زبان کردى حداقل ۱۵٠٠ ساله است

  • توسط
  • ۱۳۹۵-۰۶-۲۰
  • ۰

ریگا کوردستان- سرویس فرهنگی

به گزارش ریگا کوردستان در ماه آگوست ۲۰۱۲ زبانشناسان جهان برای خانواده زبانهای هندو – اروپایی که کردی نیز در میان آنها میباشد یک تئوری ارائه کرده بودند. قبل از آن گفته میشد که زبانهای هندو – اروپایی از استپ روسیه منتشر شده اند اما در نتیجه تحقیق گروهی از محققان بین المللی معلوم شد که این خانواده زبانها از مزوپوتامیا و آناتولی انتشار یافته اند.

در تحقیقی که از طرف دانشگاه Auckland زلند نو انجام گرفت گفته شد که زبان کردی دست کم قبل از ۱۵۰۰ سال پیش از زبانهای دیگر جدا شده است. زبانشناسان برای اینکار ۱۰۰ واژه را از کردی انتخاب و با زبانهای دیگر مقایسه کردند. شایان ذکر است که در این تحقیق بر نزدیکی زبان کردی با انگلیسی تاکید و نزدیکترین زبان به کردی بلوچی میباشد اعلام شده بود و قدمت زبانهایی مثل فرانسوی و انگلیسی ۸۰۰ سال اعلام شد. زانا فاقینی دارای بزرگترین فرهنگ لغت کردی و رئیس انستیتو کردی استانبول اعلام کرد که در این تحقیق خیلی از لغات هم معنی کردی گنجانده نشده اند.

دکتر کامران برواری یکی از اساتید زبان کردی تاکید میکند که زبان کردی مادر و منشاء تمام زبانهای آریایی میباشد چونکه همگی ملتهای آریایی (هندو – اروپایی) از کردستان نشات گرفته اند و از آنجا پخش شده اند. پیدایش این ملتها هم همانند زبانها و اقوام مستقل دیگر بعد از طوفان نوح میباشد. ملت کرد در کردستان(مزوپوتامیا) مانده ولی ملل دیگر از کردستان خارج شده اند، ملتهای دیگر (ترک و عرب و فارس) در خاک کردستان مستقر شده اند، به همین دلیل نسبت زبان کردی با زبانهای دیگر آریایی همانند مادر و فرزندان میباشد. کردی مادر و زبانهای دیگر فرزندان آن میباشند بنابراین در حقیقت ریشه این زبانها یکی میباشد، در این زبانها میتوان لغات و واژهای زیادی از کردی میتوان دید( برای مثال در زبان روسی سه هزار واژه کردی موجود میباشد همچنین هزاران واژه کردی را میتوان در زبانهایی همچون فارسی، عربی، ترکی، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی و … پیدا کرد(تهیه کننده)) ملت کرد قبل از ملتهای دیگر آریایی پیدا شده هر هیچ که نشده حداقل زبان کردی ۵۰۰۰ سال است که بصورت نوشتاری وجود دارد چون اولین کتابی که نوشته شده “افسانه گلگامش” کردی میباشد.

پروفسور مینورسکی کردشناس معروف روسی با تاکید بر اینکه زبان کردی همان زبان مادهاست میگوید: “اگر زبان کردی همان زبان مادی نباشد، پس بر سر چنین ملتی (مادها) چه آمده است”

ترجمه از کرمانجی :طاهر آگور

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار