رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | 13 Apr 2021
خانه » اخبار » وقتی آب اقتصاد را فلج میکند
وقتی آب اقتصاد را فلج میکند

بحران آب و خشکسالی سرزمین ایران را به شدت تهدید می کند و اگر اقدام گسترده و همه جانبه ای در کوتاه مدت برای کنترل این چالش بزرگ اقلیمی انجام نگیرد، ایران مستقیماً و به سرعت به سوی یک فاجعه بزرگ زیست محیطی میرود.

تاریخ انتشار : 15 اکتبر 2016

ریگا کوردستان – سرویس اقتصادی

به گزارش ریگا کوردستان، بحران آب و خشکسالی در ایران منجر به بحران بزرگ اقتصادی در کشور میشود.
بحران آب و خشکسالی سرزمین ایران را به شدت تهدید می کند و اگر اقدام گسترده و همه جانبه ای در کوتاه مدت برای کنترل این چالش بزرگ اقلیمی انجام نگیرد، ایران مستقیماً و به سرعت به سوی یک فاجعه بزرگ زیست محیطی میرود. فاجعه ای که میتواند منجر به بروز بحران های بسیار بزرگ و گسترده اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در ایران شود. در حالی که بسیاری از مسئولان و مردم ایران بحران آب و خشکسالی را تا کنون جدی نگرفته اند، برخی از اقلیم شناسان داخلی و خارجی زنگ های خطر را به صدا درآورده اند تا شاید گوش های شنوا، ابعاد فاجعه بزرگی را که در انتظار ایران است، جدی بگیرند. برخی از آنان می گویند دیگر بسیار دیر شده و دیگر نمیتوان فرآیند خشکسالی در ایران را مانع شد. برخی دیگر می گویند تا سی سال آینده، “ایران مبدل به سومالی خواهد شد.”

%d8%a2%d8%a85
نتایج فاجعه بار اقتصادی بحران آب با کاهش تولیدات کشاورزی و کوچ بسیار گسترده روستائیان به مناطق شهری و خالی از سکنه شدن ۴۰ هزار روستای کشور به دلیل نابودی زمین های کشاورزی آغاز شده است. این سرآغاز بحران است و به گفته عیسی کلانتری مشاور معاون اول رئیس جمهوری در امور آب، کشاورزی و محیط زیست اگر فکری به حال حفظ ذخایر تجدید پذیر آب نشود، در کمتر از ۳۰ سال، ۵۰ ‌‌‌‌میلیون ایرانی از سرزمین هایی که درآن سکنی دارند باید مهاجرت کنند.
این مجله اقتصادی به موضوع بحران آب و خشکسالی در ایران و نتایج فاجعه بار اقتصادی آن اختصاص دارد. دکتر اسماعیل کهرم استاد محیط زیست دانشگاه تهران میهمان این برنامه است.
تحقیقات و گزارش های نهادهای خارجی از بحران گسترده آب در ایران خبر میدهند
تحقیقات داخلی و خارجی شرایط آبی ایران را بحرانی می دانند؛ تحقیق موسسه جهانی منابع می‌گوید سالانه بیش از ۸۰ درصد منابع آبی ایران برای کشاورزی، صنعت و مصرف شهری غیر قابل دسترس می‌شود و ایران در فهرست ۳۶ کشوری که درگیر بحران آب هستند، قرار دارد.
روزنامه «فایننشال تایمز» در مقاله ای که چندی پیش منتشر شد، نوشت: «ایران با پیشینه هفت هزار ساله تا ۲۰ سال دیگر از بی آبی و خشکسالی نابود می شود و از آن بیابانی به جای خواهد ماند که هیچ گیاه و جانداری توان زندگی در آن را نخواهد داشت.»
نتایج تحقیق ناسا، سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا در ارتباط با تغییر اقلیم و بحران آب در ایران که در دسامبر گذشته منتشرشد، نشان میدهد که ایران در فهرست ۴۵ کشور در معرض خطر خشکسالی رتبه چهارم را دارد. تحقیقات ناسا در این زمینه تاکید می کند که بین ۳۰ تا ۴۰ سال آینده بخش های وسیعی از سرزمین ایران به بیابان مطلق تبدیل خواهند شد.
تحقیقات موسسه مستقل استرالیایی «اف دی آی» هم از بحران آب در ایران خبر می دهد. بر اساس این تحقیق، ایران در برابریک بحران جدی آب قرار گرفته است و علت آن سوء مدیریت دولت و برنامه ریزی های نامناسب در این کشور است. در این تحقیق همچنین آمده است که میانگین مصرف آب در ایران ۷۰ درصد بیشتر از میانگین جهانی است و با ادامه این روند، تغییرات اقلیمی و بحران آب در ایران تشدید می شود.
%d8%a2%d8%a84
برخی از مسئولان در ایران خطر فاجعه زیست محیطی را دریافته اند
هشدار و اعلام خطر در باره بحران آب فقط به اقلیم شناسان و سازمانهای خارجی محدود نمی شود، برخی از مسئولین داخلی به ابعاد این بحران پی برده و اعلام خطر کرده اند. از جمله مسئولین در ایران میتوان به سخنان اخیر عیسی کلانتری مشاور معاون اول رئیس جمهوری در امور آب، کشاورزی و محیط زیست اشاره کرد.
عیسی کلانتری می گوید: اگر وضع فعلی مصرف آب در بخش کشاورزی ادامه داشته باشد، در کمتر از ۲۵ سال دیگر، مناطق شرق و جنوب کشور کاملا خالی از سکنه خواهند شد. او هشدار داده که برنامه ششم توسعه به هیچ عنوان از این فاجعه ملی پیشگیری نمی کند.عیسی کلانتری تأکید می کند: اگر فکری به حال حفظ ذخایر تجدید پذیر آب نشود در کمتر از ۳۰ سال ۵۰ ‌‌‌‌میلیون ایرانی از سرزمین هایی که درآن سکنی دارند باید مهاجرت کنند.
به گفته عیسی کلانتری تمامی جمعیت فلات ایران که در شرق زاگرس و جنوب البرز زندگی می کنند و او تعداد آن را در حدود ۵۰ میلیون نفر برآورد می کند، باید کوچ کنند. او می گوید که فقط دو استان شمالی کشور و استان‌های غرب زاگرس از این معضل ایمن هستند. حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو نیز نسبت به بحران آب در ایران هشدار داده است. به گفته چیت چیان میزان مصرف آب در ایران ۹۶ میلیارد مترمکعب است و این در مقایسه با ۱۲۰ میلیارد مترمکعب از کل منابع آب تجدیدشونده کشور، نشان دهنده وضعیت بحرانی مصرف آب در ایران است.
بر اساس معیاری علمی، ایران در بطن بحران آب قرار دارد

%d8%a2%d8%a8-3
یکی ازمعیارهای علمی اندازه گیری شرایط آبی در کشور ها معیار فالکن مارک است؛ بر اساس این معیار اگر سرانه مصرف آب های تجدیدپذیر در کشوری کمتر از ۱۷۰۰مترمکعب باشد،این کشور در بحران آب است و این موضوع میتواند به عنوان زنگ خطری برای آن کشور باشد که هر چه سریع تر باید نسبت به تغییر الگوهای مصرفی آب، کنترل جمعیت و دیگر موازین به نحوی اقدام کند تا بحران را تحت کنترل درآورد. اگر این میزان به کمتر از ۱۰۰۰ متر مکعب برسد، شرایط بسیار جدی و خطرناک می شود؛ در این حالت، بحران های اقتصادی و فاجعه زیست محیطی کشور مورد نظر را تهدید می کند.
بر اساس اعلام مسولان وزارت نیرو، سرانه آب های تجدید پذیر در نواحی جنوب البرز و شرق زاگرس که بیشترین سطح اراضی کشور را شامل میشود، هم اکنون کمتر از ۸۰۰‌ متر مکعب است. این موضوع نشان میدهد که ایران در بطن بحران آب قرار گرفته و در این نواحی به سوی یک فاجعه زیست محیطی با نتایج بحران زای اقتصادی و اجتماعی پیش میرود.
بحران آب تا کنون با خالی از سکنه شدن بیش از ۴۰ هزار روستای کشور همراه بوده است
بحران ناشی از آب مدتی است که در ایران آغاز شده است. این بحران، با خشک شدن دهها دریاچه و تالاب کشور و از بین رفتن بسیاری از سفره های زیر زمینی آب آغاز شده است. نتایج بحران در ابعاد اقتصادی مدتی است که در ایران کاملاً محسوس است.
مؤسسۀ ملی مطالعات جمعیتی ایران هفته پیش گزارش داده است که ۴۰ هزار روستای این کشور به دلیل نابودی زمین های کشاورزی هم اکنون خالی از سکنه شده اند و تغییر کاربری زمین های کشاورزی به یکی از معضلات مهم کشور تبدیل شده است.
مؤسسۀ ملی مطالعات جمعیتی ایران تصریح می کند که تنها نیمی از جمعیت باقی ماندۀ روستاهای ایران به کشاورزی اشتغال دارند و ۷۰ درصد جمعیت کشاورزان کشور را افراد سالخورده و بیسواد تشکیل می دهند.
کار و تولید کشاورزی در بسیاری از نواحی ایران که با بحران منابع آب روبرو شده اند، به شدت رو به کاهش رفته و میرود و ما شاهد کوچ بسیار وسیع روستائیان به مناطق شهری کشور هستیم.
دکتر اسماعیل کهرم استاد محیط زیست دانشگاه تهران میگوید که ما در بطن بحران و فاجعه کم آبی و بی آبی با نتایج بسیار ناگوار اقتصادی در ایران هستیم. او به آغاز این فرآیند تخریبی که از حدود ۴۵ سال پیش محسوس بوده، اشاره می کند و می گوید سه عامل اصلی وجود این بحران در ایران را تبیین می کند. دکتر اسماعیل کهرم اعتقاد دارد که هنوز دیر نشده و درصورتیکه از هم اکنون دست بکار شویم و الگوهای مصرفی آب خود، بخصوص در بخش کشاورزی را به سرعت تغییر دهیم میتوانیم بحران را کنترل کرده و از وقوع یک فاجعه بزرگ زیست محیطی با آثار بسیار ناگوار اقتصادی آن جلوگیری کنیم.

ترجمه از کیومرث فتحی/دبیر سرویس بین الملل

منبع خبرگزاری فرانسه

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.