رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ | 10 Apr 2021
خانه » اخبار » سیکل بی‌فرجام سیاست در عراق
سیکل بی‌فرجام سیاست در عراق

ترکیب آشفته و نامتوازن نیروهای عمل‌کننده در جنگ موصل خود نشان از آینده مبهم و نامعلوم دومین شهر عراق و مهم‌ترین پایگاه داعش در سرزمین خلافت اسلامی پس از برچیدن بساط خلافت خود خوانده اسلامی داعش است. نیروهایی که با جدیت تمام به دنبال حذف عامل اتحاد فعلی‌شان می‌کوشند!

تاریخ انتشار : 24 اکتبر 2016

ریگا کوردستان – سرویس بین الملل

ترکیب آشفته و نامتوازن نیروهای عمل‌کننده در جنگ موصل خود نشان از آینده مبهم و نامعلوم دومین شهر عراق و مهم‌ترین پایگاه داعش در سرزمین خلافت اسلامی پس از برچیدن بساط خلافت خود خوانده اسلامی داعش است. نیروهایی که با جدیت تمام به دنبال حذف عامل اتحاد فعلی‌شان می‌کوشند!
حذف داعش که می‌تواند عامل هم‌گرائی و یا واگرائی شدیدتر در عراق شود! این تناقض به وضوح در پیکر نیروهای عمل کننده در جنگ موصل مشهود است. نیروهایی که هر یک منافع جدا و مقاصد جداگانه‌ای آنان را به صحنه جنگ کشانده است. عراق هم می‌تواند از گذر این جنگ به بازسازی نقاط ضعف و رفع عوامل شکست قبلی خود در مبارزه با تروریسم بپردازد و هم در یک امکان نه چندان ضعیف می‌تواند عامل اتحاد نیم بند فعلی خود را هم از دست بدهد!
نیروهای ناهمگون و متضاد موجود در جبهه بدون فرماندهی واحد و در مواردی با گرایشات به وضوح دشمنانه و تاکتیک‌های بسیار متفاوت جنگی در چند روز ابتدائی جنگی که ممکن است ماهها به طول بینجامد قابل مشاهده است!
داعش در چند روز اخیر خوب شکست پذیر شده است، رکورد فتح  ٢٠ روستا و چهار شهرک افتخار بسیار خوبی در صحنه نبرد برای پیشمرگه ها و رزمندگان عراق علیه داعش بوده است!
ولی در یک نگاه واقعگرایانه تر داعش فقط از جاههایی عقب نشسته است که سرزمین مسیحی‌ها و شبک ها و کاکەای‌ها بوده، جاه‌هایی که خالی از سکنه بوده و جزء فتوحات اولیه خارج از جغرافیای عرب سنی محسوب می‌شدند. داعش با دادن زمین شاید متمرکز نقاطی با شرایط جنگی بهتر شده است. اساساً داعش تروریسم شهری محسوب می‌شود و نیروهایش با تجربیات جنگ شهری و استراتژی گروگان گیری غیر نظامیان علیه دشمن بیشتر آشنا هستند تا جنگی متعارف و رودرویی مستقیم با نظامیان آن هم در خاکریزهایی که به راحتی در مقابل حملات هوائی آسیب پذیر است.
در جمع بندی زیر به تفاوت و تنوع نیروهای مقابل داعش در صحنه نبرد هفته اخیر نگاهی اجمالی انداخته‌ایم که به وضوح قابلیت شکنندگی و پراکندگی و پتانسیل برخوردهای جدید در میانشان دیده می‌شود، مخصوصاً اگر بحث سهم خواهی از آینده موصل و سرنوشت سیاسی دومین شهر عراق به میان آید.
در جنگ موصل:
ارتش نیم بند و بی افتخار عراق به دنبال اعاده حیث از دست رفته دو سال اخیر خویش است!
نیروهای ضد تروریسم عراق که وجود گروه داعش و حاکمیت دو سال و نیمه‌اش بر نیمی از عراق خود گواه کارایی آنان است!
پلیس فدرال بسیار پراکنده و نامتوازن و بی تجربه در یک جنگ بزرگ می‌باشد، شاید چنین نیروئی بیشتر یادآور ضعف باشد تا امنیت!
الحشد الشعبی نیرویی که در بین سنی‌های موصل محبوبیت چندانی ندارد و مخالفت شدیدی را بر انگیخته است!
پلیس استان نینوا که عموماً نیروهای فراری و متواری قبلی در شهر موصل هستند که کم کم از کمپها و مخفی گاههای اطراف موصل جمعشان کرده‌اند!
پیشمرگه های اقلیم کوردستان که منافع و انگیزه‌ها و فرماندهی کاملاً جداگانه‌ای با دولت مرکزی عراق را دارا هستند!
گروه‌های شبه نظامی مسیحی که خود به چند شعبه کلدان، آشور، سریان و دو گروه وابسته به اربیل و بغداد دسته بندی می‌شوند!
شبه نظامیان شبک و کاکەای وابسته به اقلیم کوردستان با انگیزه‌های مذهبی خویش و امکان توسعه سرزمینی اقلیم کوردستان به وجود آمده‌اند!
نیروهای آمریکا و کانادا و فرانسه و ترکیه در جبهه اقلیم و نیروهای ایران در جبهه دولت مرکزی عراق!
و از همه متضادتر نیروهای عشایر سنی و حشدالوطنی سنی که توسط عربستان و قطر و ترکیه و با همکاری اقلیم کوردستان در وضعیت بلاتکلیفی کامل به وجود آمده‌اند و خود را صاحبان و حاکمان آینده موصل می‌دانند!
در مجموع حدود ١٠٠ هزار نیرویی که در دروازهای موصل آرایش نظامی گرفته‌اند و امکان جابه جایی جبهه‌ها بعد از حذف داعش را بسیار محتمل کرده‌اند.

کیومرث فتحی – دبیر سرویس بین الملل

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.