سیکل بی‌فرجام سیاست در عراق

  • توسط
  • ۱۳۹۵-۰۸-۰۳
  • ۰

ریگا کوردستان – سرویس بین الملل

ترکیب آشفته و نامتوازن نیروهای عمل‌کننده در جنگ موصل خود نشان از آینده مبهم و نامعلوم دومین شهر عراق و مهم‌ترین پایگاه داعش در سرزمین خلافت اسلامی پس از برچیدن بساط خلافت خود خوانده اسلامی داعش است. نیروهایی که با جدیت تمام به دنبال حذف عامل اتحاد فعلی‌شان می‌کوشند!
حذف داعش که می‌تواند عامل هم‌گرائی و یا واگرائی شدیدتر در عراق شود! این تناقض به وضوح در پیکر نیروهای عمل کننده در جنگ موصل مشهود است. نیروهایی که هر یک منافع جدا و مقاصد جداگانه‌ای آنان را به صحنه جنگ کشانده است. عراق هم می‌تواند از گذر این جنگ به بازسازی نقاط ضعف و رفع عوامل شکست قبلی خود در مبارزه با تروریسم بپردازد و هم در یک امکان نه چندان ضعیف می‌تواند عامل اتحاد نیم بند فعلی خود را هم از دست بدهد!
نیروهای ناهمگون و متضاد موجود در جبهه بدون فرماندهی واحد و در مواردی با گرایشات به وضوح دشمنانه و تاکتیک‌های بسیار متفاوت جنگی در چند روز ابتدائی جنگی که ممکن است ماهها به طول بینجامد قابل مشاهده است!
داعش در چند روز اخیر خوب شکست پذیر شده است، رکورد فتح  ٢٠ روستا و چهار شهرک افتخار بسیار خوبی در صحنه نبرد برای پیشمرگه ها و رزمندگان عراق علیه داعش بوده است!
ولی در یک نگاه واقعگرایانه تر داعش فقط از جاههایی عقب نشسته است که سرزمین مسیحی‌ها و شبک ها و کاکەای‌ها بوده، جاه‌هایی که خالی از سکنه بوده و جزء فتوحات اولیه خارج از جغرافیای عرب سنی محسوب می‌شدند. داعش با دادن زمین شاید متمرکز نقاطی با شرایط جنگی بهتر شده است. اساساً داعش تروریسم شهری محسوب می‌شود و نیروهایش با تجربیات جنگ شهری و استراتژی گروگان گیری غیر نظامیان علیه دشمن بیشتر آشنا هستند تا جنگی متعارف و رودرویی مستقیم با نظامیان آن هم در خاکریزهایی که به راحتی در مقابل حملات هوائی آسیب پذیر است.
در جمع بندی زیر به تفاوت و تنوع نیروهای مقابل داعش در صحنه نبرد هفته اخیر نگاهی اجمالی انداخته‌ایم که به وضوح قابلیت شکنندگی و پراکندگی و پتانسیل برخوردهای جدید در میانشان دیده می‌شود، مخصوصاً اگر بحث سهم خواهی از آینده موصل و سرنوشت سیاسی دومین شهر عراق به میان آید.
در جنگ موصل:
ارتش نیم بند و بی افتخار عراق به دنبال اعاده حیث از دست رفته دو سال اخیر خویش است!
نیروهای ضد تروریسم عراق که وجود گروه داعش و حاکمیت دو سال و نیمه‌اش بر نیمی از عراق خود گواه کارایی آنان است!
پلیس فدرال بسیار پراکنده و نامتوازن و بی تجربه در یک جنگ بزرگ می‌باشد، شاید چنین نیروئی بیشتر یادآور ضعف باشد تا امنیت!
الحشد الشعبی نیرویی که در بین سنی‌های موصل محبوبیت چندانی ندارد و مخالفت شدیدی را بر انگیخته است!
پلیس استان نینوا که عموماً نیروهای فراری و متواری قبلی در شهر موصل هستند که کم کم از کمپها و مخفی گاههای اطراف موصل جمعشان کرده‌اند!
پیشمرگه های اقلیم کوردستان که منافع و انگیزه‌ها و فرماندهی کاملاً جداگانه‌ای با دولت مرکزی عراق را دارا هستند!
گروه‌های شبه نظامی مسیحی که خود به چند شعبه کلدان، آشور، سریان و دو گروه وابسته به اربیل و بغداد دسته بندی می‌شوند!
شبه نظامیان شبک و کاکەای وابسته به اقلیم کوردستان با انگیزه‌های مذهبی خویش و امکان توسعه سرزمینی اقلیم کوردستان به وجود آمده‌اند!
نیروهای آمریکا و کانادا و فرانسه و ترکیه در جبهه اقلیم و نیروهای ایران در جبهه دولت مرکزی عراق!
و از همه متضادتر نیروهای عشایر سنی و حشدالوطنی سنی که توسط عربستان و قطر و ترکیه و با همکاری اقلیم کوردستان در وضعیت بلاتکلیفی کامل به وجود آمده‌اند و خود را صاحبان و حاکمان آینده موصل می‌دانند!
در مجموع حدود ١٠٠ هزار نیرویی که در دروازهای موصل آرایش نظامی گرفته‌اند و امکان جابه جایی جبهه‌ها بعد از حذف داعش را بسیار محتمل کرده‌اند.

کیومرث فتحی – دبیر سرویس بین الملل

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار