رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ | 10 Apr 2021
خانه » تحلیلی » آوای اردی “بهشت”
آوای اردی “بهشت”

تاریخ انتشار : 5 آگوست 2016

ریگا کوردستان – سویس اجتماعی 

وقتی به تازگی پدر چشم ازجهان فروبسته و دست از حیات شسته بود مادر می گفت: باید هر شب شمع روشن کنیم، عزیزان تازه سفر کرده درابتدای رحلت احساس غربت و آوارگی می کنند. هر شب به راهنمایی مادر چراغ در دست و شمع در مشت به دیدار پدر می رفتیم تا تنهایی خودمان و غربت سفر اورا به روشنی شمعی گرفته باشیم. مادر شمع لای انگشتان کوچکم می چپاند مژه های نمورم را می بوسید می گفت : “رووڵه دێرێ سەێرمونه مەکەێ”

باد می وزید؛ از سمت جنگل های “بلوران” و “چنگری”_البته این می تواند تنها یک شعر باشد_ بوی گندم خیس خورده و کاه تازه نفس در فضا پخش می شد. نه سال بیشتر نداشتم به شانه های خمیده ی “دا”م تکیه می کردم و پدر را لابه لای مویه های زنان گونەخراشیده تجسم. چند بار هم دور از سوسوی فانوس سایه ی سنگین مرد درشت هیکلی مقابل چشمهایم خیمه می بست اما چشم که تیز می کردم سایه در روشنی شمع ها محو می شد.
در گیرودار گرمای جهنمی تابستان هر روز آتش روی میلیون ها بلوط خیمه می بندد. اما هیچ کس برای درخت‌ها شمعی نمی افروزد و فانوس روشن نمی کند. این ها همه عزیزان از دست رفته ی ما هستند، بلوط ها سرباز های صلح اند که هر کدام با ضرب گلوله به خاک می افتند.

سه ماه پیش از فاجعه ی جنگل های چنگری در یکم اردیبهشت ماه نود و چهار انجمن کاملا مردم نهاد و مدنی “آوای اردیبهشت” با اخذ مجوز رسمی _در حوزه حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی_از فرمانداری کوهدشت شروع به کار کرد با وجود تمامی چشم و دل سوختگی هایی که برآیند دست و پنجه نرم کردن با شعله و مسوولین بلند پایه بوده تا کنون بیش از پنجاه برنامه ی مختلف برگزار کرده و در تمامی آتش سوزی ها تمام قامت در کنار منابع طبیعی بوده.

مقابله با این حجم وسیع آتش سوزی الزاما به همراهی چهار نیروی: پشتوانه ی مالی، کار فرهنگی، حکم قضایی و بنا به تاکید عزیزان اردی “بهشتی”. علام آمار صحیح؛ نیازمند است، اعلام مترمربع سوخته و خاکستر شده به سانتی متر مربع همانا و عدم تخصیص بودجه و اعتبار به کوهدشت همانا . . .
ولو آتش سوزی گوهر کوه طرهان سه روز روشن بود و بیش از سیصد هکتار سوخت سی هکتار اعلام شد!
ما با اعداد بازی نمی کنیم عاجزانه خواهشمندیم با این اعداد با ما بازی نکنند فرمول چندان پیچیده نیست غریب ماندیم…
شوربختانه ادارات و مسئولین هنوز نمی خواهند بپذیرند که” ngo “ها از جهت کمک شکل گرفته نه رقابت با ایشان. ما کمبود تجهیزات و مشکل مالی داریم.
سروران گرامی، اطفای حریق پارچ آب ریختن روی شعله ی اجاق گاز آشپزخانه نیست تجهیزات ما حتا پاسخگوی محدود اعضا ی مهار کننده حریق نیست.
با این اوصاف می توانم به قامت تکیده ی “دا” م تکیه کنم. زاگرس مادر ماست… هر بار که با پاهای برهنه روی مراتع سوخته مثل مرغ سرکنده و لاکپشت های سوخته می دویم و فریاد می زنیم “دا” از انعکاس صدا می شنویم” ها…”
مثل هیروشیمای بعد از بمب اتم وقتی نقره ی ماه دست از گردنه ی مراتع کشید به محض تیغ کشیدن آفتاب قول می دهم به همان اندازه که در جنگ جهانی اول و نیز دوم سرباز کشته و مجروح شد به متر مربع درخت قتل عام شده و سوخته ببینیم.
“اسیران جنگی را ،
به نشانه ی پیروزی
در شهر میگردانند
با چهره هایِ پُر از چرک وعرق
نگاهم می کنند
نگاهشان می کنم
چون پیاده های شطرنج
که بی هیچ دشمنی ،
با هم می جنگند*”

پ.ن۱: احمد حیدر بیگی*
پ.ن ۲: سپاس ویژه از آقای شمس قلندری مدیر عامل انجمن آوای اردیبهشت بابت اطلاعات تخصصی در این زمینه

زهرا میرزایی 

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.