رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ | 17 Feb 2020
خانه » تحلیلی » کوردها و اسلام
کوردها و اسلام

نشانه ها و اسناد بسیاری وجود دارند که از آغاز ظهور اسلام، ارتباط مستقیمی میان پیامبر خدا و کوردها وجود داشته است . همچنان که گفتیم " جابان کوردی ـ گاوان کوردی ـ جافان کوردی" و پسر او از نخستین کسانی بوده اند که در کنار"سلمان فارسی" و"صهیب رومی" اسلام آورده به یاری دین شتافته اند.

تاریخ انتشار : ۱۰ آبان ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس اجتماعی

۱ـ هویت کوردی و دین اسلام:
آنچه از قرآن مجید در اشاره به سرزمین و ملت کورد می‌توان برداشت کرد و غالب مفسران کلام بر آن صحه گذاردەاند وجود حداقل دو آیه از کلام خدا ، کە اشارە بە موقعیت مکانی کوردستان و کورد دارد:

ـ وقل رب انزلنی منزلاً مبارکاً وانت خیرالمنزلین
و باز بگو پروردگارا مرا به منزلی مبارک فرود آور که تو بهترین کسی هستی که به منزل خیر و سعادت توانی فرود آورد.
آیه ۲۹ س مومنون…وغیض الماء وقضی الامر واستوت علی الجودی وقیل بعداً للقوم الظالمین ( و آب به یک لحظه خشک شد و حکم قهر الهی انجام یافت و این برای رهایی از ستم قوم ستمکار بود.
آیه ی ۴۴ س هود اشارات آیات مبارکه به “منزل مبارک” و”قیل بعداً للقوم الظالمین” و در ادامه، واژه “جودی” (آرارات امروزی)، اشاره به”سرزمین مبارک”، “سرزمین دوری گزیدن از ستمکاران”،یعنی سرزمینی است که”جودی” یا “گوتی” در آن واقع است و این سرزمین جز کوردستان نمی‌تواند باشد.
قوم گوتی، از نیاکان کوردها بە شمار می‌رود.
این در حالی است که قرآن مجید در آیات خود، تنها در سه یا چهار آیه به مناطقی که از دیدگاه خداوند مقدس و متبرک است اشاره می کند.
کوە جودی کە در کوردستان تورکیە قرار دارد را محل، فرود آمدن کشتی حضرت نوح “ع” دانستەاند.

۲ـ کورد و اسلام

نشانه ها و اسناد بسیاری وجود دارند که از آغاز ظهور اسلام، ارتباط مستقیمی میان پیامبر خدا و کوردها وجود داشته است . همچنان که گفتیم ” جابان کوردی ـ گاوان کوردی ـ جافان کوردی” و پسر او از نخستین کسانی بوده اند که در کنار”سلمان فارسی” و”صهیب رومی” اسلام آورده به یاری دین شتافته اند.
کوردها در ادامه با خدمت به آیین، فرهنگ، زبان اسلام، نظامی گری، جنگ آوری،سیاست، دانش و مدنیت،حتی در بسیاری از مقاطع تاریخی، هویت دینی را مقدم بر هویت ملی شمردەاند تا جایی که امام محمد غزالی (۵۰۵ـ۴۵۰ ه.ق) اشاره میکند: روشنفکری اسلامی بر چهار ستون پایەگذاری شده است که سه ستون آن”شهرزور، حلبچە”، “آمیدی ، دیاربکر” و”دینەوەر ، کرماشان” هستند. و ناگفته پیداست که این مناطق، کوردنشین بوده و علمای دینی آن نیز به تبع، اغلب کورد بودەاند.

در مثالی دیگر و به استناد اسناد تاریخی،تمام فلسفه و دانش “هلنی” از شهر کوردنشین “حران” به ایران و جهان اسلام منتقل شده است (حران در کنار “اورفا”ی امروز بوده است).

“صلاح الدین ایوبی” در بسط جغرافیای اسلام به اروپا و مصر، “شیخ مارف نودی برزنجی” مرشد طریقت قادری و بزرگانی چون شیخ عبدالقادر گیلانی، ویس قرنی، مولانا ادریس بدلیسی، سید محمد مدنی برزنجی،شیخ محمد عبده، عثمان دقنه، محمد فیضی زهاوی، عبدالله بیتوشی، بدیع الزمان سعید النورسی، عبدالرحمن قره داغی، محمدجمال ماردینی، حیدر ماورانی، عبدالرحمن روژبەیانی،شیخ حسن گله زردی، شیخ ضیاءالدین عثمان نقشبندی، شیخ محمدخال، محمدگابوری و بسیاری از بزرگان کورد،بیش از آنکه خدمتگزار ملت خود باشند خدمتگزار اسلام به عنوان هویت دینی بوده اند. می‌توان از کسان دیگری چون احمد شوقی، معروف الرصافی،جمیل زهاوی البغدادی، محمد تیمور، مصطفی جواد، بلندالحیدری، عایشه تیمور، خیرالدین الزرکلی، محمدکردعلی، سلیم برکات و فراتر از همه، عبدالباسط نام برد که قرآن و اسلام را تا به امروز همچنان زنده نگهداشتەاند. شاید کلام خدا در پیش بینی خود در آیەی ۱۶ سورەی فتح با عنوان”قل للمخالفین من الاعراب ستدعون الی قوم اولی باس شدید تقاتلوهم او یسلمون” که به تفسیر”حافظ عسقلانی” منظور” هم قوم الکرد المعروفین بالجلاده والشده” تعریف ضرورت اسلام آوردن کوردها برای ارائه نقش و رسالت تاریخی ایشان است.

البتە، علاوە بر محققین و اسلام‌شناس فوق‌الذکر کە کورد بودە و یا رگ و ریشەی کوردی داشتەاند ، بە دو تن از معروفترین این شخصیت‌ها یعنی شیخ اشراق، سهروەردی یا سورەبەردی، و شیخ عبدالباسط کە خوش‌صداترین و صاحب سبک در تلاوت قرآن کریم و از کوردهای مهاجر بە مصر است و در مصاحبەای، بە صراحت، خود را کورد معرفی می‌کند، می‌بایست بە اشعار اهل حق کە در مدح امام علی “ع” و نیز مناجاتنامەهای جاویدان کوردی کە اشعار شاعر و عارف نامی کورد، غلامرضاخان ارکوازی، شاعر کورد فەیلی ایلامی، کە در مناجاتنامە علاوە بر پرداختن بە امور دینی، با حضرت علی “ع”، نیز بە درد دل پرداختە است، هم باید اشارە نمود.
ملا پریشان دینەوەری، شاعر و عارف نامی دینەوەر، کە بە همراە شارەزور “شهر زور / حلبچە” و صحنە و هرسین و دلفان، از مهدهای شعر و عرفان کوردی بە شمار می‌رفتەاند، را می‌بایست سرآغاز شعر عرفانی کوردی و حتی شعر عرفانی ایرانی، در نزج و تکوین سبک شعر عراقی در ایران دانست.
بداهەسرایان تنبورنواز اهل حق، نیز نقش مهمی در گسترش شعر و ادبیات عرفانی کوردی داشتەاند.

٭منابع
۱ـ رەوشی ئایینی و نەتەوەیی له کوردستان دا،ره شادمیران، ۱۹۹۳، سوئد

۲ـ کوردانی سەرگەردان و برا موسلمانه کانیان، جەماڵ

نەبەز، ۲۰۰۰، ئالمان

۳ـ میژوویی سیاسی کورد له ئێران دا، صالح محمد ئەمین، ۱۹۹۵،سوئد

۴-دایره المعارف زرین، م.آدینفر، ۱۳۶۳، تهران

۵-زبان شناسی کورد و تاریخ کوردستان، بهزاد خوشحالی، ۱۳۸۱، همدان

۶-کولونیالیسم فرهنگی ملت کورد،بهزاد خوشحالی،۱۳۸۲سنندج

۷-هویت دینی و باور مذهبی ایرانیان، عماد افروغ،۱۳۸۵) سخنرانی

۸-چیشتی مجیور، عبدالرحمن شرفکندی، ترجمه بهزاد خوشحالی (زیرچاپ)

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.