درد را به کودکانتان تزریق نکنید

  • توسط
  • ۱۳۹۵-۱۲-۰۷
  • ۰

ریگا کوردستان – سرویس اجتماعی 

هرگز از دردها و مرارت های مادی زندگی، نزد فرزندان خویش بیش از حد شکایت نکنید.
گاهی پدران و مادران برای دور کردن فرزندان از خواستەهایشان یا طبق رفتارهای پیش پا افتاده همیشگی از مسایل مادی ومالی خود، دائم درحال گله و شکایت از زمین و زمان نزد فرزندان خود هستند.
مثلا: مادر با درخواست کودک خود هنگامی که خوراکی یااسباب بازی می خواهد، شروع به گفتن اینکه
ما پول نداریم، مگر خدا به دادمان برسد، صاحب خانه فردا وسایل مان را بیرون می‌ریزد، ما چقدر بدبختیم. باید فکر لقمەای نان باشیم، اسباب بازی مال پولدارهاست. و از این قبیل بهانه ها کودک را ازخواسته خود دور می کنند.
ما به عنوان والدین یا اطرافیان آنها که وظیفه نگهداری و حمایت از کودکان برعهده ماست، باید بدانیم که درک کودکان ازاین مسایل بسیار کم است و دلیل درک نکردن آنان نیز قابل چشم پوشی است.
یادمان باشد نباید با هدف قراردادن کودکان از دردهای خود بکاهیم.
کودکان آسیب دیده ازاین دسته مسایل جز اینکه دچار:
اضطراب، پرخاشگری، افسردگی، خشونت، جامعه ستیزی و… می شوند، نتیجه بهتری نخواهد داشت. پس بهتر است برای حل مشکلات خود، و دور کردن کودکان ازخواستەهای شدنی و ناشدنی آن ها فکر دیگری اندیشیده شود تا تخریب افکار و احساسات آنان. مثال بگویید الان امکان پذیر نیست بتوانیم این وسیله رابخریم، یادمان باشد هرگز نباید با دادن قول الکی یا دروغ به فرزندان خود آنها را گول زد، آنها گول نمی خورند و کمتر هم فراموش می کنند. پس بهتر است مسأله را پیچیدەتر نکنیم. بچه‌ها بزرگ می شوند و این خشونت ها و پرخاشگری ها رابه خانواده و جامعه بر می گردانند.

 
رقیه باقری آشنا – روانشناس

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار