدایت های ایشان این امر را جمع بندی کرده و به اصل ۱۵ قانون اساسی جامع عمل بپوشانیم  .

حال باید منتظر ماند و دید در یکساله باقی مانده از ریاست جمهوری دکتر حسن روحانی که ۹ ماه آن سال تحصیلی ۹۶ را در بر میگیرد آیا کتابی به زبان مادری در مدارس کورد زبان تدریس خواهد شد یا باز هم این اصل در پستوهای وزارت خانه خاک خواهد خورد.

آذر طاهرآبادی

 

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.