رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ | 21 Feb 2020
خانه » اخبار » ۵ اثر تاریخی در شهرستان گیلانغرب کشف شد.
۵ اثر تاریخی در شهرستان گیلانغرب کشف شد.

مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلانغرب از کشف پنج اثر تاریخی جدید و مهم در این شهرستان خبر داد.

تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

به گزارش ریگا کوردستان به نقل از ایرنا فرهنگی ، مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان گیلانغرب: این آثار تاریخی بدلیل قرارداشتن دردل کوههای دوردست شهرستان و نقاط مرزی و عشایری تاکنون شناسایی نشدەاند.

جهانگیر عبدالمحمدی افزود: این آثار شامل یک بنا با کاربری تکیه و محل برگزاری مناسبتهای مذهبی مربوط به دوران صفویه با قدمت حدود ۵٠٠ سال وبه ابعاد ٢٠ در ١۵ متر است که دارای ٨ طاقچه، شومینه دیواری و دریچەهای هواکش با طاق گنبدی است.
همچنین در مجاورت آن اثری دیگر متعلق به حاکم منطقه واقع است که به نظر می رسد بەعنوان قشلاق نشین درعهد صفوی استفاده شده است.

بنای هردو اثراز سنگ و گچ بوده و در مجاورت ضلع شمالی این آثار تعداد ٢ محوطه باستانی و یک قبرستان قدیمی با پیش بینی اولیه قدمت ٢ تا ٣ هزار سال و وجود برخی میلەهای سنگی که نشانه علامت و نشان دفن افراد خاص می باشند نیز کشف شده است.

عبدالمحمدی با اشاره به اینکه شناسایی این آثار نیازمند بازدید دقیق تر بەوسیله کارشناسان است افزود: اقدامات لازم برای ثبت ملی این اثر در دستور کار قرارگرفته است.

شهرستان گیلانغرب ۴٠۶ اثر تاریخی ثبت ملی شده دارد./ایرنا

اخبار مرتبط
لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.