رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ | 08 Dec 2019
خانه » اخبار » آغاز برداشت انجیر از باغات شهرستان سردشت
آغاز برداشت انجیر از باغات شهرستان سردشت

برداشت انجیر از سطح 52هکتار از باغات این شهرستان آغاز شد.

تاریخ انتشار : ۲۹ شهریور ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس اقتصادی

به گزارش ریگا کوردستان، مدیرجهادکشاورزی شهرستان سردشت دراین زمینه گفت : سطح زیر کشت باغات انجیر شهرستان ۵۲هکتار است که ۴۸ هکتار آن باغات بارور و۴ هکتار باغات نهال می باشد.

مهندس رسول سعیدیان  بااشاره به اینکه متوسط عملکرد دریک هکتاربه ۷ تن می رسد، افزود : سالیانه  ۶۳۵ تن از این محصول ارگانیک  در باغات سردشت ودرارقام مختلف توپی ، زرد وقرمز برداشت می شود.

مهندس سعیدیان تصریح کرد : برداشت این محصول هرسال از نیمه ی دوم مردادماه شروع وتاپایان شهریورماه ادامه دارد و برای بیش از ۵۰۰ نفر به صورت روزمزد اشتغالزایی ایجاد می شود.

وی همچنین بابیان اینکه رویش و کشت باغات انجیر درمناطق نیمه گرمسیری است ، اظهارداشت : باتوجه به درآمدزایی محصول انجیر واستقبال کشاورزان زمینه توسعه باغات انجیر وجوددارد که یکی از برنامه های اساسی جهادکشاورزی است .

مدیر جهادکشاورزی شهرستان سردشت بیان کرد : انجیرتوپی وزرد بیشتر مصرف تازه خوری وانجیر قرمز بیشتر به صورت فرآوری وبرای تهیه مربا استفاده می شود که علاوه بر مصرف آن در سردشت مازادمحصول به شهرستان های همجوار صادر می گردد.

حسین محمدیان کارشناس حفظ نباتات شهرستان سردشت نیزبه کیفیت میوه انجیر اشاره و گفت : عمده آفت این محصول مگس میوه مدیترانه ای است که با توجه  به اینکه از چندسال قبل مگس میوه مدیترانه ای در شهرستان شایع شده بود ما ادوات مناسب جهت کنترل این آفت رابرای محصول انجیر درباغات نصب کرده ایم از جمله تله فرمونی وتله سراتراپ وخوشبختانه با تمهیداتی که انجام گرفته وتوصیه هایی که به کشاورزان وباغداران شده وآنان اجرایی نموده اند امسال شاهد هیچ گونه خساراتی نبوده ایم وروی هم رفته تولید محصول انجیردرشهرستان بدون آفت  و ازکیفیت بالایی برخوردار است.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.