رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ | 08 Dec 2019
خانه » اخبار » کشف اجساد دوره ساسانیان در منطقه کوهدشت لرستان
کشف اجساد دوره ساسانیان در منطقه کوهدشت لرستان

بر اساس کاوش‌های باستان شناختی سیمره در استان لرستان کشف اسکلت کامل انسان بیش از 2 متری دریچه ای جدید به روی دانشمندان گشود.

تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۹۵

به گزارش ریگا کوردستان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حسن پور سرپرست هیئت باستان شناختی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان ؛ با بیان اینکه برای نخستین بار است در استان لرستان تدفینی سالم از دوره ساسانی کشف می شود گفت: تدفین های مربوط به دوره ساسانی در ایران بسیار نادر هستند و در استان لرستان تا کنون هیچ نمونه ای از تدفین مربوط به دوره ساسانیان به دست نیامده است، به ویژه اینکه اندازه قد این فرد متوفی بیش از ۲ متر است، لذا مطالعات انسان شناسی و انجام آزمایشات استخوان شناسی می تواند اطلاعات مفید و ارزنده ای در ارتباط با وضعیت تدفین و آداب آن، تغذیه، ویژگی های جسمانی و اطلاعات ژنتیکی را در بر داشته باشد.

 

کشف اجساد دوره ساسانیان در منطقه کوهدشت لرستان

حسن پور در مورد سازه های معماری محوطه چیاسبز گفت: در کنار گور ساسانی و صخره های گچی بقایای سازه های معماری متعددی به دست آمده که شامل دیوارها و فضاهای مختلف در ابعاد و اندازه های متفاوت است.

این دیوارها از جنس سنگ با ملاط گچ و اندودهای گچی است که ارتفاع آنها در بیشترین قسمت به یک متر می رسد.

وی از دیگر اقلام کشف شده در این منطقه رودبار کوهدشت افزود:از جمله دیگر عناصر مهم معماری مکشوفه در کنار دیوارها، کشف یک ستون مدور با اندود گچی است که شالوده آن از قلوه سنگ‌های کوچک و بزرگ تشکیل شده است و در ادامه کاوش به دنبال سایر عناصر وابسته و فضاهای مختلف تشکیل دهنده بنا خواهیم بود.

کشف اجساد دوره ساسانیان در منطقه کوهدشت لرستان+ تصاویر

وی از کشف سفالینه های متنوع و متعدد به همراه بقایای خمره ها و ظروف شکسته خبر داد و ادامه داد: معمولا در کاوش‌های باستان شناسی بیشترین اطلاعات تاریخ‌گذاری و فرهنگی از سفالینه ها به دست می آید و خوشبختانه سفال‌های مکشوفه از محوطه “چیاسبز چم نقد علی” به لحاظ تکنیک و سبک ساخت، پوشش، لعاب، فرم و گوناگونی از اهمیت خاصی برخودار هستند که هم اکنون در دست مطالعه، گونه شناسی، طبقه بندی و طراحی فنی است.

کشف اجساد دوره ساسانیان در منطقه کوهدشت لرستان+ تصاویر

در ادامه سلسله کاوش‌های نجات بخشی حوضه آبگیر سد سیمره تپه چیاسبز۲ واقع در روستای چم نقدعلی از توابع دهستان زیرتنگ سیاب نیز در لیست کاوش‌های اضطراری پژوهشکده باستان شناسی قرار گرفت.

سرپرست هیات کاوش باستان شناختی محوطه چیا سبز چم نقدعلی در این رابطه گفت: کاوش در این محوطه تاریخی از ابتدای دیماه سال جاری آغاز شده و تا نیمه بهمن ماه ادامه خواهد یافت.

حسن پورافزود: تپه چیا سبز محوطه ای نسبتاً کوچک است که در اثر عملیات کشاورزی طی سالیان اخیر بخش عظیمی از آن تخریب شده و هم اکنون در تمام قسمتهای آن کشت و زرع صورت می گیرد، با این وجود قسمت‌های شرقی و غربی این محوطه ترانشه بندی شده و تاکنون ۵ کارگاه کاوش به ابعاد ۵۰۰ متر مربع مورد خاکبرداری قرار گرفته است. بخش عمده ای از قسمت مرکزی و شمال غربی محوطه چیا سبز را یک رگه صخره ای تو در تو از جنس گچ در بر گرفته که در لابه لای این رگه گچی یک تدفین انسانی از دوره ساسانی به دست آمد.

کشف اجساد دوره ساسانیان در منطقه کوهدشت لرستان+ تصاویر

وی با اشاره به ساختار و چیدمان محل دفن افزود:این گور از نوع گورهای چهار چینه سنگی با پلان مستطیل شکل است که طی ادوار مختلف پیش از تاریخ و تاریخی در لرستان بسیار متداول بوده است. نحوه تدفین به صورت دراز کش و جهت آن شمال غربی- جنوب شرقی است .

کشف اجساد دوره ساسانیان در منطقه کوهدشت لرستان+ تصاویر

وی گفت: به زودی یک گروه تحقیقاتی به منظور نمونه برداری و انجام آزمایشات مختلف بر روی این اسکلت ساسانی عازم منطقه خواهند شد و نتایج حاصله از آن را در آینده نزدیک به اطلاع علاقمندان خواهیم رساند.

روستای چم نقدعلی در منتهی الیه جنوب غرب شهر کوهدشت به فاصله ۸۴ کیلومتری و از جمله روستاهای بخش کونانی در منطقه رودبار به شمار می رود. 

منطقه رودبار دره ای کوهستانی با آب و هوای گرمسیری است که در امتداد رودخانه سیمره از تنگه سازبن تا تنگه برنجان شکل گرفته است.

طول این دره حدود ۳۰ کیلومتر با جهت شمال غربی – جنوب شرقی است که در حد فاصل کوه‌های لاره در استان لرستان و کوه تلوگ در استان ایلام قرار گرفته است.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.