رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ | 21 Feb 2020
خانه » اخبار » پاسخگویی خانه مطبوعات کردستان در مقابل پرسش یک روزنامه نگار
پاسخگویی خانه مطبوعات کردستان در مقابل پرسش یک روزنامه نگار

خانه مطبوعات کردستان در اقدامی غیر رسمی و غیر قانونی، نام اینجانب «فردین کمانگر» را از لیست اعضای خانه حذف نموده است.

تاریخ انتشار : ۲ اسفند ۱۳۹۵

پاسخگویی خانه مطبوعات کردستان در مقابل پرسش یک روزنامه نگار

فاش می‌گویم و از گفته خود دلشادم                بنده عشقم و از هر دو جهان آزادم

طایر گلشن قدسم چه دهم شرح فراق              که در این دامگه حادثه چون افتادم

خانه مطبوعات کردستان در اقدامی غیر رسمی و غیر قانونی، نام اینجانب «فردین کمانگر» را از لیست اعضای خانه حذف نموده است.

بر اساس اعلامی که از سوی خانه مطبوعات استان کردستان به اینجانب «فردین کمانگر» شده، که از عضویت در این خانه حذف شده ام، اقدامی که باوجود پیگیری های انجام شده هنوز چرایی آن را به من اعلام نکرده اند.

چنین برخوردی از سوی خانه مطبوعات کردستان که یک انجمن صنفی است و تابع قوانین انجمن ها و تشکل های صنفی است پرسش هایی را در ذهن هر فرد آزاده ای روشن می کند که آیا این اقدام، بر اساس قانون تشکل ها و در چارچوب قوانین فعلی، انجام شده و اگر خلاف این است پس چرا «دلیل و چرایی» چنین اقدامی را به بنده اعلام نکرده اند؟

در این جا لازم می دانم در راستای پیگیری چرایی حذف نام اینجانب «فردین کمانگر» در لیست اعضای خانه مطبوعات استان کردستان نکاتی را عنوان کنم.

اکنون پرسش بنده این است که آیا خانه مطبوعات چنین اختیارات و یا جایگاهی را دارد، که بدون دلیل، اقدام به حذف اعضاء کند؟ یا به شیوه دل به خواهی و سلیقه ای برخورد کند و با این دیدگاه که «هر که با ما نیست با ما دشمن است» رفتار کنند و کسانی را که همراه و هم نظر با آنها نیست را از عضویت حذف کنند؟ اگر چنین نیست باید پاسخگوی پرسش های بنده به عنوان یک روزرنامه نگار باشند که دلیل چنین برخوردی چه بوده است؟ در غیر این صورت باید در برابر افکار عمومی پاسخگو باشند .

باید در برابر دادگاه افکار عمومی محاکمه شوند که به چه دلیل و با چه سنخیتی، در عصری که تعارض و انباشت کثرت گرایی فکرهاست، مجموعه ای به خود اجازه می دهند که یکی از اعضای اصلی خود را بدون هیچ دلیل رسمی و قانونی و تنها به صرف این که همفکر آنها نیستم و یا احساس می کنند که با آنها همفکر نیستم اخراج کرده اند.

خانه مطبوعات یک تشکل صنفی است و براساس اساسنامه این خانه جذب و عضو گیری اعضا انجام می شود و حذف و اخراج اعضا نیز در مجامع و انجمن های صنفی می‌بایست بر اساس قانون باشد و اگر در قانون اجازه چنین رفتاری را داده و یا به آن اشاره شده، باید براساس محکومیت اجتماعی و به حکم مرجع صالح باشد و در غیر این صورت کاری غیر قانونی و غیر قابل پذیرش و محکوم است و به نوعی تفتیش عقاید خواهد بود. و قاعدتا بدون پاسخ گذاشتن این اقدام سبب ایجاد تنش هایی برای آن فرد خواهد شد.

و همانطور که ما، عملکرد حاکمانی را که به دلیل اعتراض شهروندان، فرد را «سلب تابعیت» می کنند محکوم کرده ایم من نیز به عنوان یک روزنامه نگار همانطور که این حق را به سایر شهروندان می دهم که از ما انتظار داشته باشند که پیگیر حقوق قانونی و رسمی آنها باشیم لازم می دانم که به عنوان یک شهروند و یک روزنامه نگار حقوق قانونی خود را پیگیری کنم.

منتظر پاسخی مناسب در برابر پرسشهای مطرح شده می باشم  و در صورت عدم پاسخگویی خانه مطبوعات استان کردستان نسبت به این اقدام آنها به مراجع ذی صلاح رجوع و موضوع را پیگیری خواهم کرد و در بیانیه های بعدی نیز اقدامات خود را نسبت به خانه به صراحت اعلام خواهم کرد.

گفتنی است که اینجانب «فردین کمانگر» که یک دوره بازرس خانه مطبوعات کردستان بوده ام و سالها با عناوین مختلف سردبیری، دبیر، شورای نویسندگان، خبرنگار و دبیر خبر در عرصه رسانه در کشور و استان کردستان فعالیت داشته و دارم .

 

                                                               فردین کمانگر- روزنامه نگار

 

 

رونوشت :

خانه مطبوعات کردستان

خانه مطبوعات کشور

اداره کل ارشاد اسلامی استان کردستان

 

اخبار مرتبط
لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.