رونمایی از کتاب ”ئەسرێ ئاسارە” برگزار شد

  • توسط
  • ۱۳۹۵-۱۱-۱۹
  • ۰

ریگا کوردستان – سریس فرهنگی
به گزارش ریگا کوردستان ،‎عصر امروز سه شنبه نوزدهم بهمن ماه مراسم رونمایی از کتاب ئەسرێ ئاسارە مجموعه شعر لکی سروده شاعر نامدار کورد آرش افضلی به همت آقای اردشیر موسوی فعال مدنی کورد لک برگزار گردید.

‎در این مراسم که با حضور خیل شاعران و هنرمندان و فعالان ادبی و مدنی کورد از استان های کرماشان، لرستان و همدان اجرا شد در ابتداء دو منتقد این اثر به بیان نظرات تخصصی خود پرداختند.

‎ماموستا سیدقاسم ارژنگ منتقد اول کتاب در قسمتی از نقد خویش ابراز داشت که شاعر در بعضی از اشعار خود نگران به فراموشی سپرده شدن زبان مادری خود است.

‎دکتر محمدآشنا عباس منش منتقد بعدی نیز اظهار داشت که مردم کورد بخصوص کوردهای لک باید برای حفظ میراث تاریخی و زبانی خود همت بیشتری به کار ببرند و رسم الخط کوردی را بیاموزند تا به آسانی به ثبت و انتقال گویش لکی به نسل های بعدی باشند، وی در ادامه بیان داشت که به نظر من ماموستا آرش افضلی و ماموستا سیدقاسم ارژنگ جزء پنج شاعر مطرح و توانای استان کرماشان هستند.

‎در این مراسم گروه موسیقی دنگ پراو به خوانندگی ماموستا فریدون صدیق و باسازهای دیوان: وحید نظری کرمانشاهی، کمانچه: پدرام جعفرزاده، تنبک: احمد شیخی و دف: وحید ویسی چند قطعەی هنری را به همەی کولبران جان باختەی کورد و همەی آنهایی که برای سیر کردن شکم خانوادەی خود انتخابی بجز شغل پر خطر کولبری ندارند تقدیم نمود.

‎سپس ماموستا هدایت قادری یک قطعەی حماسی را به افتخار ”گروه شاخوەشین” که مهمانان ویژە این مراسم بودند اجرا نمود.

‎پس از پذیرایی، خالق اثر ئەسرێ ئاسارە ماموستا آرش افضلی ضمن تشکر از همەی مدعوین بخصوص گروە شاخوەشین به ایراد سخن و شعر خوانی پرداخت.

‎لوح افتخار این مراسم به پاس سال ها خدمت بی بدیل به فرهنگ و موسیقی کوردی به گروە شاخوەشین تقدیم شد که به نمایندگی از این گروه آقایان خشایار رشیدی و ساسان صوفی لوح های خود را دریافت نمودند.

‎در تریبون آزاد پایان مراسم نیز تعدادی از شعرا به شعر خوانی و بیان نظرات کارشناسی خود پرداختند.

‎مصطفی باقری آشنا- دبیر سرویس اجتماعی

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار