• صفحه خانگی
  • >
  • مقاله
  • >
  • حفاظت از میراثمان را به کودکان و نوجوانان می سپاریم تا پایدار بماند

حفاظت از میراثمان را به کودکان و نوجوانان می سپاریم تا پایدار بماند

  • توسط
  • ۱۳۹۵-۰۸-۱۷
  • ۰

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

ریگا کوردستان، پژوهشگران معتقدند بهترین شیوه نهادینه کردن عادت های مثبت، آموزش، آن هم آموزش این عادت ها از دوران کودکی است. میراث فرهنگی به عنوان نماد هر کشور معرف تمدن، تاریخ و پیشینۀ آن می باشد. سیاست حفظ و نگهداری این میراث کهن نه تنها از بُعد فرهنگی بلکه از نظر اقتصادی آیندۀ یک کشور و جایگاه آن را در میان کشورهای دیگر تضمین می سازد. امروزه میراث فرهنگی نه تنها مجموعه ای از میراث پیشینیان بلکه عامل درخشش و تللوی یک کشور می باشد. از میراث فرهنگی مادی، امارت های تاریخی، موزه ها و آثار هنری گرفته تا مکان های باستان شناسی میراث طبیعی و میراث فرهنگی غیر مادی که میان سنت و خلاقیت در تبادل تنوع فرهنگی کمک می کند. بخش عمده‌ای از اهداف سازمان میراث‌فرهنگی تقویت باورها و هویت گذشته براساس ابزارهای امروزی برای کودکان و نوجوانان است. میراث‌فرهنگی را گذشتگان برای افراد امروز به یادگار گذاشته‌اند و قرار است این میراث به آیندگان انتقال داده شود. به‌طور قطع انتقال آن فرایند بسیار پیچیده‌ای دارد که باید به درستی انجام شود. به عقیده باستان شناسان باید در بین خانواده ها و به ویژه کودکان فرهنگ سازی شود تا آنها بدانند اگر شیئی تاریخی از زیر زمین پیدا کنند آن را یک گنج ملی بدانند و به خرید و فروش غیر قانونی آن نپردازند. چرا که این اشیا در طی سالیان سال در زیر زمین باقی مانده اند و ارزش معنوی آنها پشتوانه کشور محسوب می شود که قابل مقایسه با ارزش مادی آن نیستند. باید با آموزش غیر مستقیم، دیدگاه و نظر کودکان را نسبت به میراث فرهنگی ایران تغییر دهیم و به ‌آنها بیاموزیم اکنون بر ستون های استوار فرهنگ پیشینیان خود ایستاده ایم و اگر بخواهیم این فرهنگ را تداوم بخشیم باید از پیشینه آن حفاظت کنیم. کودکان و نوجوانان نماد آینده یک کشور محسوب می‌شوند. برای فهم آینده یک کشور باید به سیمای کودک آن جامعه نگاه کرد. بنابراین لازم است که استعدادهای کودکان از این قابلیت برخوردار است که شکوفا شود.

۱

برگزاری کارگاه آموزش نوع رفتار و برخورد کودکان با میراث فرهنگی این اهداف را در پی خواهد داشت :

_  ایجاد و برانگیختن احساس هویت در کودکان و نوجوانان؛

_  فراهم کردن بستری برای ایجاد علاقه به میراث فرهنگی در کودکان و نوجوانان؛

_  فراهم کردن بستری برای آشتی دادن کودکان و نوجوانان با میراث فرهنگی .

۲

در مقوله ی میراث فرهنگی ، اگر کمی به اطراف خود نگاه کنیم و آثار دیدنی کشورمان را بشناسیم، می بینیم که با کمی شناخت و مطالعه می توان به اماکن تاریخی رفت و با آثار باستانی و میراث کهن فرهنگی و مفاخری که در گوشه و کنار کشور به وفور وجود دارد، آشنا شد و از دیدن آن ها لذت برد و این مهم بر عهده ی مسئولان سازمان میراث فرهنگی است که مردم را از وجود آثار تاریخی و مفاخری که از این دیار برخواسته اند آگاه سازند و جوانان را با پیشنیه ی تاریخی ایران و ایرانیان آشنا کنند تا در این دنیای پر زرق و برق و پر از تبلیغات به جای رفتن به شهرهای دیگر و مراکز خرید آن ها یا مسافرت های تکراری، قدم بر ویرانه های معبد آناهیتا  ها و … بگذارند .

کودکان و نوجوانان باید درک درستی از مقوله فرهنگ و سنت‌های گذشتگان پیدا کنند. در آن صورت امکان ایجاد یک هویت فرهنگی ـ تاریخی در زوایای شخصیت یک کودک استوار می‌شود.۳

%d9%82%d8%ab%d9%84%d8%b3%d8%ab%d9%82%d9%84%d8%b3%d9%82%d8%ab%d9%84%d8%b3%d8%ab%d9%82%d9%81%d9%84%d8%b3%d8%ab%d9%82

بارها برای همه ما پیش آمده که در هنگام بازدید از ابنیه و سایت‌های تاریخی شاهد بوده ایم که چطور کودکان بر روی آثار تاریخی چون سر ستون ها و مجسمه ها گذاشته می شوند تا از آنها عکس گرفته شود . بزرگسالان بر روی در و دیوار نامشان را حک می کنند و یادگاری می نویسند. در موزه ها به تابلو های دست زدن و عکاسی ممنوع توجهی نمی شود. حفاری‌های غیر مجاز و مخفیانه در سایت‌های باستانی امری طبیعی شده است.

%d9%82%d8%a7%d8%b3%d8%ab%d9%82%d8%a7%d8%ba%d8%b3%d9%82%d9%81%d8%b3%d9%82%d9%81%d8%ba%d8%b3%d9%82

درست است که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مسئولیت حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی را بر عهده دارد؛ اما در کشوری تاریخی مانند ایران که کمتر نقطه ای از آن فاقد چنین میراثی است، گماردن مامور بر سر هر کوی و برزنی برای حفاظت نه اقتصادی است و نه فرهنگی. سپردن حفاظت به یک سازمان و شانه خالی کردن سایر شهروندان امری نادرست است و نتیجه اش همان است که امروز با آن روبرو هستیم. این شهروندان یک جامعه هستند که میراث داران واقعی این آثار به شمار می روند و زمانی که نسبت به اهمیت حفظ و نگهداری آنها آگاه شوند خود حافظ میراث فرهنگی و طبیعی محله، روستا و شهر خودشان می شوند. نهادینه شدن فرهنگ حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی از نیازهای پایه ای و ضروری در ایران به شمار می رود. فرهنگی که باید از کودکی آموزش داده شود تا در ذهن و باور شهروندان نقش ببندد و از نسلی به نسل دیگر منتقل شود.

%d8%ab%d9%82%d8%ba%d8%b3%d8%ab%d9%82%d8%ba%d8%b3%d8%ab%d9%82%d8%ba

در تمامی کشورها مقطع ابتدایی مهمترین مقطع تحصیلی به شمار می رود. دوره ای که پایه های شخصیت انسان در آن شکل می گیرد، تجربه اقدامات مشابه در زمینه های دیگر نشان داده است که نه تنها اثرات مثبت این آموزش ها در ذهن کودک نقش می بندد بلکه به واسطه آنها والدین و سایر اعضای خانواده نیز آگاه شده و ملزم به رعایت می شوند.

نگرانی از نا آشنا بودن کودکان با میراث فرهنگی و موزه از جمله مسائلی است که با برنامه ریزی آموزشی می بایست راه حلی برای آن یافت .

در بسیاری از کشورهای جهان موزه هایی مختص کودکان ایجاد شده که دارای بخش های گوناگون می باشد و از کودک ۶ ماهه تا جوان ۱۸ ساله می توانداز بخشهای مختلف متناسب با سن خود استفاده کند.

برگزاری اردوها و گارکاههای آموزشی سفر به دنیای دوران گذشته و زندگی به سبک آن دوره و آشنایی با چگونگی ساخت اشیا و ابزاری که در موزه به عنوان خاطره ای فراموش نشدنی در ذهن کودک حک کند.

%d8%ab%d8%b3%d9%84%d8%b4%d8%ab%d9%84%d8%b4%d8%ab%d9%82

کودکان امروز، حامیان میراث فرهنگی دیروز

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار