داعش سیاه و داعش های سیاه نما

  • توسط
  • ۱۳۹۵-۰۸-۰۶
  • ۰

ریگا کوردستان-سرویس اجتماعی

خبرگزاری ریگا کوردیستان,ده روزی از آغاز عملیات آزادسازی موصل می‌گذرد عملیاتی که از چهار جبهه آن سه جبهه را کوردها علیه داعش گشوده‌اند و زمزمه عملیات آزادسازی رقه هم با محوریت نیروی کوردی به گوش می‌رسد، کوردهایی که از همان روزهای اول موجودیت داعش از مهم‌ترین قربانیان جنایات داعش و نیز مهم‌ترین سپر دفاعی مقابل آن بوده و اکنون مهم‌ترین نیروی سرکوب آن هستند. کسانی که با باوری متفاوت‌تر از داعش و تاکتیکی متفاوت‌تر از دیگر مخالفان داعش در صحنه نبرد جهانی ارزش‌های انسانی با تروریسیم مقابله می‌کنند، در واقع کوردها تنها نیرویی هستند که خطوط تفاوت اساسی‌شان با تروریسم و سیاست ترور قابل مشاهده است. کم نبودند مخالفین داعش در سوریه و عراق که از همان تاکتیک‌های داعش استفاده کردند و می‌کنند، کم نبود حمایت‌های منجر به شکست از گروه‌هایی که یا سلاح خود را به داعش فروختند و یا در داعش ادغام شدند و یا از خلق هنرهای داعشی در صحنه نبرد کم از داعش نبودند، میلیون‌ها دلاری که هزینه آموزش و تجهیز بی‌نتیجه آن‌ها شد یادآور این مهم است که در جنگ با داعش تنها سلاح و پشتیبانی مهم نیست بلکه داشتن ایده‌ای متفاوت مهم‌ترین اصل این مبارزه است. اما همین ایده‌های متفاوتِ کوردها در طول تاریخ و مخصوصاً این مرحله از تاریخشان، شاید از منظر انسانی و افکار عمومی جهانی قابل احترام بوده و باشد، ولی همیشه نیروهای دیگری را بر ضدشان به تکاپو و تقلا واداشته و جبهه‌های جدیدی را علیهشان گشوده است!
جبهه داعشیان سفیدپوش:
اخراج خبرگزاری الجزیره از اربیل اگرچه دیرهنگام بود ولی واکنشی درست از فهم این داعشیان سفیدپوش در صحنه خبر و دنیای اطلاع‌رسانی بود. “هیچ جائی توسط کوردها آزاد نشده است” این دلیل اخراج آن‌ها بود.
دروغ:
دروغ و تقلیل آن‌ها در صحنه افکار و خبر از چه چیز نشأت می‌گیرد؟ انکار واقعیت‌هایی که توسط صدها خبرگزاری غیر خاورمیانه‌ای دیگر تأیید می‌شود و سعی در تشویش تصاویری که به صورت زنده از ده‌ها کانال دیگر پخش می‌شود از چه چیزی سرچشمه می‌گیرد؟
اول از نفرت‌های تاریخی از کورد و آرمانش و دوم از باور به ساده لوحی مخاطب خویش!
ما به سطح شعور و احیاناً اطلاع مخاطب چنین رسانه‌هایی کاری نداریم ولی مطمئناً آن نفرت به ما مربوط می‌شود.
آن نفرت چیست که همه را به‌دروغ و تقلیل و تحریف واداشته است؟ برای یک خبرنگار الجزیره و یا مدیریت آن در قطر چه چیزهایی به خطر افتاده که چنین بی‌شرمانه دروغ می‌بافند؟!
برای رفتار بی‌بی‌سی فارسی و صدای فارسی آمریکا و یا ت.ر.ت تورک که به تقلیل کورد مشغول‌اند هیچ توجیهی بالاتر از نفرت تاریخی وجود ندارد. آن‌ها در تداوم نفی کوردها و در تداوم اشغالگری خود بر کوردها و در تداوم تحقیر کوردها با صحنه‌ای مواجه شده‌اند که برعکس است!
این صحنه نبرد با داعش و تروریسم با همه تصاویری که آن‌ها سالیان سال به مخاطب خود خورانده‌اند و بخشی از باور خودشان و مخاطبشان است متفاوت است! کورد رهائی‌بخش در ذهن آنان نمی‌گنجد، کورد پیشمرگه برای آنان دشمن تاریخی است، کورد قربانی در تضاد با منافعشان است و کورد پیروز در صحنه نبرد کابوس پریشانشان است که آنان را به پریشان‌گوئی رسانده است.
در صحنه نبرد نهائی با داعش در موصل و رقه آنان خود را در پشت خاک‌ریزهای تعاریف داعش و در امتداد اراده داعشی می‌بندد! داعش هم به پیشمرگەهای کورد میلیشا می‌گوید، داعش هم از پیشروی آن‌ها ناخرسند است و داعشی ها هم به تقلیل کورد مشغول‌اند.
جنگ کورد با پایان داستان داعش در موصل و رقه پایان نمی‌یابد، جنگ ما جنگ جهان‌بینی‌هاست و آنان هنوز از دریچه چشمانی که کپک‌های تاریخی و پیش فرض‌های کورد ستیزانه بر آن مشهود است به ما می‌نگرند. نه آنان تغییر می‌کنند و نه ما تسلیم می‌شویم پس جنگ‌های نو هم اجتناب‌ناپذیر است.
مصطفی باقری آشنا- دبیر سرویس اجتماعی

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار