رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ | 10 Apr 2021
خانه » اخبار » نشست نقد و بررسی کتاب “گوڵ ئەنار” مجموعه اشعار کوردی سیدقاسم ارژنگ (شەماڵ) برگزار شد.
نشست نقد و بررسی کتاب “گوڵ ئەنار” مجموعه اشعار کوردی سیدقاسم ارژنگ (شەماڵ) برگزار شد.

تاریخ انتشار : 10 آگوست 2016

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

(کەڵنگی هن عشقە نە جوغرافیا)
به گزارش ریگا کوردستان ،کتاب “گوڵ ئەنار” دومین مجموعه چاپ شده از شاعر کورد سید قاسم ارژنگ است که توسط نشر داستان تهران در اختیار علاقمندان فرهنگ کوردی قرار گرفته است. جلسه ی نقد و بررسی این کتاب روز سه شنبه ١٩ مردادماه سال جاری ساعت ١٧:٣٠ لغایت ٢٠ در سالن آمفی تئاتر شهر صحنه با حضور اهل قلم و هنرمندانی از شهرستان های کوهدشت، نورآباد، هرسین، پاوه، جوانرود، کرماشان، کنگاور، اسلام آباد غرب و صحنه برگزار شد.

photo_2016-08-10_22-25-43ص
آغاز مراسم با هنرنمایی هنرمند نامدار کورد هدایت قادری بود که سبب انرژی و شعف خاصی برای ادامه برنامه بود. در ادامه تیزری هنری در رابطه با شعر که توسط آقای مادی ماهیدشتی ساخته شده بود پخش گردید که در آن آقای ارژنگ سخنانی در رابطه با شعر ، کلام آن و ذات سخن به ایراد نظرات خود پرداخت.
منتقد این کتاب آقای علی براتی بود، ایشان بیان داشت که: شکل گیری شخصیت اولیه انسان توسط واژگانی که می تواند تلفظ کند است و هر زبانی با زبان دیگر متفاوت می باشد و تفاوت در برش واژگان است. اگر زبان خود را ننویسیم شخصیت خودرا انکار کرده ایم. رسم الخط کوردی بسیار استاندارد است و هیچ دلیل منطقی برای استفاده نکردن از آن وجود ندارد و قرار نیست چون در سده های پیشین آن را نداشته ایم هم اکنون هم درجا بزنیم و از آن استفاده نکنیم. فعلا این رسم الخط کاملترین رسم الخط است.. و درباره ی کتاب گفت که: کتاب دارای انسجام است که تمامی آن بر روی یک مبحث ذکر شده و برای اولین بار است که در کتب کوردی شاهدیم که مقدمه ی یک کتاب شعر خودش شعر است و این کار ابتکار زیبایی است و آن را به فال نیک می گیریم. در کتاب، شاعر می خواهد از این قرن فاشیستی عبور کند، شاعر طرفدار دموکراسی است و راه عبور از آن را عاشقی می داند. چرا باید عاشق شویم؟!
هنرمند نمی تواند باید و نباید مشخص کند، وی فقط محصول فکری خودرا ارائه می دهد.
هەنێ تفەنگ بێ دەنگه ماو/ دەرڤەچیش عاشقه ماو (تفنگ برای شاعر بی معنی است، در زمان صلح و استفاده نکردن از تفنگ عشق و دوستی هم شکوفا می شود.)
منتقد به عنوان آخرین کلام بیان داشت که بیشتر اشعار این کتاب قابلیت و ارزش ترجمه دارند.

photo_2016-08-10_22-25-35ص
“کەڵنگی دونیا هن عشقه نە جوغرافیا”

پس از آن و در ادامه هنرمند نوجوان خانم پارمیدا حسینی با خواندن شعری زیبا فضای جلسه را تغییر داد. نقطه ی عطف این مراسم اجرای تئاتر بسیار زیبای “گوڵ ئەنار” توسط گروه نمایش “شێرز” هرسین بود. این نمایش که بیان تئاتری کتاب بود به کارگردانی و بازیگری خانم الهە مهدی پور و بازیگری خانم خدیجه نجفی و آقایان پژمان آقایی و محسن یارمحمدی برای دقایقی نفس ها را در سینه حبس کرد و تحسین و تشویق حضار را به دنبال داشت.
پس از اجرای تئاتر یک قطعه مور توسط استاد خانمراد قنبری هنرمند کوهدشتی اجرا شد که فضایی حماسی خلق کرد. پس از آن بخش دوم تیزر ساخته شده توسط آقای مادی ماهیدشتی پخش شد.
مهمان بعدی آقای “رێدی” از جوانرود درمورد زبان و ادب کوردی و توانایی های رسم الخط کوردی نکاتی را بیان نمود. پیش از سخن رانی شاعر مجموعه، استاد “شەماڵ” جمعی از شعرای کورد به شعر خوانی پرداختند. آقایان آرش افضلی، علی نظری جلالوند، سعید احمدی، خلیل محمدی، صابر مرادی، سجاد عزیزی، حمید شلانی (سیفا)، سعید منصوری و خانم جاورسینه قطعاتی از اشعار خود را تقدیم حضار نمودند. برای حسن ختام برنامه آقای سید قاسم ارژنگ (شەماڵ) چنین گفتند: این سرزمین نواهای بسیاری به خود دیده است، نوای تنبور شاخوەشین هنوز از یافته کوه به گوش می رسد. نوای اشعار باباطاهر هنوز از دامنه ی گرین گوش نواز جان ها است. شعرای مناطق کورد نشین خرم آباد، نورآباد، الشتر، کوهدشت، کرماشان، صحنه، کنگاور، هرسین، سنندج، ایلام، پاوە، جوانرود، اسدآباد و… باید همنشینی و جلسات بیشتری جهت قرابت فکری داشته باشیم. در پایان ضمن تشکر از آقای سلیمانی ریاست محترم اداره ی ارشاد شهرستان صحنه، از همه ی مدعوین و دوستانی که در چاپ این کتاب به او یاری رسانده اند تشکر و قدردانی نمود.
۱(۲۵)ص

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.