مدیران بومی یا غیر بومی مسئله این است …

  • توسط
  • ۱۳۹۵-۱۲-۰۲
  • ۰

ریگا کوردستان – سرویس سیاسی

 

خیلی از مواقع و در محافل مختلف، شما به این موضوع برمیخورید که نقل صحبت همه این است که مدیر باید بومی باشد یا غیر بومی؟

عده‌ای فوری پاسخ می‌دهند که قطعاً مدیر باید بومی باشد؛ زیرا، هم با منطقه آشناست، هم دلش به حال شهر و مردمش می‌سوزد و در آبادانی شهر می کوشد تا چهره محرومیت را از آن بزداید.

اما عده ای دیگر به توانمندی فردی نگاه می کنند , به جهانی عاری از مرز بندی های بومی و غیر بومی و … نگاه می کنند.

در پاسخ فوق، سه نکته اساسی وجود دارد؛آشنایی با حوزه کاری، آشنایی با منطقه و از همه مهمتر دلسوزی و وجدان کاری

در کرمانشاه سالهاست که با این موضوع مدیر بومی و غیر بومی کم و بیش آشناییم و هر چند دادها زده شد و فریاد ها کشیده شد اما همچنان در بسیاری از سطوح مدیریتی استان شاهد انتصاب مدیران غیر بومی هستم و احتمالاً کما کان هم این روند ادامه داشته باشد .

اما آنچه مرا وادار به این امر میکند تا امروز قلم بردارم و چند خطی را در این باره بنویسم استعفای مدیرکل ارشاد و البته گزینه های احتمالی جایگزینی او در این پست است .

بنا به دور بودنم از استان برای سالهال و قرابت کمتر با مقوله فرهنگ و ارشاد اسلامی با عملکرد مدیرکل ارشاد وقت آقای رحیمی زنگنه کاری ندارم و اینکه او در این پست آیا موفق بوده یا خیر را معتقدم ،باید به دوستانی سپرد، که با سیستم مدیریتی او در قبل و بعد از خودش آشنایی دارند و داشته اند .

آنچه امروز مهم است خبرهایی است که به گوش می رسد . خبرهای انتصاب جایگزین او که گاه امیدوار کننده و گاه واقعاً نا امید کننده است . همانطور که پیشتر گفتم انتصاب مدیر غیر بومی شاید در برخی از سطوح مدیریتی خیلی در روند کار تاثیر گذار نباشد ، اما بخواهیم یا نه باید در مدیریت فرهنگ و ارشاد اسلامی حتماً این امر لحاظ شود، چراکه هنگامه ای که فردی در هر حال از هر استان با هر تفکر سیاسی و اجتماعی که میخواهد باشد در این پست گمارده شود میتواند چرخ حرکت این سازمان را از اینی هم که هست کند تر بچرخاند، چراکه تا فرد تازه وارد بیاید و بر کرسی بنشیند و بر اعتقادات، تفکرات و البته فرهنگ یک منطقه مستولی شود و بداند که چه بوده و چه شده و قرار است چه بشود مطمئناً این وسط کلی زمان پرت شده و دردسرهای احتمالی خواهد بود که برای فرهنگ و ارشاد  آسیب دیده کرمانشاه همین یک از هزار هم زیاده است.

چندی پیش بار برخی از دوستان صحبت می کردم شنیدم “حجه الاسلام عزیزی” مدیرکل پیشین دفتر سازمان نظارت و بازرسی و امور حقوقی استانداری را به عنوان یکی از گزینه های احتمالی این پست معرفی کرده اند و با خودم گفتم اگر این گزینه باشد برای این مسند که کار به کاردان سپرده شده است، چرا که آقای عزیزی را اگر چه نه بسیار اما تا حدودی که کم و بیش در جریان پیگیری ها و رفتار مدیریتی او در سازمان بازرسی بوده ام انسانی لایق و مدیری کار بلد دیده ام و تصورم بر این است که او بتواند این چرخ به گل نشسته اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه را حرکتی بدهد و رو به جلو براند .

امیدوار شدم به مجمع نمایندگان استان و البته احسنتی به انتخاب استاندار که اگر ایشان را بر این مسند بنشاند باید به هوش مدیریتی او دو چندان ایمان آورد . اما اگر آنچه که قبلتر هم گفتم همان سیستم مدیر غیر بومی به راه باشد باید به فکر مرثیه خوانی دوباره در این اداره کل بود که چرا که با سر در عوض کردن پای بست این خانه بعید است که تغییری محسوس کند .

 

 

آذر طاهرآبادی / مدیر مسئول و دبیر سرویس سیاسی ریگا کوردستان

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار