رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ | 16 Apr 2021
خانه » تحلیلی » اما و اگر های موزه کنگاور
اما و اگر های موزه کنگاور

موزه معبد آناهیتا نیز یکی از موزه های محوطه های باستانی برای نمایش و نگهداری آثار بدست آمده از معبد آناهیتا و محوطه های اطراف کنگاور از جمله گودین تپه بود که به عنوان دومین موزه استان کرمانشاه در مساحت 240 متر مربع زیر بنا راه اندازی شد که هزینه 480000000 ریال اعتبار جهت تکمیل موزه هزینه شد  . ساختمان موزه کنگاور در آذر ماه سال 1385 در سفر ریاست جمهور وقت به استان کرمانشاه افتتاح و شروع به کار کرد .

تاریخ انتشار : 11 سپتامبر 2016

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

به گزارش ریگا کوردستان، شناخت گذشته برای ساختن آینده ای برپایه ی هویت فرهنگی هر ملت از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در حقیقت پویایی و بقای فرهنگی هر ملت در آینده ، نیازمند پیوستگی میان دیروز ، امروز و فردای آن است . از آنجا که عرصه ی میراث فرهنگی از شاخص ترین نمود های ظهور هویت ملی در غالب آثار و ابنیه ی تاریخی – فرهنگی و … هر کشور و آیینه ی تمام نمای فرهنگ و تمدن اهالی آن سرزمین است . آثاری و اشیاء که می تواند بیانگر ارزش و اعتبار یک کشور در سطح بین المللی باشد که می توان این آثار و اشیاء ارزشمند را در مکان های به نام موزه در معرض دید عموم مردم قرار داد .

ریشه واژه موزه از لغت یونانی موزین به معنای مقر زندگی موز الهه هنر و صنایع در اساطیر یونان باستان اقتباس شده است .

در حوالی دهه ۱۲۹۰ ه . ق تلفظ فرانسه موزه به زبان فارسی نیز راه یافت . پیشینه آن باز می گردد به سفرهای ناصرالدین شاه قاجار به اروپا و دیدن موزه های آن دیار و تصمیم او به ایجاد مشابه آن  در ارگ سلطنتی تهران و انتخاب نام « موزه » برای آن .

موزه در ایران با آغاز کار و تاسیس کاخ موزه ناصرالدین شاه قاجار در کاخ گلستان آغاز شد ( ۱۲۹۱- ۱۲۹۳ ه. ش )  .موزه ملی در سال ۱۲۹۵ ه . ش وزارت معارف و صنایع مستظرفه موزه ملی ایران را تاسیس کرد . موزه دانشکده افسری در سال ۱۳۰۲ ه . ش به منظور آموزش اسلحه شناسی و تاریخچه سلاح به دانشجویان دانشکده افسری تهران، موزه ای در این دانشکده تشکیل شد . موزه هنر و صنایع در سال ۱۳۰۹ ه . ش شادروان حسین طاهرزاده بهزاد هنرستان صنایع قدیم را تاسیس نمود . موزه مردم شناسی تهران در سال ۱۳۱۲ ه. ش تاسیس شد . موزه های محوطه های باستانی نیز به دنیال موزه ملی ایران باستان تاسیس شدند ، نخستین آنها موزه تخت جمشید است . موزه شوش را نیز می توان از جمله موزه های محوطه های باستانی به شمار آورد . تاریخ آغاز کار آن سال ۱۳۴۵ ه. ش است . موزه هفت تپه نیز محل نمایش و حفظ آثار بدست آمده از کاوش های منطقه ایلامی موسوم به هفت تپه است . آغاز ساخت این موزه در سال ۱۳۴۹ ه . ش و افتتاح آن در سال ۱۳۵۲ بود . موزه های دیگر استان ها نیز افتتاح و شروع به کار کردند .

dsc03173

dsc03176

dsc03189

این موزه تا سال ۱۳۹۳ برقرار و با تمام نقایص برای بازدید عموم مردم در تعطیلات نوروزی باز بود اما در ۱۲ فروردین ۱۳۹۳ این موزه که در دو غرفه خود موزه مردم شناسی و صنایع دستی و در دیگر غرفه ها سفال های اشکانی و تابوت های سفالین اشکانی و ظروف آشپزخانه ای که از گودین تپه و پنجه مرمرین و…. دیگر از اشیاء قرار داشتند به سرقت رفت . اما علی رغم بسیاری از پیگیری ها و انکارها و بعد تایید ها، هیچ‌گاه از جزئیات این سرقت خبری اعلام نشد.

یکی از مهمترین کارهای موزه به نمایش گذاشتن داستان انسان گذشته در برابر چشمان انسان معاصر است و اینکه نشان دهد او چگونه دانش خود رادرباره جهانی که در آن زندگی کرده است کسب کرده، چگونه زندگی خانوادگی خود را بنا نهاده و چگونه هنر و صنایع و تمدن و فرهنگ خود را ساخته است .

وجود ضرورت داشتن موزه در کنار دومین بنای سنگی در ایران؛ بعد از سرقت موزه معبد آناهیتا کنگاور، در سال ۹۴ در اقدام شگفت انگیز و تاسف بار به جای ترمیم کاستی های موزه و اندیشیدن تدبیری به جا، باقی اشیاء ای که در میراث کنگاور نیز باقی مانده بود به استان انتقال داده و موزه بطور کامل تعطیل شد .

با توجه به اینکه سالها در معبد آناهیتا هیچ کاری صورت نگرفته، حالا دیگر اشیایی هم  وجود ندارد که در معرض دید بازدید کنندگانی که به این شهرستان می آیند گذاشته شود، اگر لیدری هم از اشیاء این معبد بگوید باید بازدید کننده با قوه تخیلش آن را تصور کند و در ذهن بسازد و همین امر هم باعث شده است که با بکار گیری لیدرهای که فاقد تخصص کافی در این رشته هستند به کاری گیری شده اند و همینها گفته های دروغین و یا اوهاماتی محیر العقول را به توریستتان انتقال داده اند.

با این حال چه باید کرد آیا معبد آناهیتا با وجود ارزش تاریخی که دارد باید بدون موزه بماند ؟ یا اینکه مورد کاوش باستان شناسی قرار بگیرد و اشیاء تاریخی دیگر از کاوش ها بدست بایید و اتاق های مرده موزه سابق را جانی دوباره ببخشد؟ اما و اگرهایی در پاسخ به این سوالات وجود دارد که آیا اگر کاوش صورت بگیرد اشیاء یافت شده در کنگاور باقی می مانند و یا همانند سابق به موزه ملی و به استان  انتقال می دهند ؟ اگر شانس و بخت همراه باشد و در کنگاور باقی بگذارند بماند آیا توانایی یگان حفاظت میراث فرهنگی و گردشگری کنگاور به آن اندازه هست که بتواند حافظ بلا منازع این اشیاء باشد یا باز هم ماجرای تلخ نوروز ۹۳ تکرار می شود ؟؟

 

dsc03190 dsc03192 dsc03193 dsc03199 dsc03204 dsc03208 dsc03210 dsc03219 dsc03225

dsc03239

dsc03243 dsc03251 dsc03253

photo_2016-03-29_10-44-13

مریم طاهرآبادی/کارشناس ارشد باستانشناسی

منابع :

  • بررسی حمایت کیفری از اموال فرهنگی در حقوق ایران ، بهناز نصیر زاده ، محسن عبدالهی ، علی رضا سایبانی ؛ دوفصلنامه تخصصی دانش ومرمت و میراث فرهنگی ، سال ۵ ، شماره ۳، شماره پیاپی ۴ ، تابستان و پاییز ۱۳۸۸٫
  • موزه داری . نوشین دخت نفیسی – تهران . سمت . ۱۳۸۰

 

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.