فرصت دو ماهه فرماندار کنگاور به میراث فرهنگی

  • توسط
  • ۱۳۹۵-۰۸-۰۵
  • ۰

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

به گزارش خبرگزاری ریگا کوردستان، پرستشگاه معروف به آناهیتا ویرانه هائی انباشته از بقایای یک بنای مذهبی مربوط به دوران های تاریخی ایران است که طرح ستوندار آن ضمن انتشارات باستان شناسی دنیای غرب ، در عصر سلوکی و هلنیسی قرار داده شده و هر از گاهی مورد استناد فلان و بهمان نویسنده وشرق شناس غرب قرار گرفته است .

photo_2016-10-26_14-23-32

معبدی به بزرگی و عظمت ساختمان کنگاور در ۱۱۰۰ سال پیش از آغاز اسلام ، در محلی و صخره ای بنیاد نهاده شده که از بطن آن صخره ، چشمه های متعدد و سرآبها مظهر شده و موجبات زندگی و حیات را در کوهستانی گشترده از سرزمین ، که منحصراً منطقه ای مذهبی و سیاسی بوده ، فراهم آورده است .

photo_2016-10-26_14-23-21

معبد ناهید کنگاور در زیر قلل پربرف « امروله » و « شمشیر » و معبد ناهید همدان در پناه چشمه های فزاینده قله الوند و با توسل به الهه آبها ؛ آناهیتا ، در زمان پادشاهی اردشیر دوم هخامنشی و توسط وی بنیاد نهاده شدند ، تا در جهت تقویت این الهه در ثلاثه ایزدان دخالت کرده و با انجام مراسم نیایش در پرستشگاهها موجبات خوشنودی وی و فراوانی آب و نعمت و برکت را فراهم آورد.

photo_2016-10-26_14-23-15
photo_2016-10-26_14-22-24 photo_2016-10-26_14-22-29 photo_2016-10-26_14-22-33

photo_2016-10-26_14-23-01
photo_2016-10-26_14-23-10
معبد آناهیتا در درون شهری قرار دارد که زنده و پویاست و به همین مناسبت این معبد یا میدان تاریخی که در بطن و کانون های شهری جای گرفته به فرسایش تهدید می شود . این تهدید تدریجی به هدم و نابودی را که حاصل توسعه شهر است یا باید پذیرفت یا آنکه در صدد تهیه و تنظیم طرحی برای حفاظت از این اثر تاریخی برآمد. زیرامعبد آناهیتا میراثی است از گذشته ایران در پیوند و تبادل با فرهنگ های معماری و باستان شناسی همزمان خود از جمله یونان که در حقیقت شاهدی از تاریخ هنر، معماری و روابط فرهنگی – سیاسی مردمی است که از بیست و سه قرن پیش در این منطقه زندگی می کردند و با فرهنگ و معماری جانشینان اسکندر درآمیختند.

photo_2016-10-26_14-23-36

امروزه  محوطه معبد توسط حجم های خشت و گلی ، سنگی ، آجری و سیمانی شهر کنگاور محاصره شده و از ریخت افتاده است ، زیرا خرابی محیط شهری و یا توسعه بی قواره و لجام گسیخته آن که تحت یک نظام شهرسازی نامتناسب طراحی زیست محیطی غلط مسئولین و مقامات استان و شهرستان از گذشته قرار گرفته ، به صورت اجتناب ناپذیری موجبات رشد جمعیت و توسعه سریع صنایع بزرگ و شبکه راه ها را در اطراف بنای تاریخی فراهم آورده که مالاً فرسودگی معماری و اجزا سنگ ها و بیماری هایی از قبیل تراکم سولفورها و میکروارگانیزم ها را در تجزیه و تخریب این اثر سرعت بخشیده و مجموعه را فرسوده و در حالت متلاشی قرار داده است .

photo_2016-10-26_14-23-25

 

کثرت وجود بافت و بناهای با ارزش تاریخی در ایران و سابقه طولانی تمدن سازی خصوصاَ در زمینه های شهرسازی و معماری بجای گذاشته شده، میراث گرانبهایی است که حفظ آن نه تنها به ارزش های تاریخی و تمدن بشریت بلکه به غرور ملی، فرهنگ و افتخارات که پشتوانه عظیم علمی برای هر کشوری محسوب می شوند هویت می بخشد.

photo_2016-10-26_14-22-48

فعالیت های که تا کنون بر این بنای عظی و با ارزش در ایران به وسیله باستان شناسان و مرمتگران صورت گرفته به قرار ذیل می باشد :

سیف اله کامبخش فرد در تابستان ۱۳۴۷ خورشیدی از طرف اداره کل باستان شناسی و فرهنگ عامه در راس یک هیئت از باستان شناسان ایرانی ماموریت یافت تا بخش کنگاور را واقع در راه همدان – کرمانشاه مورد بررسی قرار دهد تا طرح جامع و گسترده کاوش در ویرانه و بقایای معبدی چهار گوش و ستوندار معروف به آرتمیس که طرح معماری آن در تاریخ باستان شناسی کشور منسوب به دوران سلوکی است گزارش مستدل و قابل اجرایی ارائه کند .

باستان شناسانی در معبد آناهیتا با سیف اله کامبخش فرد که طی فصلهای جداگانه در یک یا چندین نوبت به فعالیت کاوش و بررسی پرداخته اند : سید جعفر رهنمون ، غلامرضا معصومی ، منوچهر ایمانی ، مهدی رهبر، عنایت اله امیرلو ، موسی درویش روحانی ، محمود آرام ، احد دربانی ، اسماعیل یغمایی ، حسین بختیاری ، مسعود آذرنوش ، محمد حاج سید جوادی ، علی ولی نوری ، بهرام مودت .

مرحوم دکتر مسعود آذر نوش در دو فصل یک ماهه در سالهای ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ در خط الراس تپه ادامه داد و ضلع شمالی و صفه و سکوی بالایی را پیگیری کرد .

 

پس از این تاریخ ، فعالیتهای باستان شناسی و بازسازی معبد ناهید کنگاور تا سال ۱۳۶۷ به مدت ده سال تعطیل شد . در این زمان ابتدا علی ولی نوری و سپس احمد کبیری و مهندس محمد مهریار با کمک غلامعلی علیپور و حق بیان مرمتگران بنگاه تخت جمشید کار بازسازی و و خاکبرداری را انجام دادند.

photo_2016-10-26_14-23-48

 

photo_2016-10-26_14-23-44

در طی این سالها دیگر هیچ حفاری و تحقیق و پژوهشی بر بنای ناهید صورت نگرفته تنها در سالهای ۱۳۸۲ طرح ساماندهی محوطه و در سال ۱۳۸۸ مرمت که مسئول اجرائی و سرپرست کارگاه را آقای ابراهیم حیدر ی به عهده داشته اند . این هیئت مسئول مرمت پلکان های دو طرفه معبد ناهید بودند اقایان محسن چاره ساز مرمتگر اشیا ی تاریخی ، محمد جواد موسوی مرمتگر اشیای تاریخی ، مجتبی محمود مرمتگر اشیای تاریخی ، کریم جهانی مرمتگر اشیایی تاریخی ؛ وقتی به مرمت پلکان های دو طرفه دقت میکنید به طور ناشیانه و غیر حرفه ای مرمت شده اند !! می تواند دلیل این امر هیئتی باشد که مرمتگران اشیا تاریخی بوده اند نه بنای تاریخی ؟؟؟؟

photo_2016-10-26_14-23-40

سال ۱۳۹۱ پروژه مرمت و  استحکام بخشی پلکان جنوب و دیواره جنوبی معبد را مورد مرمت قرار دادند که با پیمانکاری شرکت مرمت بنا ساز شیردل و مشاور آقای کامران آمیری از آذربایجان غربی صورت گرفت . در این مرمت نیز کاستی های دیده می شود از جمله با وجود اینکه سنگ اصلی دیوار وجود داشته از سنگ مرمتی استفاده شده است و… .

photo_2016-10-26_14-22-20

بعد از مرمت ناشیانه صورت گرفته در این معبد به طور کلی فعالیتی که باعث ساماندهی و تحقیق و پژوهشی در آن صورت نگرفته است و سالیان سال این بنا به فراموشی و تخریب هر چه بیشتر صوق داده شده است .

گردشگرانی که از نقاط مختلف کشور برای بازدید از این بنای تاریخی کیلومترها را طی میکنن وقتی با محوطه ای از سنگ های روی هم انباشته شده و در سال فقط در ایام نوروز در معبد آناهیتا لیدر برای توضیحات و معرفی بنا وجود دارد مواجع می شوند با تاسف از اینکه چرا این همه مسافت را طی کرده اند و بابت دیدن چنین محوطه ای پول پرداخت کرده اند گلایه و شکایت میکنن و در دفتر پیشنهاداتی که نوروز به نوروز باز می شود انتقاداتی رو می نویسن اما تا بحال اثری بر روی مدیریت و راهکاری اندیشیده اند ؟؟

photo_2016-10-26_14-22-43

بنایی که روزگاری محلی برای پرستش الهه آبها و پاکی بوده این روزها محلی برای اختفا معتادین شده است آن کجا و این کجا ؟؟؟!!!

photo_2016-10-26_14-22-52

دوستداران میراث فرهنگی با وجود تمام کم و کاستی های میراث فرهنگی برای نابودی هر چه بیشتر این بنا گاهی به فعالیت در معبد می پردازند .

photo_2016-10-26_14-22-37

در معبد آناهیتا مراسم های تئاتر و تعزیه و… برگزار می شود که هیچ سنخیت با محوطه معبد ندارد؛  اما هیچ گونه فعالیتی برای هر چه شناخته تر شدن معبد آناهیتا به عموم مردم تا کنون در این مکان صورت نگرفته . نگارنده بارها طرح های با عنوان باستان شناس کوچک به میراث فرهنگی کرمانشاه و کنگاور ارائه داده اما هر بار با مخالفت مواجع شده در صورتی که همکار در موزه تهران چنین طرح های را با استقبال کودک و حتی بزرگ سالن  انجام داده اند .

photo_2016-10-26_14-23-05

photo_2016-10-26_14-22-09

photo_2016-10-26_14-22-15

فرماندار شهرستان کنگاور که خود را یک دوست دار میراث فرهنگی میداند در جلسه تشکیل« انجمن دوستداران میراث فرهنگی» که با حضور دهیاران و یگان حفاظت استان کرمانشاه و کارکنان میراث فرهنگی شهرستان و NGOهای فعال میراث فرهنگی برگزار شد ؛ فرصت دوماه ای در خصوص روح بخشیدن به این بنای تاریخی با فعالیت های باستان شناسی داد که تعطیل بودن و خاک گرفتن و ویرانه بودن آن را پایان ببخشد .

اما میراث فرهنگی می تواند در این دو ماه کاری کند ؟ تعطیلی پژوهش را بعد از ۳۰ سال و اندی شروع میکند ؟  و اگر میراث فرهنگی باز به خواب چندین ساله زمستانی خود ادامه دهد چه سرنوشتی در انتظار این بنا قرار دارد ؟ فرماندار دوستدار میراث فرهنگی به قول خود که از باستان شناسان کهن کمک میگیرد عمل میکند ؟

 

مریم طاهرآبادی/ کارشناس ارشد باستان شناسی

 

منابع:

  1. مدیریت و برنامه ریزی برای حفظ و مرمت در کاوش های باستان شناسی ، فریبا مجیدی ، سال پنجم ، شماره ۴ – شماره پیاپی ۵ – زمستان ۸۸ – بهار ۸۹ ، ص دو فصلنامه تخصصی دانش مرمت و میراث فرهنگی
  2. شکل‌گیری معماری ناهید کنگاور در بستر تاریخ ، سیف اله کامبخش فرد ؛ مجموعه مقالات کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران، جلد اول . سازمان میراث فرهنگی کشور (پژوهشگاه) . ۱۳۷۴٫

 

 

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار