تفکر توسعه گرا و توهم در فرادست

  • توسط
  • ۱۳۹۵-۰۸-۰۹
  • ۰

ریگا کوردستان، سرویس اجتماعی 

ریگا کوردستان، شاید برای تک تک انسان هایی که واقع بین هستند و می خواهند یا می توانند واقعیت های اطراف خویش را به شکل صحیحی پردازش کنند این امر بدیهی باشد که کشور ما در راستای توسعه یافتگی در همه ابعاد و به قول مدیران همه جانبه هنوز راهی از پیش نبرده است البته با آن هایی که این امر ملموس را نمی پذیرند فعلا کاری نداریم و فقط برایشان آرزوی سلامتی داریم. حالا که پذیرفتیم که توسعه نیافته ایم باید با هم بشینیم و به فکر چاره باشیم، به هر حال هر کس بر اساس توانایی خود و البته بر اساس تفکر و اندیشه خود راهکاری ارائه دهد و قدمی بردارد. شاید نگارنده ده ها بار نوشته هایی من باب این موضوع داشته است. درست است که همه قبول داریم که توسعه یافتگی نیازمند امکانات و برنامه های مدون است، سیستم مدیریتی سالم و پویا می خواهد، این ها همه لازمه توسعه و پیشرفت است. اما بنده می خواهم این نکته را متذکر شوم که توسعه نیازمند داشتن تفکری توسعه گراست. حال این سوال مطرح می شود که این تفکر توسعه گرا چیست؟

همه ما انسان ها به شیوه ای خاص می اندیشیم و بر اساس آنچه که مغزمان پردازش می کند رفتار و عمل می کنیم. یکی از لزومات توسعه داشتن تفکری است که انسان را در مسیر توسعه قرار دهد. امری که باید اغراق کنیم در چهارچوب فکری ماها نیست. هر روزه شاهد واپس روی فکری دوستانی هستیم که انسان از شنیدن و دیدن آن ها از تعجب انگشت به دهن می ماند. به جای آنکه اندیشه و تفکر آینده نگر داشته باشیم به گذشته ای مجهول و مجعول می بالیم که کمتر سندی هست که مهر تایید بر آن زند. شاید دوستان ما آرزوهای خود را در زمان و مکانی که رسیدن به آن را دست نیافتنی می دانند به گذشته های(زمان) دور می برند که هم اینک در دسترس نیست و مدعی می شوند که در گذشته ها این بوده ایم و آن چنان بوده ایم. خوب باید حالا از آن ها پرسید که امروزه کی و چی هستید؟

البته این دوستان می پذیرند که اوضاع امروز گل و بلبل نیست. اما بالیدن به آنچه که نبوده است چه سودی در پی دارد؟ حالا عده ای پیدا شده اند که مدعی هستند که کشور ما در هزاره های قبل سرور جهانیان بوده است، آزادترین کشور دنیا و البته آبادترین نیز بوده است. در هزاران سال قبل ما چیزی بوده ایم و چیز هایی داشته ایم که این غربی های بی همه چیز اصلا نمی دانستند چیست و آن ها این چیزهای خوب را از ما یاد گرفته اند و البته عده ای می گویند که از ما دزدیده اند.!

برای یک انسان عاقل یادگرفتن که چیز بدی نمی تواند باشد و فرهنگ و آیین ما بر یادگیری تاکید دارد حتی یادگرفتن از بیگانه. از این دوستان باید پرسید که حالا چرا ما آنی نیستسم که باید باشیم؟ آیا علتش این است که غربی ها(فرنگی های سابق) تفکر ما رادزدیدند؟ شاید آن ها فکر می کنند تفکر قابل سرقت است. اگر این گونه باشد که مقصر خودمانیم. آن چنان بی لیاقتی به خرج داده ایم که تفکرمان را به یغما بردند. اما به آن عده ای که معتقدند که غربی ها از ما یاد گرفتند باید بگوییم که چرا حالا ما از آن ها یاد نگیریم. مگه ایرادی دارد؟ چرا این و آن را متهم می کنیم که . . .

یک امر مسلم و غیر قابل انکار آن است که ما باید این قضیه غیر قابل انکار را بپذیریم که توسعه نیازمند فرهنگ و تفکر توسعه گراست. ما باید افکار خود را نقد کنیم. تفکر انتقادی می تواند به ما کمک کند و نقاط ضعف و قوت ما را نمایان کند. هم اینک عده ای آن چنان قداستی برای گذشتگان ساخته اند که انسان جرات کمترین نقدی را به خود نمی دهد! از نظر آنان کمترین انتقاد نسبت به سلسله قدیسه مبارکه جلاله هخامنشی و کورش اعظم کبیر جرمی نابخشودنی است. جرمی که حکمش طرد و برچسب خوردن خیانت به وطن نام می گیرد. در ذهن آن ها چیز هایی شکل گرفته و ساخته و پرداخته شده است که آن دوران با عظمت (به قول خودشان) دوران طلایی انسانیت و بشریت بوده و هیچ گاه کسی توان دست یابی به آن را ندارد.

کالبد شکافی این قضیه خود مجالی بس طولانی می خواهد. شاید از نظر روان شناختی بتوان گفت این یک مکانیسم دفاعی است که افراد به آن دست می زنند. انسان ذاتا موجودی است که طرفدار صداقت و درستی است و شیفته آزادی است و حقوق دیگران را ارج می نهد، اما چون در زمان ومکانی که هم اینک زیست می کنند این اصول اساسی انسانی را دست نیافتنی می داند در ناخودآگاه خود اقدام به ساخت افرادی می کند که در زمان دیگری می زیسته اند. این افراد دچار نوعی درماندگی خودآموخته شده اند و احساس عدم کارایی می کنند، پس بر اساس اصل فوق انسان هایی را در فرادست می سازد که این اصول را داشته و آن ها را ارج نهاده پس باید آن انسان ها را قدیس دانست و اجازه کمترین توهینی(به قول خودشان) را نداد. این قدیس سازی ها آن چنان خطرناک هستند که ممکن است فلج عمومی جامعه را به دنبال داشته باشد. این یک هشدار است که هم اینک ما مطرح می کنیم. اما راه چاره چیست؟

می توان آینده نگری را مد نظر داشت. می توان این اصل اساسی را پذیرفت که اگر غربی ها پیشرفت کردند و توسعه یافتند اصولی را پذیرا شدند. یکی از این اصول تفکر انتقادی است باید از خود شروع کرد ، خودانتقادی را نباید ایراد و منفی دانست. اگر ما به خودانتقادی روی آوریم آنگاه باید امید به پیشرفت داشته باشیم.چندی پیش یکی از روزنامه های سراسری در تیتری درشت که به خیال نویسنده قصد تحقیر طرف مقابل را داشت نوشته بود که آن طرف دچار خودانتقادی شده است و این ها را به سود گروه خود دانسته بود اما واقعیت این است که خودانتقادی به سود خود ما و جامعه ماست. پس بیاییم نگاه خود را تغییر دهیم و….

 آرش ریوار

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار