رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ | 17 Oct 2019
خانه » اخبار » نباید اجازه داد با هنر “دوبله” فرهنگ و زبان اقوام مورد تمسخر قرار گیرد
نباید اجازه داد با هنر “دوبله” فرهنگ و زبان اقوام مورد تمسخر قرار گیرد

یک پژوهشگر ادبیات کردی گفت: هنر دوبله برای نزدیکی زبانها و فرهنگها به یکدیگر است و نباید اجازه داد که با هنر دوبله، فرهنگ و زبان اقوام مختلف را تمسخر کرد.

تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۳۹۵

ریگا کوردستان به نقا از ایسنا ،

اردشیر موسوی، در گفت و گو با خبرنگار سرویس فرهنگی هنری ایسنا منطقه کرمانشاه با اشاره به جایگاه هنر دوبله در اشاعه فرهنگ و زبان اقوام و ملل مختلف، اظهارکرد: متاسفانه امروز شاهدیم که در فضای مجازی برخی افراد نابخردانه اقدام به دوبله و صداگذاری بر روی برخی انیمیشن ها می کنند که در واقع هدف اصلی آنها چیزی جز تخریب هویت قومیت ها نیست.

وی ادامه داد: سالهاست که نیروی انتظامی به منظور ترویج فرهنگ راهنمایی و رانندگی اقدام به تهیه و انتشار تیزرها و انیمیشن هایی می کند که در نهایت بتواند سطح فرهنگ رانندگی مردم جامعه را بالا برد اما در این بین هرازچندگاه یکبار می بینیم که این تیزرها و انیمیشن ها چگونه دست مایه هجو و لودگی برخی افراد فرصت طلب قرار گرفته و با دوبله نامناسب، هدفی غیر از آنچه که واقعیت دارد را دنبال می کنند.

موسوی تصریح کرد: این افراد با استفاده از نرم افزارهای ساده ای که امروزه به راحتی در دسترس همگان قرار دارد اقدام به دوبله آثار ارزشمند فرهنگی کرده و از آنها برای مقاصدی همچون تخریب اقوام و مذاهب استفاده می کنند.

وی خاطرنشان کرد: اخیرا نیز در فضای مجازی یکی از انیمیشن های مربوط به پلیس راهنمایی و رانندگی دستمایه هجو و لودگی این فرصت طلبان قرار گرفته و با صداگذاری نامناسب و استفاده از لهجه و زبان قومیت های کرد، مایه آزردگی خاطر دوستداران فرهنگ و زبان اصیل کردی _ لکی شده است.

این پژوهشگر ادبیات کردی از مسئولین مربوطه به ویژه پلیس فتا خواست که با چنین افراد فرصت طلبی که به راحتی قابل شناسایی نیز هستند، برخورد قانونی به عمل آورند.

موسوی تاکید کرد: زبان و فرهنگ هر قومیتی برای تک تک مردمان آن قوم از ارزش و درجه اعتبار بسیار بالایی برخوردار است و لذا هرگز پذیرفتنی نخواهد بود که عده ای معلوم الحال اقدام به تخریب این هویت اصیل و هزاران ساله کنند.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.