رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ | 17 Feb 2020
خانه » اخبار » رونمایی از کتاب ”ئەسرێ ئاسارە” برگزار شد
رونمایی از کتاب ”ئەسرێ ئاسارە” برگزار شد

عصر امروز سه شنبه نوزدهم بهمن ماه مراسم رونمایی از کتاب ئەسرێ ئاسارە مجموعه شعر لکی سروده شاعر نامدار کورد آرش افضلی به همت آقای اردشیر موسوی فعال مدنی کورد لک برگزار گردید.

تاریخ انتشار : ۱۹ بهمن ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سریس فرهنگی
به گزارش ریگا کوردستان ،‎عصر امروز سه شنبه نوزدهم بهمن ماه مراسم رونمایی از کتاب ئەسرێ ئاسارە مجموعه شعر لکی سروده شاعر نامدار کورد آرش افضلی به همت آقای اردشیر موسوی فعال مدنی کورد لک برگزار گردید.

‎در این مراسم که با حضور خیل شاعران و هنرمندان و فعالان ادبی و مدنی کورد از استان های کرماشان، لرستان و همدان اجرا شد در ابتداء دو منتقد این اثر به بیان نظرات تخصصی خود پرداختند.

‎ماموستا سیدقاسم ارژنگ منتقد اول کتاب در قسمتی از نقد خویش ابراز داشت که شاعر در بعضی از اشعار خود نگران به فراموشی سپرده شدن زبان مادری خود است.

‎دکتر محمدآشنا عباس منش منتقد بعدی نیز اظهار داشت که مردم کورد بخصوص کوردهای لک باید برای حفظ میراث تاریخی و زبانی خود همت بیشتری به کار ببرند و رسم الخط کوردی را بیاموزند تا به آسانی به ثبت و انتقال گویش لکی به نسل های بعدی باشند، وی در ادامه بیان داشت که به نظر من ماموستا آرش افضلی و ماموستا سیدقاسم ارژنگ جزء پنج شاعر مطرح و توانای استان کرماشان هستند.

‎در این مراسم گروه موسیقی دنگ پراو به خوانندگی ماموستا فریدون صدیق و باسازهای دیوان: وحید نظری کرمانشاهی، کمانچه: پدرام جعفرزاده، تنبک: احمد شیخی و دف: وحید ویسی چند قطعەی هنری را به همەی کولبران جان باختەی کورد و همەی آنهایی که برای سیر کردن شکم خانوادەی خود انتخابی بجز شغل پر خطر کولبری ندارند تقدیم نمود.

‎سپس ماموستا هدایت قادری یک قطعەی حماسی را به افتخار ”گروه شاخوەشین” که مهمانان ویژە این مراسم بودند اجرا نمود.

‎پس از پذیرایی، خالق اثر ئەسرێ ئاسارە ماموستا آرش افضلی ضمن تشکر از همەی مدعوین بخصوص گروە شاخوەشین به ایراد سخن و شعر خوانی پرداخت.

‎لوح افتخار این مراسم به پاس سال ها خدمت بی بدیل به فرهنگ و موسیقی کوردی به گروە شاخوەشین تقدیم شد که به نمایندگی از این گروه آقایان خشایار رشیدی و ساسان صوفی لوح های خود را دریافت نمودند.

‎در تریبون آزاد پایان مراسم نیز تعدادی از شعرا به شعر خوانی و بیان نظرات کارشناسی خود پرداختند.

‎مصطفی باقری آشنا- دبیر سرویس اجتماعی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.