رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ | 05 Jul 2020
خانه » اخبار » بیمار فال های تو ام…
بیمار فال های تو ام…

بعضی از فالگیران با درآمدی که دارند صاحب چند خانه و ماشین شده اند.

 

تاریخ انتشار : ۲۶ بهمن ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس اجتماعی 

فالگیری یکی از واقعیت های جامعه ما است، شاید افرادی که مجهولات بیشتری در زندگی دارند و یا بخش کمتری از زندگی خود را تحت فرمان خویش می بینند نیاز بیشتری به کارگزاران عالم غیب و علوم ماورایی احساس کنند، عقلانیت معاصر به ما می گوید که از روش های منطقی برای حل مشکلات خود استفاده کنیم، اما بیشتر ماها در زندگی خود حداقل یک بار به یک فالگیر مراجعه کرده ایم که طالع ما را نگاه کند. وقتی صحبت های او را درباره گذشته خود می شنویم می توانیم به او اعتماد کنیم و مشتاق باشیم که درباره حال و آینده مان چه می گوید و بعد از پرداخت مبلغ مورد نظر ساعت ها به صحبت های فالگیر فکر کنیم، یا با دوستانمان درباره فال بحث و تبادل اندیشه و خاطره کنیم. متن پیش رو حاصل گفتگوی یک ساعته ی من و یک فالگیر مجرد، جوان و تحصیل کرده است که از این راه درآمد زایی می کند.

#خودتان را معرفی کنید؟

هانیه.ف ۲۹ ساله و لیسانس مدیریت دارم و  ۱۲ سال است که فال تاروت و قهوه میگیرم.

# فال دیدن را از کجا آموزش دیده اید؟

من برای فال گرفتن به خیلی از فال گیرها مراجعه کردم، از آنها چیزهایی یاد گرفتم اما برای اینکه بتوانم فالگیر شوم کافی نبود، به همین علت به یک فالگیر در تهران مراجعه کردم و او همه چیز را به من یاد داد، البته به خاطر علاقه ای که داشتم کتاب های زیادی مطالعه کردم.

# در بین خانواده تان فقط شما فال گیر هستید؟

مادرم فال قهوه نگاه می کند، البته او از جایی آموزش ندیده و بیشتر از حس ششم قوی که دارد استفاده می کند.

# بابت هر فال که میگیرید چقدر پول دریافت می کنید؟

من هر فال را ۱۵ هزار تومان میگیرم.

# مشتری تلفنی هم دارید؟

بله من تلفنی هم فال می گیرم.

# چطوری غیر حضوری فال قهوه میگیرید؟

کسانی که فال قهوه می خواهند از نقش های افتاده بر استکان قهوه شان برایم عکس میفرستند و من فالشان را میگویم.

# از آنها چقدر پول میگیرید؟

بعضی از افرادی که برای فال تماس میگیرند وقتی بدانند که فالشان را درست و بدون غلط میگویی یا یک نفر باشد که کارم را تایید کند رقم پرداختی اصلا برایشان مهم نیست، پیش آمده که برای یک فال ۷۰ هزار تومان هم گرفته ام.

# رایگان هم کار میکنید؟

بله، گاهی مشتری داشتم که پول نداشته و من فالش را دیده ام چون فال دیدن را از دوران کودکی دوست دارم. اما اصول فالگیری این است که حق فال باید پرداخت شود که اتفاقات خوشایندی که در فال مشاهده شده اتفاق بیفتد.

# روزانه چند مشتری دارید؟

تعدادشان متغیر است.

# درامدتان در یک روز چقدر است؟

در بعضی از روزها که به شهرستان های اطراف برای فال بینی میروم ۶۰۰تا ۷۰۰ هزارتومان.

# در شهرهای دیگر چطور مشتری پیدا می کنید؟

دوستانی دارم که با تبلیغ در آرایشگاه های معروف شهر برای من مشتری جمع می کنند که من اصلا آنها را نمی شناسم، وقتی که به محل تعیین شده میروم مشتری ها آماده هستند.

 

# مشتری هایتان تحصیل کرده هستند یا کم سواد؟

کم سواد ترین آنها مدرک دیپلم و با سواد ترین آنها مدرک دکترا دارند، بیشتر مشتری هایم تحصیل کرده و جوان هستند.

# برای خودتان هم فال می گیرید؟

نه اصلا نمی توانم برای خودم فال بگیرم.

# چرا؟

هیچ فالگیری نمی تواند برای خودش فال بگیرد. چون آن طور که دلش میخواهد تعبیر میکند. فال گیرهای دیگر معتقند که هرکس برای خودش فال بگیرد انرژی های منفی دور خودش جمع می کند.

# برای خانواده تان هم فال می گیرید؟

خیلی کم این کار را می کنم، چون میترسم چیز بدی در فال ببینم و برایشان اتفاق بیفتد.

# مشتری مرد هم دارید؟

نه ندارم، مردها بیشتر دعا نویسی را قبول دارند و حتی فال گیر مرد هم کم پیدا میشود بیشتر آنها کف بین یا دعا نویس هستند.

# چطور گذشته افراد را خیلی دقیق برایش تعریف می کنید؟

در فال سه قسمت گذشته، حال و آینده هر فرد معلوم می شود، گذشته فرد در فال خیلی واضح تر از قسمت حال و آینده است، هر شکل و شمایلی که در فال می افتد تفسیر مخصوص خود را دارند، وقتی فردی که برایش فال می گیرم در کنارم باشد انرژی که از او دریافت می کنم باعث میشود که فال دقیق تری برایش بگیرم و به قول شما گذشته اش، مشکلات و مسائلی که داشته است را دقیق تر برایش بازگو کنم.

# چرا بعضی از پیش بینی هایتان اشتباه می شود؟

خب هر مساله علمی هم درصد خطا دارد، فال هم همینطور است، هیچ وقت یک فال صد درصد بی نقص نیست، گاهی در فال یک شخص چیزهایی می بینیم که قرار است در آینده برای او اتفاق بیفتد و برای او خطر ساز باشد، هر کس بعد از شنیدن فالش می تواند از اتفاقاتی که قرار است برایش پیش بیاید جلوگیری کند.

# تا به حال پیش آمده که فال یک نفر را تشخیص ندهی و به او دروغ بگویی؟

نه پیش نیامده اینکار را بکنم.

# چقدر فال گرفتن را باور دارید؟

من ۸۰ درصد فال را قبول دارم

# مشتری هایتان چطور؟

اکثرا فال را باور دارند، چون وقتی برای یک نفر فال می گیرم بازهم سراغم می آید.

# تا به حال برای نابودی زندگی کسی دعا یا طلسمی کرده اید؟

من اصلا دعانویسی یا طلسم را قبول ندارم، وقتی کسی برای فال به من مراجعه میکند یک آدم نا امید است، در فال دنبال امید می گردد، سعی میکنم اتفاقات بدی را که در فال اشخاص میبینم بازگو نکنم و او را نا امیدتر نکنم، چون ممکن است مشکلاتی برای خودش به وجود آورد که حادترین آنها خودکشی است.

# یعنی اصلا چیزهای منفی را برای شخص نمیگویید؟

دیدگاه من این است که چیزهای منفی را نباید در فال گفت، کسی را میشناسم که موقع فال دیدن فقط مرگ و میر جوان ها را می بیند و همه اش هم اتفاق می افتد، اگر حرفهای فالگیر را  قبول نداشته باشی، امکان ندارد چیزهایی که گفته برایت اتفاق بیفتد، اما وقتی جذب فال گرفتن کسی شوی و حرفهایش را باور کنی همه چیز برایت اتفاق می افتد.

# مجرد هستید یا متاهل؟

به زودی ازدواج میکنم،

# شخص مورد نظر  که فال میگیرید؟

اگر ازدواج کنم فال گیری را کنار می گذارم چون فقط برای من جنبه تفریحی دارد.

# از لحاظ قانونی به مشکل بر نخوردید؟

من در فال هایی که میبینم دروغی نمی گویم، مشتری ها مشتاقند که برایشان فال بگیرم، همیشه همراه با فال مشاوره می دهم، و سعی می کنم باعث جدایی و اختلاف کسی نشوم، به خاطر همین تا به حال مشکلی برایم ایجاد نشده است.

# آینده شغلی ات را چطور ارزیابی می کنی؟

شغل اصلی من چیز دیگر است و فالگیری را به عنوان یک شغل قبول ندارم، بعضی ها مثل یک مریض که دنبال دکتر است به دنبال فالگیر می گردند که برای آب خوردنشان هم فال بگیرند و به طرز بیمارگونه ای فال میگیرند، امروز که مراجعه کردند فردا هم مراجعه می کنند درکل با خرافات و فال و دعا می توان آینده شغلی خیلی خوبی داشت مثل بعضی از فال گیران که با درآمدی که  دارند صاحب چندین خانه و ماشین شده اند.

# خودتان چطور خانه و ماشین ندارید؟

میخندد و می گوید: ماشینی که دارم را با حقوق شغل دیگرم خریده ام. من به فال فقط به عنوان یک سرگرمی نگاه میکنم . اما به خاطر خرافاتی بودن خانم ها خیلی ها زندگی خوبی برای خودشان فراهم کردن، چون این کار به سرمایه ای احتیاج ندارد، مردم جامعه حتی قشر تحصیل کرده و شاغل خرافات را خیلی قبول دارند.

*** اگر از بعد روان شناختی به افرادی که به فالگیرها مراجعه می کنند نگاه کنیم می توان گفت اینها به علت مشکلات و نیازهای روحی مانند افسردگی، درماندگی، ضعف قوای فکری و تحلیل عقلانی، فقدان دانش و آگاهی های فرهنگی لازم، به این کار می پردازند.

هم چنین افرادی که در زندگیشان هرچند وقت یکبار به فال روی می آورند و یا اعتقاد ویژه ای به فالگیری دارند زیاد قادر به تغییر و تحول در زندگی خود نیستند و یا این حقیقت را که خود شخص در تغییر و تحولات سرنوشت زندگی اش دخیل است، قبول ندارند. اینگونه افراد خود را با اعتقاد ویژه به << تقدیر و سرنوشت>> و با این احساس که قادر نیستند آنچه را که در آینده روی می دهد تحمل کنند و دست تقدیر نیرومند تر از اراده فرد است محصور می نمایند که این مساله نشانگر زمینه های ضعف اعتماد به نفس است.

و اگر پدیده فالگیری را به عنوان یک امر اقتصادی نگاه کنیم می توان به صراحت گفت اگر تقاضای اجتماعی نباشد افراد و موسساتی در این زمینه شکل نمی گرفت، یعنی این مشتری ها هستند که فالگیرها را به وجود می آورند نه بالعکس که کسانی به دلیل منافع اقتصادی به فریب کاری مردم می پردازند، همچنین فالگیری یک کنش مبتنی بر رضایت و باور قلبی و اعتماد اجتماعی بالای متقابل بین فالگیر و مشتری است، نه یک کنش خشونت بار و اجباری.

و حال که فالگیری را به عنوان یک امر اجتماعی نگاه کنیم، می توان فالگیری را به وضعیت خانواده، توسعه نیافتگی اقتصادی و اجتماعی، فقدان امنیت، کمبود امکانات و خدمات اجتماعی و امثال اینها نیز منسوب کرد، وقتی که افراد جامعه توانایی برآورده کردن نیازها و خواسته هایشان را از لحاظ فکری، اقتصادی و اجتماعی و یا خواسته های قلبی خود از قبیل ازدواج، طلاق و امثال اینها را ندارند به خرافات و فالگیری روی می آورند، البته فال گیری تنها به قشر فقیر جامعه بر نمیگردد بلکه برخی از خانم ها با ماشین آخرین سیستم و آخرین مدل های لباس، مشتری های پرو پا قرص فالگیران هستند یعنی اینطور نیست که بگوییم فلان شخص چون وسایل مجهز دنیای مدرنیته را در اختیار دارد، مدرن هم فکر میکند، بلکه آگاهی فرهنگی او به حدی نرسیده که تشخیص دهد چگونه می تواند بر مشکلاتش غلبه کند.

این روزها اما از آنجایی که عصر ارتباطات نام گرفته و همه اتفاقات روزمره با روش اینترنت پیش می رود، رمالی و فالگیری هم با تبعیت از این روند، قدم به جایگاه جدیدی گذارده است و رمالان و فالگیران دیگر فعالیت های خود را در شبکه های اجتماعی و سایت های اینترنتی دنبال می کنند.

 

مریم امیری 

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

توییتر شایعه پراکنان علیه ایران را حذف کرد

یه گزارش ریگا کوردستان؛ توئیتر با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: بالغ بر ۷ هزار و ۸۹۱ حساب از ۵ کشور مصر، عربستان سعودی، هندوراس، اندونزی و صربستان که علیه ایران، ترکیه و قطر شایعه پراکنی می‌کردند، حذف شدند. در این راستا شبکه‌ای به نام «الفجر» که با مرکزیت مصر شامل ۲۵۴۱ حساب کاربری بوده، نیز […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.