رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ | 17 Oct 2019
خانه » تحلیلی » برای بوکا کورد
برای بوکا کورد

این روزها هجمه ای از حملات را بر علیه گروههایی با نام بوکا کورد یا عروس کورد شاهد هستیم . هر روشنفکر ! روشن ذکر! روشندل! و هر پیر و جوانی به نوبه خود در گروهها و کانالهای تلگرامی هجومی را علیه این گروهها به راه انداخته تا این گروهها و کانالها را از درون متلاشی کنند و مردانگیشان را ثابت نمایند! اما...
اما منصفانه نیست که اینگونه به دختران سرزمینمان حمله کنیم.

تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس زنان 

به گزارش ریگا کوردستان تکنولوژی، ارتباطات و در راس آنها اینترنت و فضای مجازی، فاصله ها را کم کرده و دنیای بزرگتری برای ارتباط در اختیار کاربران گذاشته است.
اگر یادتان باشد در سالهای نه چندان دور اگر عکس دختری، هر چند با حجاب پخش میشد، شاید آن دختر تا مرز خودکشی پیش میرفت و بزرگترین تهدید یک دختر، انتشار عکس وی بود!
اما با گسترش تکنولوژی این مشکل حل شد و همه قبول کردند با دیدن عکس یک دختر یا خانم آسمان به زمین نمیرسد!
نظرهای متفاوت و عقیده های متفاوت لازمه دنیای کنونی و تعامل بین انسانها میباشد، نفس کار یعنی خودنمایی با طلای بیشتر و زیور آلات گرانبها مورد تایید نیست، اما اینکه چند دختر با انتشار چند تصویر از عروسهایی که شاید دلشان هم بخواهد که مردم آن طلا و جواهرات و آرایششان را ببینند شاید آنقدر شایسته این برخورد تند و تهدیدها نباشد.
آن دخترهای با انرژی که قادر به اداره چند گروه هزار نفری میباشند، مطمئنا اگر در مسیر درست قرار بگیرند، شاید به سرمایه ای برای این مردم تبدیل شوند.
به نظر من این دختران، حداقل با اکثریت منفعل جامعه زنان فرق دارند، چرا که به سنتها و تابوها “نه” گفته اند!
اما ما باید با پذیرفتن تفاوتها از تهدید دختران سرزمینمان دست برداریم ! راستی ما چه فرقی با پدربزرگهایی داریم که دختران و خواهرانشان را به زور شوهر میدادند و فرصت هیچ ابراز وجودی به آنها نمیدادند.
میگویند باید فرهنگسازی کرد اما فرهنگ سازی از کجا شروع میشود؟
فرهنگ سازی را باید از خودمان شروع کنیم
تا وقتی ما به خواهران، مادران و همسرانمان به چشم ناموس نگاه کنیم چیزی حل نخواهد شد!
ناموس در معنای لغوی یعنی ملک به این معنا که اگر کسی را ناموس خودمان تصور کنیم ، آن شخص را ملک خودمان میدانیم.
هر گاه توانستیم این دید را نسبت به زنان جامعه از خودمان دور کنیم آن وقت میتوانیم ادعای فرهنگسازی داشته باشیم!
باید بدانیم ناموس ما، اول انسانیت و بعد خاک و شرافتمان است نه بدن خواهران و مادرانمان!
دخترانی که امروز میبینیم با طلا و جواهر و گروههای تلگرامی ابراز وجود میکنند، همانهایی هستند که ما مردان جامعه، همه عرصه های اجتماعی را بر آنها تنگ کرده ایم!
به جای مقابله فیزیکی که بعضا شاید اثرات غیر قابل جبرانی بر آنها بگذارد، بیایید از خودمان شروع کنیم!
این همه واکنش به انتشار عکسها، بیشتر از همه چیز از نوع نگاه ناموس محور ما نشات میگیرد و نه چیز دیگری!
زنی که برده مردانی مثل من و شما باشد مطمئنا فرزندانی تربیت خواهد کرد که اول از همه خود برده پندار خواهند بود و عزت نفسشان از همان کودکی لگدمال خواهد شد!
هیچ زنی ملک هیچ مردی نیست و مردی که با دیدن عکس یک زن تحریک میشود، اول باید خودش را اصلاح کند و تقصیر را به گردن صاحب عکس نیندازد!
متاسفانه با این تفکر باید زنهایمان را با روبنده وارد اجتماع کنیم.

چشمها را باید شست!
در پایان به این خواهرانم میگویم سعی کنید با تغییر رویه، انرژیتان را در جهت مثبت برای حضور بیشتر در جامعه صرف کنید و نگاه ابزاری که انباشت کنندگان سرمایه میخواهند بر زنان تحمیل کنند را نادیده گرفته و نشان دهید که یک زن کورد ابزاری نیست برای تبلیغات محصولات سرمایه داری

 ارشاک رئوف گنبدی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.