رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ | 16 Apr 2021
خانه » اخبار » مدیران بومی یا غیر بومی مسئله این است …
مدیران بومی یا غیر بومی مسئله این است …

خیلی از مواقع و در محافل مختلف، شما به این موضوع برمیخورید که نقل صحبت همه این است که مدیر باید بومی باشد یا غیر بومی؟

عده‌ای فوری پاسخ می‌دهند که قطعاً مدیر باید بومی باشد؛ زیرا، هم با منطقه آشناست، هم دلش به حال شهر و مردمش می‌سوزد و در آبادانی شهر می کوشد تا چهره محرومیت را از آن بزداید.

تاریخ انتشار : 20 فوریه 2017

ریگا کوردستان – سرویس سیاسی

 

خیلی از مواقع و در محافل مختلف، شما به این موضوع برمیخورید که نقل صحبت همه این است که مدیر باید بومی باشد یا غیر بومی؟

عده‌ای فوری پاسخ می‌دهند که قطعاً مدیر باید بومی باشد؛ زیرا، هم با منطقه آشناست، هم دلش به حال شهر و مردمش می‌سوزد و در آبادانی شهر می کوشد تا چهره محرومیت را از آن بزداید.

اما عده ای دیگر به توانمندی فردی نگاه می کنند , به جهانی عاری از مرز بندی های بومی و غیر بومی و … نگاه می کنند.

در پاسخ فوق، سه نکته اساسی وجود دارد؛آشنایی با حوزه کاری، آشنایی با منطقه و از همه مهمتر دلسوزی و وجدان کاری

در کرمانشاه سالهاست که با این موضوع مدیر بومی و غیر بومی کم و بیش آشناییم و هر چند دادها زده شد و فریاد ها کشیده شد اما همچنان در بسیاری از سطوح مدیریتی استان شاهد انتصاب مدیران غیر بومی هستم و احتمالاً کما کان هم این روند ادامه داشته باشد .

اما آنچه مرا وادار به این امر میکند تا امروز قلم بردارم و چند خطی را در این باره بنویسم استعفای مدیرکل ارشاد و البته گزینه های احتمالی جایگزینی او در این پست است .

بنا به دور بودنم از استان برای سالهال و قرابت کمتر با مقوله فرهنگ و ارشاد اسلامی با عملکرد مدیرکل ارشاد وقت آقای رحیمی زنگنه کاری ندارم و اینکه او در این پست آیا موفق بوده یا خیر را معتقدم ،باید به دوستانی سپرد، که با سیستم مدیریتی او در قبل و بعد از خودش آشنایی دارند و داشته اند .

آنچه امروز مهم است خبرهایی است که به گوش می رسد . خبرهای انتصاب جایگزین او که گاه امیدوار کننده و گاه واقعاً نا امید کننده است . همانطور که پیشتر گفتم انتصاب مدیر غیر بومی شاید در برخی از سطوح مدیریتی خیلی در روند کار تاثیر گذار نباشد ، اما بخواهیم یا نه باید در مدیریت فرهنگ و ارشاد اسلامی حتماً این امر لحاظ شود، چراکه هنگامه ای که فردی در هر حال از هر استان با هر تفکر سیاسی و اجتماعی که میخواهد باشد در این پست گمارده شود میتواند چرخ حرکت این سازمان را از اینی هم که هست کند تر بچرخاند، چراکه تا فرد تازه وارد بیاید و بر کرسی بنشیند و بر اعتقادات، تفکرات و البته فرهنگ یک منطقه مستولی شود و بداند که چه بوده و چه شده و قرار است چه بشود مطمئناً این وسط کلی زمان پرت شده و دردسرهای احتمالی خواهد بود که برای فرهنگ و ارشاد  آسیب دیده کرمانشاه همین یک از هزار هم زیاده است.

چندی پیش بار برخی از دوستان صحبت می کردم شنیدم “حجه الاسلام عزیزی” مدیرکل پیشین دفتر سازمان نظارت و بازرسی و امور حقوقی استانداری را به عنوان یکی از گزینه های احتمالی این پست معرفی کرده اند و با خودم گفتم اگر این گزینه باشد برای این مسند که کار به کاردان سپرده شده است، چرا که آقای عزیزی را اگر چه نه بسیار اما تا حدودی که کم و بیش در جریان پیگیری ها و رفتار مدیریتی او در سازمان بازرسی بوده ام انسانی لایق و مدیری کار بلد دیده ام و تصورم بر این است که او بتواند این چرخ به گل نشسته اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه را حرکتی بدهد و رو به جلو براند .

امیدوار شدم به مجمع نمایندگان استان و البته احسنتی به انتخاب استاندار که اگر ایشان را بر این مسند بنشاند باید به هوش مدیریتی او دو چندان ایمان آورد . اما اگر آنچه که قبلتر هم گفتم همان سیستم مدیر غیر بومی به راه باشد باید به فکر مرثیه خوانی دوباره در این اداره کل بود که چرا که با سر در عوض کردن پای بست این خانه بعید است که تغییری محسوس کند .

 

 

آذر طاهرآبادی / مدیر مسئول و دبیر سرویس سیاسی ریگا کوردستان

 

 

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.