قمار اردوغان در بازی های داخلی و خارجی سیاست ترکیه

  • توسط
  • ۱۳۹۵-۰۶-۱۶
  • ۰

ریگا کوردستان – سرویس بین الملل

به گزارش ریگا کوردستان چندی پس از رایزنی سران ترکیه با همتایان روس، ایرانی و سوری خود و صدالبته با چراغ سبز بازیگران دیگر منطقه ای و جهانی تحولات سوریه، ارتش ترکیه رسما و علنا وارد خاک سوریه شد.
به نظر می رسد علاوه بر علل خارجی اتخاذ این سیاست، عوامل داخلی  این کشور در اتخاذ این تصمیم اهمیت بیشتری داشته اند.
ترک های کشور ترکیه و حزب عدالت و توسعه (حزب اردوغان) درحال سپری کردن یک آزمون سخت و تاریخی هستند، بطوریکه عملکرد حزب بر روی آینده این کشور تاثیرات مهمی خواهد داشت.
عملکرد کنونی اردوغان و حزبش سبب می شود ترک ها در انتخابات آتی تصمیم بگیرند به آنها اعتماد کنند یا اینکه “بی اعتماد” شوند، درنتیجه آینده ی سیاسی حزب، وابسته به تصمیمات و عملکرد حزب در ارتباط با بحران جاری است.
و از طرف دیگر موفقیت این حزب در عبور از بحران جاری در آینده بر نتیجه رفراندوم تغییر قانون اساسی ترکیه در چند ماه آینده بسیار موثر خواهد بود. فلذا تاثیر گذاری و تاثیر پذیری این دو برهم و از هم را می توان از هم اکنون در آینده ی انتخاباتی، وضعیت معیشتی و امنیتی ترکیه مشاهده کرد.
آنچه درحال حاضر بر افکار عمومی ترکیه و جریانات سیاسی آن کشور تاثیر مستقیم دارد مساله ی کودتای اخیر است که به سختی و شدت و گستردگی فراوان با آن برخورد شد.
با توجه به اینکه کودتای نظامی در ترکیه نافرجام ماند ولی پیامدهای آن همچنان بخش بزرگی از جامعه و نهادهای مدنی و مستقل ترکیه را در بر گرفته از روزنامه نگاران تا جامعه دانشگاهی و اصناف و ارتش و نیروهای امنیتی ترکیه با تصفیه همه جانبه به نفع نیروهای آک پارتی (حزب اردوغان) مواجه شده اند به طوریکه دولتمردان ترک نمی توانند به راحتی از زیر امواج ابرهایی که هم اکنون فضای سیاسی کشورشان را کاملا ملتهب ساخته است عبور کنند.
کودتای اخیر را نمی توان تنها به منزله یک واکنش از سوی مخالفان دولت اردوغان تحلیل کرد. بلکه می توان از آن به عنوان بزرگترین نگرانی و شکاف ایجاد شده در حاکمیت نامبرده که به خشن ترین و سخت ترین شکل ممکن یعنی کودتای نظامی خود را درعرصه ی سیاست داخلی ترکیه نشان داده است.
حال اگر مبنا را بر این بگذاریم که این شکاف تنها در حاکمیت وجود داشت و جامعه ی ترک از آن بی خبر بود باید گفت پس از کودتا دامنه ی آن به درون تک تک خانه های ترک کشیده شده است و در شرایط فعلی پرکردن این شکاف بسیار سخت و دشوار است.
اگر از منظر حزبی به آن بنگریم اردوغان و حزبش با ریزش هواداران روبرو خواهند شد که به منزله تضعیف قدرت سیاسی آنها است. فلذا نیاز است جهت همسو کردن همه ی ترک ها با همدیگر و تضعیف رقبای داخلی و بدست آوردن کرسی های قدرت در آینده حزب یک همبستگی ملی در بین ترک ها ایجاد کند.
حال این همبستگی چگونه ایجاد می شود؟
یک: کردها در “روژئاوا” به سرعت در حال پیشرفت و قدرت گرفتن هستند و این پیشرفت، ترک ها را به شدت ناراحت و عصبانی می کند چرا که کردها در هر کجای خاورمیانه قدرتمند شوند ترک ها آن را برای امنیت ملی خود تهدیدی جدی به حساب می آورند و تمام تلاش خود را معطوف به متوقف ساختن آن می کنند.
دو: کشور ترکیه بازمانده ی امپراتوری مقتدر عثمانی است که طبیعتا ترک ها به داشتن چنین گذشته ای افتخار می کنند. ورود ترکیه به خاک کشور سوریه و اشغال آن توسط نیروی نظامی یک موفقیت ملی محسوب می شود بخصوص اینکه بدون مقاومت یا عرض اندام رقیبی این کشورگشایی نوستالژیک اتفاق افتاده. این اقدام می تواند یادآور اقتدار امپراتوری عثمانی در اذهان عمومی مردم ترکیه باشد که توسط دولت اردوغان به وقوع پیوسته است، در صورت ادامە موفقیت ها می تواند زمینه ساز یک هم گرایی و همبستگی ملی شود.
سه: ورود به خاک سوریه نگاه ها را از مسائل داخلی متوجه مسائل خارجی می سازد. در واقع سیاستمداران ترک قصد دارند با صدور مشکلات به خارج از کشور، جنگ و آشوب و ناآرامی ها به بیرون از تمامیت ارضی خود منتقل و هدایت کنند تا شاید ترکیه به این وسیله بتواند از بحران داخلی نجات یابد.
با توجه به اینکه اوضاع داخلی کشور ترکیه بسیار وخیم تر از اوضاع خارجی آن است، سیاستمداران ترک قصد دارند افکار عمومی را متوجه مسائل خارجی کنند تا به این طریق موجبات یک اتحاد ملی و فراگیر را در سطح کشور فراهم سازند.
دولت ترکیه به یک فرصت تازه نیازمند است. یک فرصت تازه که در آن مساله ی کودتا که در واقع ستیز ترک ها علیه همدیگر است، کمرنگ، بی اهمیت یا اینکه به دست فراموشی سپرده شود. یک فرصت تازه که در آن بی رونق شدن صنعت توریسم در ترکیه تحت شعاع جنگ خارجی قرار می گیرد و جنگ با کوردها نه تنها به خارج از مرزها کشیده می شود بلکه کوردها به عنوان دشمن درجه یک سیاست خارجی ترکیه معرفی می شوند.
از این طریق دولت اردوغان می تواند بودجه ی نظامی بیشتری در اختیار داشته باشد و در برخورد با کوردها شدت عمل بیشتری از خود نشان دهد.

آری دولت ترکیه قصد دارد بحران و تهدید موجود را به یک فرصت تبدیک کند. اما آیا این محاسبات در عمل درست از آب در می آیند؟؟؟

خلیل اسدی

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار