رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ | 10 Apr 2021
خانه » بین‌الملل » قمار اردوغان در بازی های داخلی و خارجی سیاست ترکیه
قمار اردوغان در بازی های داخلی و خارجی سیاست ترکیه

چندی پس از رایزنی سران ترکیه با همتایان روس، ایرانی و سوری خود و صدالبته با چراغ سبز بازیگران ديگر منطقه اي و جهاني تحولات سوريه، ارتش ترکیه رسما و علنا وارد خاک سوریه شد.
به نظر می رسد علاوه بر علل خارجی اتخاذ این سیاست، عوامل داخلی  اين كشور در اتخاذ این تصمیم اهمیت بیشتری داشته اند.

تاریخ انتشار : 6 سپتامبر 2016

ریگا کوردستان – سرویس بین الملل

به گزارش ریگا کوردستان چندی پس از رایزنی سران ترکیه با همتایان روس، ایرانی و سوری خود و صدالبته با چراغ سبز بازیگران دیگر منطقه ای و جهانی تحولات سوریه، ارتش ترکیه رسما و علنا وارد خاک سوریه شد.
به نظر می رسد علاوه بر علل خارجی اتخاذ این سیاست، عوامل داخلی  این کشور در اتخاذ این تصمیم اهمیت بیشتری داشته اند.
ترک های کشور ترکیه و حزب عدالت و توسعه (حزب اردوغان) درحال سپری کردن یک آزمون سخت و تاریخی هستند، بطوریکه عملکرد حزب بر روی آینده این کشور تاثیرات مهمی خواهد داشت.
عملکرد کنونی اردوغان و حزبش سبب می شود ترک ها در انتخابات آتی تصمیم بگیرند به آنها اعتماد کنند یا اینکه “بی اعتماد” شوند، درنتیجه آینده ی سیاسی حزب، وابسته به تصمیمات و عملکرد حزب در ارتباط با بحران جاری است.
و از طرف دیگر موفقیت این حزب در عبور از بحران جاری در آینده بر نتیجه رفراندوم تغییر قانون اساسی ترکیه در چند ماه آینده بسیار موثر خواهد بود. فلذا تاثیر گذاری و تاثیر پذیری این دو برهم و از هم را می توان از هم اکنون در آینده ی انتخاباتی، وضعیت معیشتی و امنیتی ترکیه مشاهده کرد.
آنچه درحال حاضر بر افکار عمومی ترکیه و جریانات سیاسی آن کشور تاثیر مستقیم دارد مساله ی کودتای اخیر است که به سختی و شدت و گستردگی فراوان با آن برخورد شد.
با توجه به اینکه کودتای نظامی در ترکیه نافرجام ماند ولی پیامدهای آن همچنان بخش بزرگی از جامعه و نهادهای مدنی و مستقل ترکیه را در بر گرفته از روزنامه نگاران تا جامعه دانشگاهی و اصناف و ارتش و نیروهای امنیتی ترکیه با تصفیه همه جانبه به نفع نیروهای آک پارتی (حزب اردوغان) مواجه شده اند به طوریکه دولتمردان ترک نمی توانند به راحتی از زیر امواج ابرهایی که هم اکنون فضای سیاسی کشورشان را کاملا ملتهب ساخته است عبور کنند.
کودتای اخیر را نمی توان تنها به منزله یک واکنش از سوی مخالفان دولت اردوغان تحلیل کرد. بلکه می توان از آن به عنوان بزرگترین نگرانی و شکاف ایجاد شده در حاکمیت نامبرده که به خشن ترین و سخت ترین شکل ممکن یعنی کودتای نظامی خود را درعرصه ی سیاست داخلی ترکیه نشان داده است.
حال اگر مبنا را بر این بگذاریم که این شکاف تنها در حاکمیت وجود داشت و جامعه ی ترک از آن بی خبر بود باید گفت پس از کودتا دامنه ی آن به درون تک تک خانه های ترک کشیده شده است و در شرایط فعلی پرکردن این شکاف بسیار سخت و دشوار است.
اگر از منظر حزبی به آن بنگریم اردوغان و حزبش با ریزش هواداران روبرو خواهند شد که به منزله تضعیف قدرت سیاسی آنها است. فلذا نیاز است جهت همسو کردن همه ی ترک ها با همدیگر و تضعیف رقبای داخلی و بدست آوردن کرسی های قدرت در آینده حزب یک همبستگی ملی در بین ترک ها ایجاد کند.
حال این همبستگی چگونه ایجاد می شود؟
یک: کردها در “روژئاوا” به سرعت در حال پیشرفت و قدرت گرفتن هستند و این پیشرفت، ترک ها را به شدت ناراحت و عصبانی می کند چرا که کردها در هر کجای خاورمیانه قدرتمند شوند ترک ها آن را برای امنیت ملی خود تهدیدی جدی به حساب می آورند و تمام تلاش خود را معطوف به متوقف ساختن آن می کنند.
دو: کشور ترکیه بازمانده ی امپراتوری مقتدر عثمانی است که طبیعتا ترک ها به داشتن چنین گذشته ای افتخار می کنند. ورود ترکیه به خاک کشور سوریه و اشغال آن توسط نیروی نظامی یک موفقیت ملی محسوب می شود بخصوص اینکه بدون مقاومت یا عرض اندام رقیبی این کشورگشایی نوستالژیک اتفاق افتاده. این اقدام می تواند یادآور اقتدار امپراتوری عثمانی در اذهان عمومی مردم ترکیه باشد که توسط دولت اردوغان به وقوع پیوسته است، در صورت ادامە موفقیت ها می تواند زمینه ساز یک هم گرایی و همبستگی ملی شود.
سه: ورود به خاک سوریه نگاه ها را از مسائل داخلی متوجه مسائل خارجی می سازد. در واقع سیاستمداران ترک قصد دارند با صدور مشکلات به خارج از کشور، جنگ و آشوب و ناآرامی ها به بیرون از تمامیت ارضی خود منتقل و هدایت کنند تا شاید ترکیه به این وسیله بتواند از بحران داخلی نجات یابد.
با توجه به اینکه اوضاع داخلی کشور ترکیه بسیار وخیم تر از اوضاع خارجی آن است، سیاستمداران ترک قصد دارند افکار عمومی را متوجه مسائل خارجی کنند تا به این طریق موجبات یک اتحاد ملی و فراگیر را در سطح کشور فراهم سازند.
دولت ترکیه به یک فرصت تازه نیازمند است. یک فرصت تازه که در آن مساله ی کودتا که در واقع ستیز ترک ها علیه همدیگر است، کمرنگ، بی اهمیت یا اینکه به دست فراموشی سپرده شود. یک فرصت تازه که در آن بی رونق شدن صنعت توریسم در ترکیه تحت شعاع جنگ خارجی قرار می گیرد و جنگ با کوردها نه تنها به خارج از مرزها کشیده می شود بلکه کوردها به عنوان دشمن درجه یک سیاست خارجی ترکیه معرفی می شوند.
از این طریق دولت اردوغان می تواند بودجه ی نظامی بیشتری در اختیار داشته باشد و در برخورد با کوردها شدت عمل بیشتری از خود نشان دهد.

آری دولت ترکیه قصد دارد بحران و تهدید موجود را به یک فرصت تبدیک کند. اما آیا این محاسبات در عمل درست از آب در می آیند؟؟؟

خلیل اسدی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.