رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | 13 Apr 2021
خانه » بین‌الملل » داعش سیاه و داعش های سیاه نما
داعش سیاه و داعش های سیاه نما

كسانی كه با باوری متفاوت‌تر از داعش و تاكتیكی متفاوت‌تر از دیگر مخالفان داعش در صحنه نبرد جهانی ارزش‌های انسانی با تروریسیم مقابله می‌کنند،

تاریخ انتشار : 27 اکتبر 2016

ریگا کوردستان-سرویس اجتماعی

خبرگزاری ریگا کوردیستان,ده روزی از آغاز عملیات آزادسازی موصل می‌گذرد عملیاتی که از چهار جبهه آن سه جبهه را کوردها علیه داعش گشوده‌اند و زمزمه عملیات آزادسازی رقه هم با محوریت نیروی کوردی به گوش می‌رسد، کوردهایی که از همان روزهای اول موجودیت داعش از مهم‌ترین قربانیان جنایات داعش و نیز مهم‌ترین سپر دفاعی مقابل آن بوده و اکنون مهم‌ترین نیروی سرکوب آن هستند. کسانی که با باوری متفاوت‌تر از داعش و تاکتیکی متفاوت‌تر از دیگر مخالفان داعش در صحنه نبرد جهانی ارزش‌های انسانی با تروریسیم مقابله می‌کنند، در واقع کوردها تنها نیرویی هستند که خطوط تفاوت اساسی‌شان با تروریسم و سیاست ترور قابل مشاهده است. کم نبودند مخالفین داعش در سوریه و عراق که از همان تاکتیک‌های داعش استفاده کردند و می‌کنند، کم نبود حمایت‌های منجر به شکست از گروه‌هایی که یا سلاح خود را به داعش فروختند و یا در داعش ادغام شدند و یا از خلق هنرهای داعشی در صحنه نبرد کم از داعش نبودند، میلیون‌ها دلاری که هزینه آموزش و تجهیز بی‌نتیجه آن‌ها شد یادآور این مهم است که در جنگ با داعش تنها سلاح و پشتیبانی مهم نیست بلکه داشتن ایده‌ای متفاوت مهم‌ترین اصل این مبارزه است. اما همین ایده‌های متفاوتِ کوردها در طول تاریخ و مخصوصاً این مرحله از تاریخشان، شاید از منظر انسانی و افکار عمومی جهانی قابل احترام بوده و باشد، ولی همیشه نیروهای دیگری را بر ضدشان به تکاپو و تقلا واداشته و جبهه‌های جدیدی را علیهشان گشوده است!
جبهه داعشیان سفیدپوش:
اخراج خبرگزاری الجزیره از اربیل اگرچه دیرهنگام بود ولی واکنشی درست از فهم این داعشیان سفیدپوش در صحنه خبر و دنیای اطلاع‌رسانی بود. “هیچ جائی توسط کوردها آزاد نشده است” این دلیل اخراج آن‌ها بود.
دروغ:
دروغ و تقلیل آن‌ها در صحنه افکار و خبر از چه چیز نشأت می‌گیرد؟ انکار واقعیت‌هایی که توسط صدها خبرگزاری غیر خاورمیانه‌ای دیگر تأیید می‌شود و سعی در تشویش تصاویری که به صورت زنده از ده‌ها کانال دیگر پخش می‌شود از چه چیزی سرچشمه می‌گیرد؟
اول از نفرت‌های تاریخی از کورد و آرمانش و دوم از باور به ساده لوحی مخاطب خویش!
ما به سطح شعور و احیاناً اطلاع مخاطب چنین رسانه‌هایی کاری نداریم ولی مطمئناً آن نفرت به ما مربوط می‌شود.
آن نفرت چیست که همه را به‌دروغ و تقلیل و تحریف واداشته است؟ برای یک خبرنگار الجزیره و یا مدیریت آن در قطر چه چیزهایی به خطر افتاده که چنین بی‌شرمانه دروغ می‌بافند؟!
برای رفتار بی‌بی‌سی فارسی و صدای فارسی آمریکا و یا ت.ر.ت تورک که به تقلیل کورد مشغول‌اند هیچ توجیهی بالاتر از نفرت تاریخی وجود ندارد. آن‌ها در تداوم نفی کوردها و در تداوم اشغالگری خود بر کوردها و در تداوم تحقیر کوردها با صحنه‌ای مواجه شده‌اند که برعکس است!
این صحنه نبرد با داعش و تروریسم با همه تصاویری که آن‌ها سالیان سال به مخاطب خود خورانده‌اند و بخشی از باور خودشان و مخاطبشان است متفاوت است! کورد رهائی‌بخش در ذهن آنان نمی‌گنجد، کورد پیشمرگه برای آنان دشمن تاریخی است، کورد قربانی در تضاد با منافعشان است و کورد پیروز در صحنه نبرد کابوس پریشانشان است که آنان را به پریشان‌گوئی رسانده است.
در صحنه نبرد نهائی با داعش در موصل و رقه آنان خود را در پشت خاک‌ریزهای تعاریف داعش و در امتداد اراده داعشی می‌بندد! داعش هم به پیشمرگەهای کورد میلیشا می‌گوید، داعش هم از پیشروی آن‌ها ناخرسند است و داعشی ها هم به تقلیل کورد مشغول‌اند.
جنگ کورد با پایان داستان داعش در موصل و رقه پایان نمی‌یابد، جنگ ما جنگ جهان‌بینی‌هاست و آنان هنوز از دریچه چشمانی که کپک‌های تاریخی و پیش فرض‌های کورد ستیزانه بر آن مشهود است به ما می‌نگرند. نه آنان تغییر می‌کنند و نه ما تسلیم می‌شویم پس جنگ‌های نو هم اجتناب‌ناپذیر است.
مصطفی باقری آشنا- دبیر سرویس اجتماعی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.