استقلال تهران پیروز میدان زاگرسی ترین دربی تاریخ فوتبال ایران

  • توسط
  • ۱۳۹۵-۱۱-۲۵
  • ۰

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی 

هشتادوچهارمین شهرآورد پایتخت در حالی برگزار شد که می توان آن را ” زاگرسی ترین دربی تاریخ دربی های پایتخت” نامید.
هشتاد و چهارمین دیدار سرخابی های پایتخت در حالی برگزار شد که از سوی فدراسیون فوتبال به عنوان گرامیداشت شهدای ” چەوار ” نامیده شد. لذا طی مراسمی قبل از آغاز مسابقه یاد و خاطره شهدای چەوار گرامی داشته شد و از بازماندگان و خانواده های این عزیزان تقدیر به عمل آمد.
این بازی در چارچوب هفته بیست و یکم از شانزدهمین دوره رقابت های لیگ برتر ساعت ۱۵:۰۸ دقیقه امروز یکشنبه ۲۴ بهمن ماه ۱۳۹۵ در ورزشگاه آزادی تهران آغاز شد که این دیدار در نهایت با برتری ۳ بر ۲ استقلال تهران پایان یافت. قضاوت این دیدار را علیرضا فغانی داور مشهور سالهای اخیر کشورمان برعهده داشت. در این دیدار تیم استقلال با این ترکیب پا به میدان مبارزه نهاد:
سید مهدی رحمتی، خسرو حیدری( ۶۹ مجتبی حقدوست)، لئوناردو پادوانی، رابسون جانواریو، میلاد ذکی پور، امید ابراهیمی، امید نورافکن، فرشید اسماعیلی( ۸۶ فرشید باقری) ، بهنام برزای، علی قربانی( ۶۱ سید مجید حسینی) و کاوه رضایی
همچنین ترکیب بازیکنان پرسپولیس عبارت بود از:
علیرضا بیرانوند، صادق محرمی، سید جلال حسینی، حسین ماهینی، فرشاد احمدزاده، محمد انصاری، محسن مسلمان، سروش، رفیعی، رامین رضاییان( ۶۷ علی علیپور)، وحید امیری و مهدی طارمی.
توپ بازی با سوت داور و توسط بازیکنان پرسپولیس به گردش در آمد. در دقیقه ۵ بازی پرسپولیس در اولین حرکت جدی خود دروازه استقلال را روی سانتر زیبای محسن مسلمان از جناح چپ و توسط سروش رفیعی باز کرد.در دقیقه ۱۰ بازی پس از یک کش و قوس توپ باد آورده استقلالیها که روی اشتباه حسین ماهینی به دست آمده بود لو رفت و سانتر وحید امیری بازیکن خرم آبادی پرسپولیس را مهدی طارمی با اختلاف کمی از بالای دروازه سید مهدی رحمتی سنگربان استقلالیها به بیرون رفت.
در دقیقه ۱۷ اشتباه مسلم مدافعان پرسپولیس در دفع توپ موقعیت شوت زنی را در اختیار فرشید اسماعیلی بازیکن جوان استقلال قرار داد تا این بازیکن با زدن یک شوت سرکش گلی زیبا را وارد دروازه علیرضا بیرانوند دیگر بازیکن خرم آبادی تیم پرسپولیس کند.
هنوز تنها دو دقیقه از زدن گل تساوی استقلالیها نگذشته بود که باز هم فرشید اسماعیلی صاحب توپ شد و این بار توپ را به زیبایی برای علی قربانی جوان شایسته این روزهای تیم جوان منصوریان ارسال کرد و قربانی هم به زیبایی با ضربه سر توپ را به تور دروازه بیرانوند دوخت.
در دقیقه ۳۰ بازی در جریان یک ضربه ایستگاهی با ارسال رامین رضاییان و سپس ضربه سر مهدی طارمی، توپ با اختلاف کمی از دروازه، به بیرون رفت.
در دقیقه ۴۰ بازی نیز رامین رضاییان در جریان ضربه ایستگاهی دیگری توپ را باز به بیرون زمین فرستاد.
در دقیقه ۴۴ بازی امید نورافکن هافبک جوان استقلال در میانه های میدان صاحب توپ شد و با یک ارسال بلند کاوه رضایی مهاجم جوان اسلام آبادی استقلال را صاحب توپ کرد تا این بازیکن با ضربه داخل پای زیبا دروازه بیرانوند را برای سومین بار در نیمه اول فتح کند.
نیمه دوم در شرایطی آغاز شد که در دقیقه ۴۷ بازی پرسپولیسیها توسط مهدی طارمی درون محوطه جریمه استقلال صاحب توپ شدند که این بازیکن توسط جانواریو نقش زمین شد که با اعتراض مهدی طارمی مواجه شد اما داور میدان اعتقادی به خطا نداشت.
در دقیقه ۵۷ بازی پرسپولیس در یک موقعیت عالی توسط مهدی طارمی صاحب موقعیت گل شد که سید مهدی رحمتی ضربه طارمی را به زیبایی مهار کرد.
در دقیقه ۸۷ پرسپولیس دو بار صاحب موقعیت مسلم گلزنی شد که بار اول توپ توسط سید جلال حسینی به تیر افقی دروازه برخورد کرد و توپ دوم توسط سید مهدی رحمتی به کرنر فرستاده شد.تا آبی های پایتخت از زیر فشار ملایم قرمزها خارج شوند.
در دقیقه ۹۳ درگیری بین بازیکنان دو تیم منجر به ثمر رسیدن گل دوم پرسپولیس توسط سید جلال حسینی شد.پس از این گل رحمتی به خاطر خطا بر روی کاپیتان تیم پرسپولیس سید جلال حسینی از زمین اخراج شد تا منصوریان که سه تعویض تیمش را انجام داده بود مجبور شود از سید مجید حسینی مدافع جوان تیمش در درون دروازه برای ثانیه های پایانی بازی استفاده کند. این بازی در پایان با نتیجه ۳ بر ۲ به سود تیم جوان استقلال تهران به پایان برسد تا جوانان تیم منصوریان برای پنجمین بار پیاپی در بازیهای اخیر و چهارمین بار در لیگ برتر با پیروزی به پایان برسانند.
اما نکته حائز اهمیت این دیدار وجود مهر ه های کلیدی و تاثیر گذاری از استانهای به قول معروف زاگرس نشین کشورمان بود که می توان به علیرضا بیرانوند ( دروازه بان خرم آبادی پرسپولیس و تیم ملی) وحید امیری( بازیکن خرم آبادی پرسپولیس و تیم ملی) کاوه رضایی( مهاجم گلزن و شایسته کرماشانی تیم استقلال) همچنین وریا غفوری( مدافع مریوانی استقلال و تیم ملی که البته در اینبازی به دلیل مصدومیت در ترکیب استقلال حاضر نبود) اشاره کرد. استانهای به قول عامیانه زاگرس نشین یا به طور کلی غرب کشور دارای استعدادهای جوانی بوده و هستند که با وجود محرومیتها همیشه و در تمامی عرصه ها در آسمان عرصه های مختلف ملی و بین المللی درخشیده اند که از جمله می توان به بازیکنان، مربیان و تیم های فوتبال در دهه های گذشته و اخیر کشورمان اشاره نمود. از جمله می توان به دکتر بیژن ذوالفقار نسب بازیکن و مربی سنندجی سابق تیمهای ملی و باشگاههای استقلال، پیکان، سایپا و.. زنده یاد ناصرمیرزایی اسطوره فوتبال لرستان، فراز کمالوند مربی خرم آبادی ارزنده و شایسته خرم آبادی سالهای اخیر فوتبال کشورمان، بیژن کوشکی بازیکن خرم آبادی سالهای گذشته تیمهای استقلال، مس کرمان و…، ارسطو محمدی مدافع سقزی سابق تیم استقلال، بختیار رحمانی بازیکن صاحب نام روانسری تیمهای تراکتورسازی، استقلال تهران و فولاد خوزستان، دلیخون دروازه بان دورودی سابق پرسپولیس، پیمان صاحب جمعی هافبک کرماشانی سابق تیمهای استقلال تهران و ذوب آهن اصفهان، کیوان امرایی مهاجم کوهدشتی تیمهای ذوب آهن، مس کرمان و صبای قم و سایر ستاره هایی که شایان تقدیر و ستایشند چرا که با کمترین امکانات و ملزومات لازم در بالاترین سطح فوتبال ملی و باشگاهی همواره درخشیده اند.در این بین مساله ای که قابل یادآوری است عدم وحود تیم فوتبالی در این استانها در سطح اول باشگاههای کشور است مقوله ای که در سالهای گذشته مردمان این دیار دو بار و با فرستادن تیمهای شیرین فراز کرماشان و گهر دورود از آن بهره مند بودند اما به دلیل عدم وجود امکانات مناسب از جمله نبود یک ورزشگاه حتی ده هزار نفری در این استانهای مستعد، سومدیریت،مشکلات و معضلات عدیده مالی و ده ها مورد دیگر باعث حذف این باشگاهها از سطح اول فوتبال باشگاههای کشور گردید. امید است با وجود اینچنین بازیکنان جوان، مستعد و تاثیرگذار در سطح ملی و بین المللی استانهای غرب کشور بار دیگر صاحب تیمهایی شایسته در لیگ برتر فوتبال کشورمان گردند.

 

 

مهدی آزادبخت 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار