رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ | 11 Apr 2021
خانه » اخبار » بیانیه جمعی از فعالین مدنی و اجتماعی در حمایت از مردم ” لک “
بیانیه جمعی از فعالین مدنی و اجتماعی در حمایت از مردم ” لک “

در روزهای اخیر شاهد پخش یک آهنگ از سوی شخصی ناشناس بودیم که میلیون ها نفر از مردم این زاد بوم را هدف هتاکی قرار داده بود، مردم لک اگر در تلاش های روزانه برای امرار معاش خود از سایرين شریف تر نباشند (مضمون آهنگ بيشتر به حاشيه نشيني لكها و مشاغل پايين دستي شهري اشاره دارد) قطعاً از هیچ اتینیکی پایین تر نیستند. در اینجا هدف ما مجرم يابي فردي و تقليل تحقير جمعي به توهين يك فرد خاص نيست و كجايي و چرايی ساخت و پخش يكي از هزاران اين اعمال نیست!

تاریخ انتشار : 31 جولای 2016

ریگا کوردستان – سرویس اجتماعی

به گزارش ریگا کوردستان ،در روزهای اخیر شاهد پخش یک آهنگ از سوی شخصی ناشناس بودیم که میلیون ها نفر از مردم این زاد بوم را هدف هتاکی قرار داده بود، مردم لک اگر در تلاش های روزانه برای امرار معاش خود از سایرین شریف تر نباشند (مضمون آهنگ بیشتر به حاشیه نشینی لکها و مشاغل پایین دستی شهری اشاره دارد) قطعاً از هیچ اتینیکی پایین تر نیستند. در اینجا هدف ما مجرم یابی فردی و تقلیل تحقیر جمعی به توهین یک فرد خاص نیست و کجایی و چرایی ساخت و پخش یکی از هزاران این اعمال نیست!

چرایی بازتاب و چگونگی بازخوردش بسیار مهم تر از پرداختن به ناهنرمندی فردی بیمار است.

اولین دلیل در رشد آگاهی جمعی لک و “نه”ای  بزرگ به قبول هر تحقیری است، در واقع این “نه” روی بسیار خوب قضیه شده است، تحقیری که سالها دامان اقلیت های این بر و بوم را گرفته و لک از هر بلایی استثناء نبوده است.

اما روی بد ماجرا سوء استفاده عده ای در جهت ضرر جمعی و نفع فردی از این ماجرا است، بهانه ای برای انسان هایی کوچک که از درد نادیده شدن رنج می برند و چه چیز بهتر از موج سواری برای کسانی که در آرزوی سواری کشیدن از احساسات پاک مردم اند. و آن طرف ماجرا تفرقه افکنانی که سیاست تفرقه را مرحله ای لازم برای نیت خود می پندارند.

زاگروس همچون جغرافیا و زاگروس نشینان همچون اقلیت در همه ی شاخص های توسعه اقتصادی و اجتماعی نظیر تحصیل به زبان مادری،  درآمدهای سرانه و خانوار و بیکاری، اعتیاد، وضعیت حاد محیط زیستی و حتی هوای سالم برای تنفس و هر فاکتوری که بشود به رفاه اجتماعی ربط داد از آخر اول اند! این در حالی است که در واقعیات جغرافیایی و پتانسیل های توسعه ای و منابع انسانی و طبیعی جایگاه همیشه اولشان تردید ناپذیر است. در واقع تحقیر اصلی آنجاست که هر روز سیل جوانان بیکار و بی آینده این دیار روانه مرکز می شوند و مجبور به ترک دیار خود به نیت تکه نانی هستند و گریز از خویش که ناشی از حسرت آینده فرزندانمان است توجیه افراد زیادی به ترک و انکار هویت و زبان خویش شده است تا شاید از وضعی که گنگ و گران است گریزی یابند!

مردم ما نیک می دانند که مقصرین اصلی که در پشت پرده تفرقه و تحقیر پنهان می شوند چه می خواهند و  می دانند که سوق دادن افکار عمومی به مسائل دیگر نشان به فراموشی سپردن حقوق انسانی ما است و آب را به آسیاب چه نیاتی خواهد ریخت.

ما مردمان زاگرس نشین از لک و لر تا سوران، کرمانج، فیلی، گوران، هورام و کلهر نیک می دانیم که همه از یک ریشه هستیم و بزرگی و عظمت این مردم به اندازه ای است که با چنین الفاظی خدشه دار نشود، ما را فرهنگی به عظمت کوههایمان و تاریخی به سبزی و  سر سختی بلوطهایمان به هم وصل کرده است و در برابر هر تحقیری یک درد مشترک داریم و این دردها بیشتر به انسجام ما می انجامد تا انحلال. این خود یادآوری ایست بر ضرورت روزانه اتحاد و یکپارچگی هویت زاگروس، زاگروس تکه و خُرد و خورده نخواهد شد.

از زمان تشکیل دولت مدرن در ایران متاسفانه موج تحقیر به یک سیاست فرهنگی تبدیل شد و همه را در بر گرفت و سهم لک را در این خوان خون دل بیشتری بود چون در سیستمی که مرکز حاشیه را تحقیر می کرد ما حاشیه یک حاشیه دیگر هم شده بودیم و آن مرکز استان بود! مرکز استان و حاشیه هایش که ساده شده تحقیر تهران و شهرستان شده بود!

لک های ساکن در استان لرستان که جمعیت زیادی از آن استان را تشکیل می دهند روزانه، چه آگاهانه و چه ناآگاهانه  از تریبون های محلی هم آزار مضاعف می دیدند و هم می بینند.

همگان می دانند که دایره تحقیر تنگتر از آن است که لک را محدود یا منکوب کند چه برسد به آنکه او را سرخورده از خویش نماید، زنهار از خیال باطلشان!

ولی آنچه که از هر دل سوخته و خود ساخته وادی فرهنگ لک پنهان نیست آن است که استحکام و بالندگی فرهنگی مان نه از انکار پیوستگیهای تاریخیمان است و نه غنای ما از توهین به دیگری جلائی یافته و نه با تحقیر کسی از جلال و شکوهش کم می شود.

ما می دانیم که آن مرکز استان کوچک شده ی یک سیاست بزرگ تر بود و در واقع نه در جهت اعتلای هیچ شاخه ای از درخت با ریشه و پر شاخه هویت زاگروس عمل مثبتی از او سر زده است.

تلاش امروز جوانان پر انرژی لک در جهت بازآفرینی و بازیابی و غنای فرهنگی لک به حاشیه اصطکاک و تفرقه هدر نخواهد رفت و ضرورت رشدمان ایجاب می کند که آگاهانه تر از پیش به علت این نفرت پراکنی ها و دلخوری ها و دل سردی ها بیاندیشیم و تلاش برای احیای فرهنگ و حق تحصیل به زبان مادری و رسیدن به شاخص های رفاه اجتماعی و توسعه همه جانبه را به هر بهانه ای به حاشیه فراموشی نسپاریم.

 1. سید مهرداد مشعشعی
 2. ئاکو جلیلیان
 3. آذر طاهرآبادی
 4. اسدعلی عزیزی هنرمند هرسینی
 5. علی اکبر دلفانی
 6. آرش افضلی
 7. سید قاسم ارژنگ
 8. هدایت قادری
 9. اردشیر موسوی
 10. علی نظری جلالوند
 11. کیومرث فتحی
 12. بهروز چمن آرا
 13. بیژن گراوند
 14. قدرت قزوینه (زانا)
 15. صحبت الله آزادبخت
 16. مصطفی باقری آشنا
 17. پژمان آقایی
 18. مهدی ماهیدشتی
 19. ناصر شهبازی
 20. منصور گراوند
 21. مجید احمدی
 22. الهه مهدی پور
 23. فرامرز مسکینی
 24. منوچهر دیوبند
 25. یوسف کاکاوند
 26. فروغ گلچینی
 27. داوود رحیمی
 28. مهدی آزادبخت
 29. شهریار طهماسی
 30. ماندانا نوروزی
 31. آرزو قنبرزاده
 32. بیژن همتی
 33. شیردل حاتمی
 34. نوید دلفانی
 35. مجتبی کارخواهی
 36. شهاب نصرتی
 37. سعید اختیاری
 38. سجاد باقری آشنا
 39. افشین کرمیان نسب
 40. نادر زنگیشه ای
 41. بهمن باقری آشنا
 42. شعیب حاتمی
 43. علی قبادی
 44. حافظ شجاعی فرجاد
 45. علی دارابی
 46. یوسف باقری آشنا
 47. مجتبی باقری آشنا
 48. سجاد ظهرابی
 49. محسن باقری آشنا
 50. رقیه باقری آشنا
 51. مهشید کاکاوندی
 52. نازنین مرادی
 53. رسول عزیزی
 54. سامان بیرانوند
 55. بهمن قاسمی
 56. حسن فتحیان
 57. علی عزیزی
 58. بردیا مرادی
 59. علی براتی
 60. ارسلان نوروزی
 61. خلیل اسدی
 62. فریدون رازیانی
 63. مریم عبدالملکی
 64. داریوش اعتصامی
 65. زهرا کارخانه
 66. وحید جمالی
 67. سعید میرزایی
 68. بهنام حیدریان
 69. سمانه خاکی
 70. حسین بختیارزاده
 71. سونیا نجفی
 72. سهراب مرادی
 73. شکوفه حیدری
 74. بایزید پیرخضرانیان
 75. سوران پیرخضرانیان
 76. داریوش مرادی
 77. حامد کهنه پوشی
 78. ارسلان هدایتی
 79. نعیم نجفی
 80. هژیر هاشمی
 81. آسو نوری
 82. بابک ابراهیمی
 83. سامان مرادی
 84. سعید خسروابادی
 85. هنانه فرهنگی
 86. اسرا حسینی
 87. فواد ابراهیمی
 88. آرام صادقی
 89. دنیا شهیدی
 90. سیروان نادری
 91. زانیار محمدی
 92. منصور جعفر رمشتی
 93. بارزان ظاهری
 94. قاسم آیینی
 95. محمد فتح الهی
 96. آرام فتحی
 97. اسماعیل امینی
 98. اسماعیل محموودی
 99. محمد یعقوبی
 100. لیلا صمدی
 101. علی تاسه
 102. هیوا فدایی
 103. سواره سفری
 104. کامران بهرامی
 105. محمود مبارکی
 106. فواد گودرزی
 107. کبیر فتاحی راد
 108. مهدی صادقی روزنامه نگار و کاریکاتوریست
 109. مهدی حمیدی
 110. چیا بریموندی
 111. کامران محمدی
 112. سجاد حسنوند
 113. رضا حیدری
 114. احسان رستمی
 115. عبدالرحمن مروتی
 116. صدر مکری
 117. شهاب کورد
 118. امیر کژوان
 119. امیر مکری
 120. محمد مکری
 121. قادر مکری
 122. کریم مکری
 123. سیف مکری
 124. حسن آزادبخت
 125. سیامک فلاح
 126. محسن کاویانی
 127. خبرگزاری رسمی ریگا کوردستان
 128. شرکت تلاشگران کنگاور
 129. آموزشگاه نقاشی هانا کنگاور
 130. گروه فنی مهندسی کارزان از اسلام آباد غرب
 131. کاوه فتاحی به نمایندگی از گروه موسیقی سرانه اسلام آباد غرب
لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.