رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ | 10 Apr 2021
خانه » اخبار » تنها بنای صفوی کنگاور در خاموشی !!
تنها بنای صفوی کنگاور در خاموشی !!

حمام یکی از بناهای عمومی است که ساخت آن در ایران سابقه ای طولانی دارد. به گفته برخی محققین ساخت نخستین حمام در ایران به زمان جمشید از پادشاهان سلسله پیشدادیان برمی گردد و احتمالاً جمشید از نخستین کسانی بوده که دستور ساخت نخستین گرمابه ها را در شهر و روستا داده است .اما آیا تنها حمام دوران صفوی کنگاور حال خوبی دارد ؟

تاریخ انتشار : 13 آگوست 2016

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

به گزارش ریگا کوردستان ،در آیه ۱۱سوره انفال آمده است : « و َ یُنَزَّلُ عَلیکُم مِنَ السَّماءِ ماء لیُطّهّرَ کُم بِه : و برای شما از آسمان آب فرو می فرستد تا به وسیله آن شما را طاهر و پاکیزه گرداند.

بشر از روزی که قدم برعرصه ی خاک نهاده اسات لابد زدودن تن از ناپاکی ها چاره ای می اندیشیده است . ادیان نیز که در بسیاری از موارد بر صحت احکام عرفی پای می افشده اند پاک کنندگی آب و آتش و خورشید و خاک را نپذیرفته و آن را بر پیروان خویش مقرر داشته اند. طبیعی ترین و سودمندترین عنصری که بشرپیش روی داشته آب بوده است . با این همه  آنچه از آثار مکتوب پیشینیان برمی آید این است که محلی مخصوص به نام گرمابه فراتر از زمان سلیمان نبی مطرح نبوده است.

حمام یکی از بناهای عمومی است که ساخت آن در ایران سابقه ای طولانی دارد. به گفته برخی محققین ساخت نخستین حمام در ایران به زمان جمشید از پادشاهان سلسله پیشدادیان برمی گردد و احتمالاً جمشید از نخستین کسانی بوده که دستور ساخت نخستین گرمابه ها را در شهر و روستا داده است .

یکی دیگر از حمامهای سه گانه کنگاور حمام قدیمی توکل به شماره ۲۸۷۲ که در تاریخ ۱۶/۰۸/۱۳۷۹ به ثبت ملی رسیده است . این بنا به لحاظ عملکرد کنونی دارای دو بخش سربینه و گرمخانه می باشد. نقشه سربینه بصورت هشت ضلعی که درون هر ضلع فضائی با طاق جناغی جهت رختکن طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد . در وسط سربینه حوض جهت تطهیر و وضو قرار دارد و در شمال غربی معبری است که بداخل گرمخانه منتهی می گردد . فضای داخلی با چهار ستون طاق چهار بخشی ( گنبد ) بر روی آن استوار گردیده است . امروزه فضای خزینه بعلت رعایت اصول بهداشتی مسدود و بدنه های داخلی با کاشی پوشش گردیده است . راه ورودی به حمام جهت گرم کردن از خارج بنا بوسیله پلکان انجام می پذیرد. قدمت این بنا با توجه به شیوه معماری و نوع پوشش گنبد آن احتمالاً متعلق به صفویه می باشد .

اما این بنا مورداحیا و مرمت و استفاده قرار گرفته است ؟ در چه وضعیتی قرار دارد ؟ تا کنون بازدید کننده ای داشته است ؟ می تواند جز مراکز دیدنی و گردشگری کنگاور قرار بگیرد ؟ میراث فرهنگی کنگاور طرحی و برنامه ای برای این بنا دارد ؟

با شنیدن تعداد آثار و بناهای کنگاور این سوالات و هزاران سوال دیگر نیز به ذهن هر انسانی می رسد ؛ اما تنها بنای که مورد بازدید در فصول بازدید گردشگری در کنگاور قرار گرفته تنها معبد آناهیتا بوده و هست ! نه تپه تاریخی گودین و نه پل تاریخی کوچه و نه حمام های قاجاریه و خانه ساری اصلانی و… مورد بازدید قرار نمیگیرد و این بناها و محوطه ها به باد فراموشی سپرده شده و روز به روز بر خرابی و تخریب آنها افزوده و به نابودی کشیده می شوند .

حمام توکل دارای مالک خصوصی می باشد در طرح احیاء بنا به سفره خانه سنتی تغییر کاربری داده و مورد استفاده قرار گرفت اما بنابر دلایل شخصی مالک تعطیل شد ؛ بعداز تعطیلی این سفره خانه به انبار تبدیل شده که با وجود رطوبتی که در حمام وجود دارد دچار ریزش دیوار ها و سقف و رشد قارچ و… در بنا می شود . براثر این آسیب ها و آسیب های دیگر این بنا نیز در حال تخریب می باشد . بنا با وجود موقعیت قرار گیری آن بهترین نقطه بازدید بعد از معبد آناهیتا می باشد .

مریم طاهرآبادی /کارشناس ارشد باستانشناسی

۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۴۹۵۶ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۰۰۰ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۰۰۹ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۰۲۵ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۰۴۲ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۰۴۹ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۰۵۸ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۱۰۴ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۱۱۰ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۲۰۵ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۲۴۲ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۳۱۶ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۳۳۷ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۴۱۶ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۴۳۰ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۵۳۱ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۷۱۹ hamam kohne

 

 

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.