رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ | 17 Oct 2019
خانه » گزارش‌های ارسالی » تکیه معاون الملک ، موزه کاشی
تکیه معاون الملک ، موزه کاشی

از نخستین فضاهایی که در بسیاری از مرکز محله ها بر اساس آداب و رسوم، سنت، عادات، نوع و شیوه زندگی شکل گرفتند , فضایی برای تجمع اهالی و انجام مراسم و آئینهای معمول و مذهبی بوده است . این فضای جمعی , فضایی مذهبی مثل مسجد , حسینیه , تکیه و سقاخانه بوده است .

دورۀ قاجارایه دودمانی بودند که از حدود ۱۱۷۴ – ۱۳۰۴ بر ایران فرمان راندند . ایران در زمان حکمرانی قاجارها درگیر جنگ های متعددی شد . اما با این حال معماران ایرانی دست از خلق بناهای زیبا برنداشته اند . معماران این دوره با توجه به سبک معماری گذشتگان خود و الگو برداری از معماری سبک غربی به ابداع بناهایی تلفیقی  اقدام نمودند .

تاریخ انتشار : ۲۳ شهریور ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

به گزارش ریگا کوردستان، از نخستین فضاهایی که در بسیاری از مرکز محله ها بر اساس آداب و رسوم، سنت، عادات، نوع و شیوه زندگی شکل گرفتند , فضایی برای تجمع اهالی و انجام مراسم و آئینهای معمول و مذهبی بوده است . این فضای جمعی , فضایی مذهبی مثل مسجد , حسینیه , تکیه و سقاخانه بوده است .

دورۀ قاجارایه دودمانی بودند که از حدود ۱۱۷۴ – ۱۳۰۴ بر ایران فرمان راندند . ایران در زمان حکمرانی قاجارها درگیر جنگ های متعددی شد . اما با این حال معماران ایرانی دست از خلق بناهای زیبا برنداشته اند . معماران این دوره با توجه به سبک معماری گذشتگان خود و الگو برداری از معماری سبک غربی به ابداع بناهایی تلفیقی  اقدام نمودند .

شهر کرمانشاه که در غرب ایران واقع شده ، در دوران قاجار دوباره شکل شهرنشینی خود را بازیافت؛ در این دوره کرمانشاه مورد توجه سیاسی و اجتماعی قرار گرفت و در سال ۱۱۸۴ با منصوب شدن محمد علی میرزا دولتشاه به حکومت کرمانشاهان طرح های شهری را در کرمانشاه به اجرا در می آورد و شکل کنونی شهر کرمانشاه را بنا می کند.

موقعیت مکانی تکیه معاون الملک در خیابان حداد عادل در بافت قدیمی کرمانشاه و در محله برزه دماغ واقع است .

تاریخچه تکیه معاون الملک  : در سال ۱۳۱۳ ه. ق حسین خان معینی معروف به معین الرعایا حسینیه را ساخته و آن را با تزیینات گچبری و آیینه کاری آراسته است .

۴۳۶۶۴۵۳۹ dsc_0042 dsc_0108 dscf6348 dscf6349 dscf6404 dscf6409 dscf6416 dscf6510 dscf6538 dscf6545 dscf6546 dscf6547 dscf6548 dscf6620 dscf6631 dscf6641 dscf6642 dscf6644 dscf6648 dscf6675 dscf6684 dscf6693 dscf6695

 در آن زمان این تکیه محلی برای برگزاری مراسم مذهبی و رفع اختلافات قومی ، عشایری و اجتماعی به شمار می رفته است .

در سال ۱۳۲۷ ه . ق این بنای زیبا به دست مخالفین معین الرعایا به توپ بسته و خسارات فراوانی به آن وارد شد. لیکن پس از پایان درگیری ها، برادران معینی به تجدید بنای حسینیه همت گماشتند. پس از مرگ معین الرعایا، حسن خان معاون الملک حسینیه را از قیم های برادرانش خریداری نمود.

وی در سال های ۱۳۳۱ و ۱۳۳۲ ه . ق حاج حسن خان کاشی پز تهرانی، سید ابوالقاسم مانی نقاش معروف کرمانشاهی و استاد حسین نقاش تهرانی را مامور تکمیل، بازسازی و تزیین دیوار های حسینیه کرد. در سال ۱۳۲۶ ه . ق معاون الملک عمارت متصل به حسینیه را خریداری و ساختمان زینبیه و عباسیه را بنا نهاد . وی در احداث بنای زینبیه از استاد محمد همدانی، استاد هاشم کتابیان و استاد اصغر بهره گرفت .

معاون الملک در سال ۱۳۴۷ ه . ق تکیه را وقف عزاداری ائمه معصومین نمود و بیست نسخه از این وقفنامه را بین بزرگان دین، افراد خاندان معینی ، علمای نجف و کرمانشاه توزیع کرد.

در سال ۱۳۴۷ ه . ش عباسیه را در اختیار جامعه تعلیمات اسلامی قرار داد و دبستان اسلامیه درآن جا تشکیل شد. معاون الملک در همان سال دار فانی را وداع گفت و در زینبیه به خاک سپرده شد.

در سال ۱۳۶۷ ه . ش آرامگاه آن محوم توسط حاج محمد شکوهی اصفهانی آیینه کاری شد.

در سال ۱۳۵۲ تکیه معاون الملک به وزارت فرهنگ و هنر آن زمان واگذار شد. این بنا در جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق بر اثر اصابت موشک به اطراف آن خسارت زیادی را متحمل شد، لیکن پس از پایان جنگ ، اداره کل میراث فرهنگی کرمانشاه به مرمت آن همت گماشت .

این مجموعه که در حدود ۶ متر از سطح خیابان و کوچه های اطراف پایین تر است از سه بخش مجزا تشکیل شده : بخش اول حسینیه ، بخش دوم زینبیه  و بخش سوم که بزرگ تر از سایر بخش هاست عباسیه نامیده می شود.

در تکیه معاون الملک تزئینات بکار برده اند از جمله گچ بری و آیینه کاری و کاشی کاری که بخاطر کاشی کاری های غنی که در این تکیه دیده میشود موزه کاشی کاری نامیده شده است. تکیه حیاط بزرگی دارد که حوضی در بین تکیه قرار گرفته که دور تا دور آن رو باغچه های پر از گل زیبایی خاصی به حیاط بخشیده است . و شامل بخش های مثل حسینیه ، زینبیه و… می باشند.

تکیه معاون الملک به خصوص به مدد کاشی های زیبایش مظهری از پیوند زیبای معماری و کاشی کاری است . تکیه معاون الملک گنجینه ای از اسطوره ها ها، حماسه ها ، تاریخ و مذهب ایرانی است که در یک جا در قالب هنر نقاشی و کاشی کاری گرد آمده و از این نظر، اثری منحصر به فرد است . بنای تکیه را بسیاری از صاحبنظران کم نظیر و در مواردی بی نظیر دانشته اند . ویژگی های آن چون غنای تصویری در کاشی کاری، تنوع در رنگ های به کار رفته، تنوع در نوع ساخت کاشی ها به صورت برجسته، نیمه برجسته و تخت و هم چنین گوناگونی در ابعاد کاشی ها، مجموعه بنا را به یکی از بهترین آثار باقیمانده از دوره قاجاریه مبدل ساخته است . گروهی نیز براین باورند که ارزش معنوی تکیه معاون الملک به واسطه کاشی ها و نقش و نگاره های به کار رفته در آن است .در حالی که نمی توان معماری زیبا و قابل تحسین آن را نادیده گرفت . این بنا قطعه های گمشده هویت ایرانی را در غالب تصاویر و نگاره هایی به هم گره می زند و به نسل های حال و آینده می شناساند.

وندالیسم در این بنای با ارزش نیز رخنه کرده است در این روزها که به تکیه معاون الملک می رویم با منظره ای زشت برخورد میکنیم ! کاشی های که با شی های تیز آسیب دیده اند .

مریم طاهرآبادی /کارشناس ارشد باستان شناسی

عکس / مریم طاهرآّبادی 

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.