رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

شنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ | 25 Jan 2020
خانه » اخبار » مراسم شب چله کوردی در کرماشان برگزار شد
مراسم شب چله کوردی در کرماشان برگزار شد

تاریخ انتشار : ۱ دی ۱۳۹۵

 

در این مراسم که به مناسبت بلندترین شب سال که در پی آن روزها شروع به طولانی‌تر شدن می‌کنند و آغازی بر پایان فرمانروایی تاریکی بر روشنایی است گروه‌های مختلف از فعالان مدنی تا زیست محیطی، از کودکان خردسال تا پیران سپیدموی و دنیادیده، از دانش آموزان دبستانی تا دانشجویان دانشگاه‌های داخلی و خارجی حضور داشتند.

علی نظری مجری برنامه سخن را چنین آغاز کرد: یلدا یعنی تولد، به قول ابوریحان بیرونی یلدا میلاد اکبر است یعنی میلاد خورشید. اول چله نخستین روزی است که روز چیرگی خود را بر شب آغاز می‌کند، سلطان سهاک در کلام می‌فرماید: هوەریش نە زمسان زاییدەو توڵفەن/ چواردە ساڵ نە شەو نە رەمز و قوڵفەن…

در ادامه این مراسم آ‌قای شهرام صادقی به نمایندگی از انجمن حقوق شهروندی ژیار ایراد سخن نمود و دقایقی به توضیح کم و کیف فعالیت‌های این انجمن پرداخت.

در پی این سخنرانی مجری برنامه از تلاش‌های انجمن ژیار برای دریافت مجوز و اراده‌ی بلند مسئول این همایش جناب آقای اردشیر موسوی که باهمت و زحمات خود سرپرستی این مراسم را از ابتداء تا انتها بر عهده داشت تشکر کرد که تشویق حضار را به دنبال داشت.

نخستین شیرینی این مجلس شعرخوانی امیرعلی شیری کودک خردسالی بود که با خواندن شعر کوردی حضار را به وجد آورد که در ادامه هانا نظری دختربچه خردسال نیز با شیرین‌زبانی مجلس را ناگزیر به تشویق کرد.

تکمیل‌کننده‌ی این بخش نیز اجرای موسیقی زنده توسط هنرمند خوش آوای کورد آقای مسلم مرادی و گروهش بود که با اجرای رقص کوردی (هەڵپەڕکە) توسط چند نفر، مراسم بیشتر رنگ و بوی جشن گرفت.

ڤە نام ئاو و خاک و زوان….

شاعر مشهور و توانمند کورد آقای آرش افضلی نیز به شعرخوانی پرداخت که پس از ایشان نیز شاعر جوان و بااستعداد آقای نادر زنگیشه ای شعر خود را تقدیم نمود.

بخش بعدی برنامه را گروه سرود شێرز از هرسین بر عهده گرفت، سعید منصوری، افشین و افشار کریمی با اجرای چند قطعه سرود کوردی و همراهی حضار شور و شوق زیادی به سالن داد.

اهورا نظری کودک دبستانی نیز داستان کوردی خود را تعریف کرد، داستان معروف پادشاه و خیاط… که انصافاً داستانی پندآموز در برابر دگرگونی فرهنگی است.

در این مراسم آقایان کیومرث رستمی (مامو)، رسول قنبری، سجاد عزیزی، جمیل مرادی، فرزاد صفره و شهاب میرزایی نیز به شعرخوانی پرداختند.

بخش سوم موسیقی را نیز مسلم مرادی بر عهده گرفت، که با هەڵپەڕکە همراه شد.

پایان‌بخش مراسم نیز به سخنرانی آقای علی جلیلیان از مدافعان حقوق حیوانات اختصاص یافت تا در اینجا هم اهمیت رعایت حقوق حیوانات گوشزد شود به امید روزی که انسان‌ها نیز به حقوق همدیگر احترام بگذارند.

در این مراسم پذیرایی درخوری نیز صورت گرفت تا جشن شب چله ی کوردی به یاد همه‌ساله همراه با صرف میوه و شیرینی باشد.

 

مصطفی باقری آشنا دبیر سرویس اجتماعی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.