رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ | 17 Feb 2020
خانه » اخبار » پارک شهر هرسین، تنها مکان تفریحی مردم در حال نابودی است
پارک شهر هرسین، تنها مکان تفریحی مردم در حال نابودی است

شاعر مطرح و لک زبان هرسینی به فعالیت های عمرانی غیر اصولی صورت گرفته توسط شهرداری در پارک این شهر و سپس توقف این فعالیت ها از چندماه قبل اشاره کرد و گفت: پارک شهر هرسین جدای از فضای باستانی بودن آن،، تنها مکان تفریحی مردم این شهر است که در حال نابودی است.

تاریخ انتشار : ۱۲ بهمن ۱۳۹۵

به گزارش ریگا کوردستان- سرویس اجتماعی، آرش افضلی شاعر مطرح و لک زبان هرسینی به فعالیت های عمرانی غیر اصولی صورت گرفته توسط شهرداری در پارک این شهر و سپس توقف این فعالیت ها از چندماه قبل اشاره کرد و گفت: پارک شهر هرسین جدای از فضای باستانی بودن آن، تنها مکان تفریحی مردم این شهر است که در حال نابودی است.
آرش افضلی در گفتگو با خبرنگار کردپرس، با اشاره به اینکه پارک شهر هرسین، یک پارک تاریخی باستانی است، اظهارداشت: وجود آتشکده ها، معابد و تپه های تاریخی در شهر هرسین سبب شد تا در زمان ساسانیان در جاده ای که از همدان به سمت تیسفون می رفت، یک راه فرعی به سمت شهر هرسین احداث شود.
وی دشت هرسین را از کارگاه های مهم ابزار سازی در جهان باستان معرفی کرد و ادامه داد: آثار و اشیاء تاریخی کشف شده در این دشت زمان های تاریخی مختلفی از جمله ساسانیان، اشکانیان، عیلامی ها و انسان های غار نشین را در بر میگیرد.
این شاعر مطرح هرسینی تصریح داشت: در قسمت بالای پارک هرسین ارتفاعی وجود دارد که مردم بومی به آن “باوه خاکی” می گویند، کمترین زمانی که برای این مکان تخمین زده شده است مربوط به ۷ هزار سال قبل است که انسان های اولیه برای در امان ماندن از گزند حیوانات وحشی در آنجا پناه می گرفتند.
وی گفت: در این مکان ابزارهای باستانی متعددی به دست آمد اما متاسفانه به دلیل بی توجهی شهرداری هرسین تخریب شد.
افضلی با بیان اینکه بسیاری از آثار تاریخی محوطه پارک اکنون در زیر تلی از خاک خوابیده است، تاکید کرد: آثار طاق سنگی داخل محوطه پارک بخشی از یک معبد آناهیتا(خدای آب های روان) بوده که به دلیل فعالیت های عمرانی از بین رفته است.
وی متذکر شد: مگر نه اینکه پارک شهر هرسین یک محوطه تاریخی است؟ پس چرا شهرداری با لودر و گریدر در آنجا فعالیت عمرانی می کند و آثار تاریخی داخل محوطه را نابود می کند؟.
این شاعر مطرح هرسینی اعلام کرد: آثار ساروج کاری که در اطراف سراب در زمان ساسانی برای هدایت و تقسیم آب به داخل شهر و زمین های کرانه آن ایجاد گردید، بسیار حکیمانه طراحی شده است اما شهرداری این اثر منحصر بفرد را پوشاند.
وی بیان داشت: درگذشته آب سراب پارک شهر از طریق لوله کشی سفالی به قلعه شاپور که در میدان آزادی هرسین قرار دارد متصل بوده است اما از دوران قبل از انقلاب تاکنون ساختمان سازی این اتصال را از بین برد و مغازه داران نیز با کمک شهرداری برای توسعه کار خود به دل قلعه رفتند و آن را تخریب کردند.
افضلی با تاکید بر اینکه مردم شهر هرسین موافق فعالیت های عمرانی در داخل پارک نیستند، عنوان کرد:شهرداری نه تنها درختی در طول سالیان گذشته در این پارک نکاشته است بلکه با انجام برخی از اقدامات آنها را ازبین می برد.
وی به فعالیت های عمرانی غیر اصولی صورت گرفته توسط شهرداری در این پارک و سپس توقف این فعالیت ها از چندماه قبل اشاره کرد و ابراز داشت: پارک شهر هرسین جدای از فضای باستانی بودن آن، تنها مکان تفریحی مردم این شهر است که در حال نابودی است.
شاعر هرسینی شهر هرسین را جزء ۱۰ شهر کهن جهان از نظر قدمت و شهر نشینی خواند و اضافه کرد: متاسفانه کنترل فعلی پارک به دست عده ای معتاد و ولگرد افتاده که گاها برای مهمانان و گردشگرانی که در پارک اسکان می یابند مزاحمت هایی ایجاد می کنند.
وی در پایان یادآورشد: یکی از مسائلی که به این مشکلات دامن زده است عدم نظارت سازمان میراث فرهنگی بر فعالیت هایی است که در این پارک توسط شهرداری صورت گرفت.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.