تنها بنای صفوی کنگاور در خاموشی !!

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

به گزارش ریگا کوردستان ،در آیه ۱۱سوره انفال آمده است : « و َ یُنَزَّلُ عَلیکُم مِنَ السَّماءِ ماء لیُطّهّرَ کُم بِه : و برای شما از آسمان آب فرو می فرستد تا به وسیله آن شما را طاهر و پاکیزه گرداند.

بشر از روزی که قدم برعرصه ی خاک نهاده اسات لابد زدودن تن از ناپاکی ها چاره ای می اندیشیده است . ادیان نیز که در بسیاری از موارد بر صحت احکام عرفی پای می افشده اند پاک کنندگی آب و آتش و خورشید و خاک را نپذیرفته و آن را بر پیروان خویش مقرر داشته اند. طبیعی ترین و سودمندترین عنصری که بشرپیش روی داشته آب بوده است . با این همه  آنچه از آثار مکتوب پیشینیان برمی آید این است که محلی مخصوص به نام گرمابه فراتر از زمان سلیمان نبی مطرح نبوده است.

حمام یکی از بناهای عمومی است که ساخت آن در ایران سابقه ای طولانی دارد. به گفته برخی محققین ساخت نخستین حمام در ایران به زمان جمشید از پادشاهان سلسله پیشدادیان برمی گردد و احتمالاً جمشید از نخستین کسانی بوده که دستور ساخت نخستین گرمابه ها را در شهر و روستا داده است .

یکی دیگر از حمامهای سه گانه کنگاور حمام قدیمی توکل به شماره ۲۸۷۲ که در تاریخ ۱۶/۰۸/۱۳۷۹ به ثبت ملی رسیده است . این بنا به لحاظ عملکرد کنونی دارای دو بخش سربینه و گرمخانه می باشد. نقشه سربینه بصورت هشت ضلعی که درون هر ضلع فضائی با طاق جناغی جهت رختکن طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد . در وسط سربینه حوض جهت تطهیر و وضو قرار دارد و در شمال غربی معبری است که بداخل گرمخانه منتهی می گردد . فضای داخلی با چهار ستون طاق چهار بخشی ( گنبد ) بر روی آن استوار گردیده است . امروزه فضای خزینه بعلت رعایت اصول بهداشتی مسدود و بدنه های داخلی با کاشی پوشش گردیده است . راه ورودی به حمام جهت گرم کردن از خارج بنا بوسیله پلکان انجام می پذیرد. قدمت این بنا با توجه به شیوه معماری و نوع پوشش گنبد آن احتمالاً متعلق به صفویه می باشد .

اما این بنا مورداحیا و مرمت و استفاده قرار گرفته است ؟ در چه وضعیتی قرار دارد ؟ تا کنون بازدید کننده ای داشته است ؟ می تواند جز مراکز دیدنی و گردشگری کنگاور قرار بگیرد ؟ میراث فرهنگی کنگاور طرحی و برنامه ای برای این بنا دارد ؟

با شنیدن تعداد آثار و بناهای کنگاور این سوالات و هزاران سوال دیگر نیز به ذهن هر انسانی می رسد ؛ اما تنها بنای که مورد بازدید در فصول بازدید گردشگری در کنگاور قرار گرفته تنها معبد آناهیتا بوده و هست ! نه تپه تاریخی گودین و نه پل تاریخی کوچه و نه حمام های قاجاریه و خانه ساری اصلانی و… مورد بازدید قرار نمیگیرد و این بناها و محوطه ها به باد فراموشی سپرده شده و روز به روز بر خرابی و تخریب آنها افزوده و به نابودی کشیده می شوند .

حمام توکل دارای مالک خصوصی می باشد در طرح احیاء بنا به سفره خانه سنتی تغییر کاربری داده و مورد استفاده قرار گرفت اما بنابر دلایل شخصی مالک تعطیل شد ؛ بعداز تعطیلی این سفره خانه به انبار تبدیل شده که با وجود رطوبتی که در حمام وجود دارد دچار ریزش دیوار ها و سقف و رشد قارچ و… در بنا می شود . براثر این آسیب ها و آسیب های دیگر این بنا نیز در حال تخریب می باشد . بنا با وجود موقعیت قرار گیری آن بهترین نقطه بازدید بعد از معبد آناهیتا می باشد .

مریم طاهرآبادی /کارشناس ارشد باستانشناسی

۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۴۹۵۶ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۰۰۰ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۰۰۹ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۰۲۵ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۰۴۲ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۰۴۹ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۰۵۸ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۱۰۴ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۱۱۰ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۲۰۵ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۲۴۲ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۳۱۶ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۳۳۷ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۴۱۶ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۴۳۰ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۵۳۱ ۲۰۱۶۰۴۳۰_۱۱۵۷۱۹ hamam kohne

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار