رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ | 07 Mar 2021
خانه » تحلیلی » هنر رها کردن اصول و پرداختن به فروع در مدیریت ترافیک کلانشهر کرمانشاه !!!!
هنر رها کردن اصول و پرداختن به فروع در مدیریت ترافیک کلانشهر کرمانشاه !!!!

تاریخ انتشار : 7 سپتامبر 2016

ریگا کوردستان – سرویس اجتماعی

به گزارش ریگا کوردستان ،افزایش روزافزون جمعیت شهرها و به‌ویژه کلان‌شهرها بدون فراهم شدن زیرساخت‌های مناسب، مشکلات فراوانی را برای شهروندان ایجاد می‌کند. روانه کردن خودروهای فراوان به‌سمت خیابان‌هایی که ظرفیت بار ترافیکی موجود را ندارند و ایجاد ازدحام در آن‌ها منجر به ایجاد گره کوری به ‌نام “ترافیک” می‌شود.

یک طرفه کردن خیابان ها یکی از ابزارهای مدیریتی ترافیک شهری است که با هدف آسایش و آرامش بیشتر برای شهروندان به اجرا در می آید. و اگر بتوان از اولین عیب یکطرفه کردن خیابان ها که افزایش زمان و طول سفرها و دسترسی های محلی ساکن و کسادی موقت و کوتاه مدت در بازار و محل کسب و کار در طول محور صرفنظر کنیم این روش مدیریتی می تواند راهکار مناسبی در حل معضلات و مشکلات برخی معابر شهری به شمار رود. ناگفته نماند که باید توجه داشت که هر خیابانی را نمی توان یک طرفه کرد و اصولاً ساختار شبکه راه در موفقیت این طرح بسیار حائز اهمیت است.

یک‌طرفه کردن خیابان ۱۶ متری گلشن و خیابان پایدار مسجد کوکب رشیدی (مسیرهای اتصال خیابان سی متری دوم به میدان ۱۷ شهریور) طرحی که از ۱۳ شهریور ماه ۹۵ با مصوبه شورای ترافیک کلانشهر کرمانشاه آغاز شد و از آن روز مشکلات فراوانی با خود با همراه داشته است.

در این طرح مسیر خیابان مسجد کوکب رشیدی از شمال به جنوب و خیابان ۱۶ متری گلشن از میدان ۱۷ شهریور به سمت سی متری دوم یکطرفه گردید. به دلیل طولانی شدن مسیر در نظر گرفته‌شده در این طرح بار ترافیک به خیابانهای ۳۰ متری اول و سی متری دوم منتقل شد و بار ترافیکی این خیابان یک‌طرفه (که پیش از اجرای طرح به گواهی ساکنین و کسبه محل مشکل حاد ترافیکی در آن مشاهده نمی شد) با عرض کم را به یکی از پرترددترین خیابان‌های منطقه تبدیل کرد و نیز ترافیک سرباره را به خیابان های شرقی غربی افزوده و باعث به وجود آمدن مشکلات فراوانی برای کسبه این خیابان و شهروندان شده است.
picsart_09-07-11-10-32

گام بعدی در اجرای طرح فوق، یک طرفه نمودن کوچه های منتهی به مسیرهای فوق با نصب تابلوی ورود ممنوع در ابتدای کوچه ها می باشدکه کاری غیر ضروری بوده و مسیرهای دسترسی ساکنین منازل مسکونی اطراف را مشکل نموده است.

 
۳
علاوه بر افزایش ترافیک در گره های جدید به وجود آمده می توان پیش بینی نمود که کسبه با پارک وسیله نقلیه خود در مقابل محل کسب و خیابان اصلی فرصت خرید را از مشتریان خود سلب می نمایند، لازمه برنامه صحیح مدیریت ترافیک، آموزش و تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی و اشاعه فرهنگ استفاده از آن (که فقدان آن در کلانشهر کرمانشاه به عینه مشاهده می گردد) و نیز احداث پارکینگ های عمومی می باشد.

آنچه که قابل توجه است آن که ترافیک شهر کرمانشاه بایستی در دید کلان مورد توجه و برنامه ریزی قرار گردد، شهر کرمانشاه برای ترافیک ده ساله و بیست ساله آینده خود فاقد طرح منسجم -که برآورنده نیازهای شهری در حال رشد باشد- می باشد؛ مسئولان متولی ترافیک شهری به جای پرداختن به اصل موضوع و توجه به برنامه درازمدت اما تأثیرگذار، سعی نموده اند که با داروی مُسکن به درمان کوتاه مدت آن بپردازند حال آنکه داروی فوق نیز به اشتباه تجویز می گردد. به عنوان مثال در طرح فوق (با نادیده گرفتن عدم ضرورت یکطرفه نمودن خیابان های فوق الذکر) بایستی مسیرهای یکطرفه به صورت وارونه اجرا می گردید.

۲

مزیت وضعیت پیشنهادی فوق به طرح اجرا شده، در نظر گرفتن مسیرهای استفاده حداکثری شهروندان پیش از اجرای طرح، توجه به مسیرهای حمل و نقل ناوگان شهری (مسیرهای بازگشت تاکسی درون شهری مناطق نوبهار و سی متری دوم و … به میدان آزادی) و توجه به ساختار ترافیکی منطقه و نیز عدم ایجاد گره ترافیکی به علت افزایش شعاع دید و دامنه حرکت و … می باشد.

۱

همشهریان کرمانشاهی هنوز هم ذهنیت احداث اشتباه تقاطع غیر همسطح امام حسین (ع) و ورودی شهرک الهیه را که با پول بیت المال و عوارض و مالیات احداث و باعث هدررفت منابع و سرمایه ملی گردید، را فراموش ننموده اند؛ آنچه که به عنوان مورد جدید به عینه مشاهده نموده اند آن است که خیابان های “پایدار (مسجد کوکب رشیدی)” و “گلشن” – بدور از هرگونه مشکل ترافیکی حاد – را بدون مطالعه دقیق و بررسی و به سلیقه شخصی اعضای شورای ترافیک (افراد چند شغله که سالیان متمادی متولی بهبود ( !!!!! ) امر ترافیک کرمانشاه بوده اند که توان طراحی و اجرایی آن بر همشهریان قابل مشاهده است) اصلاح نموده اند؛ تفاوت در دو پروژه فوق را می توان در متولی امر و نیز بازنگری مورد بررسی قرار داد، بدین منظور که در پروژه تقاطع غیرهمسطح امام حسین (ع) به علت بارز بودن اشتباهات طراحی، مسوول خطای پیش آمده هیچ گاه معرفی نگشت و بدین دلیل مردم متوجه برخورد با مقصر امر نگردیدند؛ اما در طرح یکطرفه نمودن خیابانها متولی امر به راحتی قابل شناسایی است، علاوه بر آن “جلوی ضرر از هر جا گرفته شود منفعت است” پس چه بهتر که هر چه زودتر طرح فوق اصلاح و مورد بازنگری قرار گیرد.

اصلاح و اداره و کنترل ترافیک کلانشهر کرمانشاه به مطالعه دقیق و فنی و همه جانبه و برنامه ریزی و سپس اجرای دقیق موارد مورد مطالعه نیاز دارد. تکرار اشتباهات دامنه دار در این امر گناهی بس نابخشودنی است. چرا که علاوه بر هزینه – که توسط شهروندان پرداخت می گردد- موجبات هدر رفتن وقت و زمان شهروندان – که سرمایه ای بسیار والا و ارزشمندتر ار مورد پیش می باشد- می گردد.

آیا زمان آن فرا نرسیده است که مسئولین محترم ، اعضای محترم شورای شهر و شهردار محترم کرمانشاه جناب مهندس آرش رضایی مدیر و مسئول معاونت حمل و نقل و شورای ترافیک وارد عرصه شده و در سالی که به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری شده است از تکرار اشتباهات گذشته جلوگیری نموده و از حضور افراد متخصص به صورت تمام وقت که تمام دقت و تلاش خود را در جهت بهبود معضلات ترافیکی شهر (و نه افزایش آن) بهره برده و شهری در خور عنوان کلانشهر کرمانشاه پدید آورد.

مطمئناً افراد دوراندیش و آینده‌نگر و دلسوز شهری، با توجه به مطالعات دقیق درباره اجرای این طرح، نتایج خوبی برای حل معضل ترافیک کلان کرمانشاه پیش‌بینی می‌کنند.

اما با درنظر گرفتن مورد فوق و موارد پیش از این بایستی بیان داشت که در مورد ترافیک کلان شهر کرمانشاه، همه طرح‌ها حالت آزمایش و خطا را پیدا کرده و آیا این که طرح های کوتاه مدت برای مردم و شهر مفید می باشد در آینده روشن خواهد شد!!!!

 

علی .م

 

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.