رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ | 10 Apr 2021
خانه » تحلیلی » همەی مردان عشیره و آبیاران نیزار!
همەی مردان عشیره و آبیاران نیزار!

تاریخ انتشار : 13 می 2016

اگر در قرون پیش بدنیا می آمدیم موافق مقتضیات عصر خویش براین باور بودیم:

“هرچە درجامعە می گذرد و هر قدٓرٓی کە ازقضا برما می رسد، چارەای بجز تسلیم، رضا و قبول نداریم”.
در اروپای قرن دوازدهم راجر بیکن محققان را ندا سرداد کە سلطەی احکام جزمی و یوغ سنت گذاران و سنت پرستان را درهم شکنید – یا بە زبان سادەتر، عقل هم یکی از نعمت های الهیست و در خلق آن حکمتی است پس از عقل خود هم بهرەمند شوید همان گونه کە از زبان خود بهره می جوئید و البتە از غریزه بیشتر! – با این ندا، آهستە آهستە تحولات اجتماعی، دنیای تاریک قرون پیشین را فرو ریخت و جهان را در نوزایش ترقی های تازە پیش انداخت.
اما دست وپا زدن در افکار پوسیدە در قرن ٢١ در جوامع توسعه نیافته هنوز دوام یافته و کم نیستند کسانی با عناوین و القاب مدرن، ولی با زیست جهان قرون وسطایی کە عتیقەوار به تلف کردن اکسیژن و منابع رو به کمی حیات و محیط مشغولند!
دنیا در تلاش روزانەی کشف فضا می باشد، ولی اینان هنری جز سر فروکردن کبک وار در برف سرد جهالت موروثی و نازیدن بە کهنە ریگ اجدادی ندارند!
چرا؟
چون هیچ محصولی برای تولید کردن ندارند، و تنها انگل تولیدات دیگرانند و نشخوار کنندەی خورش میراثند!
در کرماشان، کهنەپرستان ایل گرا و پان های به واقع کم عٓرض و بی عرضه کە بسیاری از آنها مدرکی دانشگاهی هم بە تنبان تنگ عناوین عشیرەای خود زدەاند بە مانند دوران تاخت و چِراها در ایل زیست خود، به تکرار ایل بازی و ایل گرایی و غارت به رسم عادت، ولی اینبار نه از سر نیاز بلکە از سر بی فایدەای خویش مشغولند! و انگار نە انگار کە شهر نشین اند و دانشگاه چراگاه نیست!
اینان مصداق دانشمندی بی اندیشمندی اند و بس!
هم گرایی در انسان های ابتدائی نوعی سنجش بی مدارای نمودها است، نوعی تمایل سخت عاطفی، این عواطف پیشامدرن وقتی سوار بر برساختی مدرن مانند تصمیم جمعی و یا تعریف فردی و یا نهادی مدرن می شوند، آن را بە سمت ارتجاع و صلبیت پیش می برند. در جوامع مدرن و امروزی منافع و مصالح معنای پیوندهای نوین مردم اند، و در کرماشان پان ایل ها گرەای کور بر طناب بلند مشکلات هم گرایی شهر هستند نه حلی بر آن!
اما واکاوی نقش اجتماعی این افراد و علت یا علل چگونگی منافع آنها پاسخی است کە کرماشان سال ها است برای دست یابی بە آن تقلا می کند. که همان ناتولیدگری و داشتن هیچی بزرگ در چنته است، و همه می دانیم که روح زمانه و معنای جهان جدید تولید مدرن است!
و آخر سخن اینکە چنین رفتارهایی در کرماشان دیگر دارای مقبولیتیی اجتماعی نخواهد بود. شاید روزگاری نوستالوژی آرامش و تکرار زندگی از دست رفته یا خاطرە و طعم وبویی برای بسیاری از قربانیان تحولات و اجبارهای توسعه ناقص و مدرنیته تحمیلی ونیمەکاره را دراین شهر یادآور بود ولی امروزە، با نقش آفرینی و مسئولیت پذیری نسل نو، و غلبه ارزش های اجتماعی نو و بازیگران نهادهای نهادینه شدەی دنیای جدیدمان در تعریف هویت کرماشان و درک نیازهای مدرن آن را دیگر به هر نامربوط، نامحرم و نادانی نخواهیم سپارد.

 

مصطفی باقری آشنا

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.