رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ | 04 Mar 2021
خانه » تحلیلی » بنایی موسوم به معبد آناهیتا کنکوبار محجور مانده در جهل
بنایی موسوم به معبد آناهیتا کنکوبار محجور مانده در جهل

تاریخ انتشار : 11 نوامبر 2016

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

photo_2016-11-10_23-30-39

ریگا کوردستان، معبد آناهیتا که از سوی مورخین یونانی بنام آرتمیس خدای شکار یونان معرفی شده و ایزیدور خاراکسی ورخاراکی هم آن را آرتمیس معرفی کرد. بنای با گذشت چندین سال از کاوش های اولیه و تحقیقات وآزمایشات صورت گرفته هنوز شک و تردید برتاریخ آن وجود دارد .بعضی آن را هخامنشی ، بعضی سلوکی ، بعضی پارتی و بعضی ساسانی می گویند.

 

photo_2016-11-10_23-30-53         . این بنا برخلاف آثار پارتی ، که از خشت های بزرگ ساخته شده اند .طبق سنت حجاری هخامنشی با سنگ های حجاری شده ساخته شده است .

سقف های کوتوله آن از استانداردهای هخامنشی است . از ویژگی های معبد آناهیتا ساختار آن است که روی سکو یا مصطبه ساخته شده است . که ابتدا صفه سنگی ساخته شده است و بعد بناها را روی آن ساخته اند . پلکانی دو طرفه برای دسترسی به مصطبه و روی سکوی سوم ردیف ستون های کوتاه و کلفت تزئینی هستند چون اندازه آن ها برای نگهداشتن سقف کوتاه است . ستون های کنگاور هیچ شباهتی به جز در سه تکه بودن با ستون های هخامنشی ندارد و تفاوت بین ستون های کنگاور با هخامنشی در این است که هخامنشی نقش حمال سقف را داشته ولی کنگاور حالت تزئینی داشته اند .

photo_2016-11-10_23-30-58

با توجه به آثار و شواهدی که از دوره هخامنشی در این مکان بدست آمده می توان آن را مربوط به این دوره دانست و در دوره های اشکانی و ساسانی و حتی اسلامی نیز مورد استفاده قرار گرفته است .در هر صورت کنگاور در دوره پارت شهری آباد بود و بعداز مدتی متروک شد و جایگاه دزدان گردید .

تک بنای سنگی کنگاور که براساس آمار و نظرسنجی که از طریق شبکه های مجازی بین افراد عمومی و افرادی که رشته های مرتبط با میراث فرهنگی( باستان شناسی و مرمت و گردشگری ) داشته اند شهرستان کنگاور را با این بنا می شناسند و می شود گفت معبد آناهیتا هویت کنگاور محسوب می شود .

 

اما با وجود این که معبد هویت کنگاور است با نامهربانی و بی توجهی مسئولین مواجه است . بنایی که از نیاکان ما برای آیندگان به جای مانده است بعد از گذر این سالها رو به فراموشی و خاک گرفتی و نابودی گرفته است !!

این کم توجهی تا جایی رسیده است که با آتش سوزی های تابستان در معبد با خونسردی رفتار می شد و امری عادی برای میراثیان و یگان کنگاور قرار گرفته بود . و آثار سوختی برروی سنگ های که بعد از این همه سال با آتش سوزی های ساسانی ها و اعراب سالم مانده اند اما امروزه که به دست ما رسیده است به سوی نابودی آنها را هدایت می کنیم .

photo_2016-11-10_23-31-16_copy1

خیابان شهدا ( ناهید ) خیابانی که نمایی اصلی از بالایی معبد آناهیتا است گردشگرانی که از دیگر کشورها و حتی از ایران برای دیدن معبد می آیند با چه منظره ای رو به رو می شوند ؟؟ خیابانی پراز مغازهای که میوه و سبزیجات می فروشند یا قصابی اند و ابزار کشاورزی و… دریغ از یک مغازه ای که سوغات شهرستان را دارا باشد و یا صنایع دستی شهرستان را داشته باشد !!!

photo_2016-11-10_23-31-04

photo_2016-11-10_23-31-11

 

 

 

 

 

 

 

 

نمونه ساده ای که می توان مثال زد با توجه به این خیابان میدان نقش جهان در اصفهان است ، بناهای از دوره صفویه ! اما تمامی مغازه های اطراف این آثار سوغات و صنایع دستی اصفهان است به گونه ای که اگر گردشگر بخواهد سوغات یا صنایع دستی تهیه کند احتیاج به گشت و گذار در کل اصفهان را ندارد . اما در مقابل کنگاور بنایی از دوره هخامنشی نه پارتی نه ساسانی با قدمتی بیشتر و عظمت بیشتر در محاصره این مغازه ها با منظره ای زشت و بدقواره .

۱۳۹۲۱۱۰۳۱۳۰۰۳۲۳۰۲۱۹۶۸۵۸۴_copy1

 

 

isfahan

 

 

 

 

 

 

 

 

انجمن های دوستدار میراث فرهنگی و محیط زیست در تلاش زنده نگاه داشتن بنای معبد آناهیتا و معرفی هویت شهرستان به جهانیان ، دید مردم را نصبت به معبد آناهیتا عوض کرده اند که این بنا نه مزاحم است و نه تلی از خاک و سنگ بلکه معبد مکانی است که برای شهر رونق اقتصادی به بار می آورد  تا جوانان این شهرستان که همه سعی در رفتن به دیگر شهرها برای امرار معاش خود می کنن را در این شهر ایجاد کنند . اما بعضی اوقات بعضی افرادی که هیچ تخصصی در امر میراث فرهنگی ندارند در این معقوله دخالت کرده و مردم را دچار شک و تردید می کنند .

امروزه در شهر صحبتهایی از ساخت و سازهایی در حریم معبد به گوش میرسد. حریم معبدی که همین حالا هم بسیاری از آن در زیر ساخت و سازهای مردم شهر باقی مانده است . این حرفها از سوی کسانی زده میشود که حتی کوچکترین اطلاعی از قوانین حرایم و ضوابط آن نداشته و هیچ علمی در این باره نیندوخته اند، اینان برای نفع شخصی خویش مردم را تشویق به ثبت نکردن جهانی بنای با ارزش معبد آناهیتا می کنند و بحثشان هم بر این است که با ثبت این بنا نمی شود در اطراف آن بناهای سیمانی ساخت. این در حالی است که دیگر استان ها حتی در همسایگی کنگاور همانند همدان تمام  مسئولین در پی ثبت شدن تپه هگمتانه هستن آیا آنها خبر از زندگی روزمره مردمشان ندارند یا نگران مردمشان نیستن و فقط کنگاور و کنگاوریها هستند که دارای این روزمرگیها و نگرانیها هستند ؟؟؟

شهرستان کنگاور پیشانگاه و دروازه ورودی استان کرمانشاه است و باید بهترین شهر و نمادی در این استان باشد که جذب توریست و گردشگر بنماید اما دریغ و افسوس از این همه اهمال و ندانم کاری دانسته و ندانسته ؛با این همه پتانسیلی همچون وجود فرمانداری جناب آقای ایزدی و مدیر پایگاه بودن دکتر نظری امیدی به شهرستان آمده که بتوان وضعیت شهرستان کنگاور و معبد را از این وخامت برهانیم

 

مریم طاهرآبادی/کارشناس ارشد باستانشناسی

 

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.