رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ | 17 Oct 2019
خانه » اخبار » بازنگری در ایجاد منطقه آزاد تجاری در غرب کشور
بازنگری در ایجاد منطقه آزاد تجاری در غرب کشور

تاریخ انتشار : ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۵

ریگا کوردستان به نقل از “شاری مه ریوان ” :

اکبر ترکان روز چهارشنبه در جریان سفر به شهرستان مرزی مریوان در بازدید از مرز رسمی باشماق این شهرستان، استان کردستان و دو شهرستان بانه و مریوان را دارای استعداد و ظرفیت بسیار خوبی برای ایجاد منطقه آزاد دانست و افزود: دولت اصرار بر ایجاد منطقه آزاد در کردستان دارد و در مجلس دهم بازهم این موضوع را پیگیری می کند.
بنا بر پیشنهاد و پیگیری استاندار کردستان اول آذر ماه سال ۹۴ لایحه پیشنهادی منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان در جلسه شورای عالی مناطق آزاد کشور به ریاست معاون اول رئیس جمهوری تصویب شد و این لایحه به تصویب هیات دولت رسید اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی این لایحه را در جلسه علنی ۲۹ آذرماه رد کردند و پس از آن دولت در روز ۳۰ آذرماه هم باز این لایحه را به مجلس ارسال کرد که برای بار دوم با رای مخالف نمایندگان روبرو شد.DSC08011-620x330 (1) DSC08017-768x576
ترکان در ادامه مرز رسمی باشماق مریوان را یکی از مرزهای موفق کشور دانست و گفت: مبادلات سالانه پنج میلیارد دلاری کالا از طریق این مرز نشان دهنده موفقیت مرز باشماق است.
او مزیت عمده مرز باشماق مریوان را مکان مناسب و طبیعت بکر و زیبای آن دانست و اظهار کرد: این منطقه از لحاظ گردشگری نیز نمونه است و پتانسیل تبدیل به منطقه آزاد تجاری صنعتی را دارد.
ترکان طبیعت زیبا و جاذبه های گردشگری منطقه مریوان و بانه را در تبدیل این منطقه به عنوان منطقه آزاد تجاری صنعتی نمونه در کشور موثر دانست و افزود: این دو شهرستان به دلیل جاذبه های گردشگری و طبیعت زیبا می تواند منطقه آزاد نمونه ای در کشور باشد.
او در ادامه خواستار حذف بروکراسی اداری و تسهیل فرآیندهای مربوط به تجارت و مبادلات اقتصادی در مرز رسمی باشماق مریوان شد و بر آسان کاری در زمینه تجارت و ورود و خروج کالا تاکید کرد.
اکبر ترکان به عنوان رییس سازمان نظام مهندسی کشور به منظور حضور در نشست سالانه سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور که در مریوان برگزار می شود به این شهرستان سفر کرده است.
مرز باشماق مریوان سال ۸۵ براساس مصوبه هیات دولت وقت به مرز رسمی تبدیل شد و اکنون تمام عملیات واردات، صادرات و ترانزیت کالا در استان کردستان از طریق این مرز صورت می گیرد و در حال حاضر تنها مرز رسمی استان کردستان است.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.