رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

پنج شنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۸ | 20 Feb 2020
خانه » اخبار » همسایگی نا خجسته
همسایگی نا خجسته

تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس اجتماعی

به گزارش خبرگزاری ریگا کوردستان، شاید بزرگ‌ترین تهدیدی که پس از تغییرات زیست محیطی و کمبود منابع آبی زندگی در زاگروس ما را با خطر روبرو می‌کند حضور نا خجسته بیگانگان غیر زاگروسی و خو گرفتن اجباری مردم با همسایگان تازه‌ای باشد که نه‌تنها هیچ‌گونه امتیاز مثبتی برای توسعه‌ی زاگروس ندارند بلکه دردی مضاعف نیز بر دردهای زاگروس نشینان می‌باشند. زاگروسی که با دارا بودن همه نوع منابع از نظر شاخص‌های نا توسعه‌یافتگی صدرنشین است.
اقتصاد نیم‌بند زاگروس بر کشاورزی و سپس دام‌پروری استوار است. امروزه با تغییر سبک زندگی مردم و کم شدن میزان بارش‌ها و به‌تبع کم شدن مراتع، دام پروی حجم اقتصادی خود را به نسبت گذشته‌ی نه‌چندان دور ازدست‌داده است. با توجه به نداشتن آموزش‌های موردنیاز روز برای کشاورزان بومی، نبود سرمایه‌ی کافی برای مدرن کردن کشاورزی، فقر مزمن (که سبب اجاره یا فروش زمین کشاورز زاگروس نشین شده و خود او هم آواره‌ی شهرهای کویری و صنعتی‌تر شده است) و یا به سببت آگاهی بیشتر غریبه‌ها نسبت به آینده‌ی روشن کشاورزی ‌این مناطق (به سبب اینکه تنها آلترناتیو ایران برای تأمین امنیت غذایی خود است و اینکه وجود سفره‌های آب زیرزمینی بیشتری نسبت به کویر مرکزی دارد)، زاگروس برای غریبه‌ها جذاب شده است.
حضور کشاورزان کویر نشین در استان‌های پر آب زاگروس شاید برای رشد اقتصادی خود آنها خوب باشد یا شاید آن کشاورز بی‌نوا که عطای ماندن در شهر خود را به لقای آن بخشیده است کار دیگری بجز کشاورزی نمی‌داند و یا شاید صداقت زاگروسیان سبب جذب و دامن‌گیر شدن او در این خاک شده است و یا شاید دیگر در پهنه‌ی کویر آبی برای هدر دادن با کشت‌هایی نظیر خیار و سیب‌زمینی و هندوانه و… وجود ندارد که او را به اینجا کشانده است، محصولاتی که با نبود آن‌ها انسان نمی‌میرد و به هیچ وجه هم استراتژیک نیست و به‌جز اتلاف منابع آبی و فرونشست زمین و تغییرات زیست محیطی فاجعه‌ی دیگری هم به دنبال خود می‌آورد.
سوغات شومی که این کشاورزان با خود آورده‌اند کارگر افغانی است. قطعاً افغانی‌ها هم به‌اندازه‌ی اصفهانی‌ها، یزدی‌ها و کوردها حق حیات دارند و خون هیچ‌کدامشان از دیگری رنگین‌تر نیست و هیچ کدام هم برتر از دیگری نیست. کارگر کم مصرف و پربازده افغانی در زاگروسی که صدرنشین بیکاری در ایران است و با داشتن همه نوع امکان توسعه فقط کشاورزی در حال نزع آنان با هزاران مکافات تنها منبع ارتزاق بومیان آن شده است برای کارفرمای کویری که خود در زاگروس مهاجر و زودگذر است بزرگ‌ترین تهدید و بدترین هشدار برای کارگران گرسنه‌ی کورد شده است.
نگارنده خود در باغات و زمین‌های کشاورزی کنگاور و اسدآباد کارگران افغانی را مشغول به کار دیده است. درست است که نیروهای انتظامی به‌محض اطلاع از حضور آن‌ها نسبت به بازداشت کارگران افغانی اقدام می‌کنند اما کارفرمای کویری درجایی که خانم‌ها هم برای سیر کردن شکم خود دوشادوش مردان کارگری می‌کنند به چه دلیل از نیروی بومی استفاده نمی‌کند.
بی‌گمان همزیستی افغانی مهاجری که کارت اقامت و کار هم ندارد با شهروند کوردی که برای گذران زندگی روزانه‌ی خود لنگ است یک همزیستی سالم و مسالمت‌آمیز نمی‌تواند باشد و میزبان قادر به تحمل و هضم ماندن میهمان نیست.

مصطفی باقری آشنا- دبیر سرویس اجتماعی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.