رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ | 11 Apr 2021
خانه » اخبار » حیدری طیب: برای اجرا نکردن اصل ١۵ قانون اساسی به رئیس جمهور تذکر می دهم.
حیدری طیب: برای اجرا نکردن اصل ١۵ قانون اساسی به رئیس جمهور تذکر می دهم.

تاریخ انتشار : 28 آوریل 2016

نظر شما درباره ی آمار بالای بیکاری در استان کرمانشاه که رتبه ی اول ایران را داراست چیست و چه برنامه ای برای عبور از این معضل دارید؟

عرض سلام و احترام به خدمت شما و شهروندان عزیز، معضل بیکاری یکی از عوامل نابهنجاری های جامعه از گذشته تا به امروز است، یعنی از سال ١٣٣۵ تا کنون همیشه کرمانشاه رتبه های ١، ٢، ٣ را در کشور داشته است. اکنون هم بنده معتقدم که مجری این حوزه باید دولت باشد: دولت برای رفع محرومیت و کم کردن بیکاری در مناطق محروم مخصوصا استان کرمانشاه باید برنامه داشته باشد. ایجاد منطقه آزاد تجاری، رونق اقتصادی، رونق مناطق ویژه ی اقتصادی، احیای کارخانه ها و مراکزی که توجیه اقتصادی دارند. ایجاد قطبیت کشاورزی، گردشگری، توریست درمانی، توریست ورزشی و… که در برنامه های من هم هستند.

فرمودید مناطق آزاد تجاری، همانطور که شما هم می دانید این موضوع جزء برنامه ی توسعه بود که مجلس آنرا رد کرد، برنامه ی شما برای ایجاد مناطق آزاد تجاری در استان کرمانشاه چیست؟ تا آمار بیکاری را کم کند.

در مجلس نهم بحثی از منطقه ی آزاد کرمانشاه نبوده است، دولت لایحه ای برای ایجاد مناطق آزاد تجاری در مهران، بانه، مریوان و چند شهر دیگر کشور به مجلس آورد که چون زیرساخت های اقتصادی، امنیتی و مخابراتی فراهم نبود در مجلس تصویب نشد. اما خواهشی که ما از دولت داریم این است که دولت در استان کرمانشاه در شهرهای قصرشیرین یا شوشمی پاوه به دلیل آنکه زیرساخت ها آماده است این برنامه را تصویب کرده و به سحن مجلس بیاورد.

آیا شما معتقدید که نماینده های زاگرس نشین باید با هم هماهنگ باشند تا برنامه ای مانند مناطق آزاد تجاری زودتر تصویب شود؟ پلان شما برای این هماهنگی چیست؟

بنده معتقدم که نماینده های زاگرسی باید همراه هم باشند که فراکسیون زاگرس هم در مجلس داریم اما تا کنون این بهره وری ها از این فراکسیون نشده است و خوب نتوانسته ایم از این پتانسیل استفاده کنیم.

همانطور که در آمارهاست کرمانشاه از افسرده ترین استان های ایران است، شما دلیل این معضل را چه میدانید و چه ظرفیت های قانونیی برای عبور از این بحران وجود دارد.

یک عامل که رنگ جوانان ما را زرد و نشاط را در جامعه کمرنگ کرده است نداشتن برنامه ریزی در مدیریت فرهنگی استان است: چه صدا و سیما و چه نهادهای فرهنگی دیگر. و افراد چشم تنگ و آنانی که فکر بسته دارند خواستار این موضوع نیستند.

میدانید که اصلی به نام اصل ١۵ در قانون اساسی است که تا کنون اجرا نشده، شما چه برنامه ای برای اجرای این اصل از قانون اساسی دارید؟

بله اصل ١۵ درباره ی زبان های محلی است، مجری قانون رئیس جمهور است که باید این اصل را اجرا کند، بنده به خاطر اینکه گویش های مختلفی در کرمانشاه است و در اجرای برنامه ها هم صدا و سیما ضعیف است حتما برای اجرای این اصل از قانون اساسی به رئیس جمهور تذکر می دهم.

نظر شما درباره ی جابجایی در سطح شهرداری و تغییر شهردار کرمانشاه جیست؟

از نظر قانونی این حق و ابزار قانونی شوراست و بهتر است که شورای محترم بر اساس شایسته سالاری تصمیم گیری کند.

شوراها در بعضی از شهرها نظیر تهران و اصفهان و تبریز سبب توسعه ی شهری شده اند، آیا شورای شهر کرمانشاه در این چند دوره توانسته است که این نقش خودرا بازی کند و از همه ی ظرفیت های قانونی خود استفاده نماید؟

ما نمی توانیم همه ی افراد شورا را متهم به قانون گریزی کنیم اما افراد خوبی مانند مهندس ملکی هم قبلا بوده اند، انشاءالله وضعیت شورا هم خوب است و همه انگیزه ی کار دارند.

آقای حیدری طیب اگر سخن پایانی دارید بفرمایید:

از مردم کرمانشاه دعوت می کنم تا برای روز دهم اردیبهشت به پای صندوق های رای بیایند.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.