رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ | 11 Apr 2021
خانه » اخبار » کلانشهر کرمانشاه گرفتار منفعت طلب ها
کلانشهر کرمانشاه گرفتار منفعت طلب ها

"حجم گسترده ای از توسعه شهری کرمانشاه نه بنابر ضرورت ها و نیازهای شهری، بلکه در راستای منافع برخی سودجویان و منفعت طلبان پدید آمده و در این روند کشتزارها، باغات، چشمه سارها و اماکن تاریخی بسیاری قربانی شده اند"

 

تاریخ انتشار : 13 می 2016

بافت شهری کرمانشاه طی دهه های اخیر به شکلی افسارگسیخته و بی هدف در حال گسترش بوده و این روند همچنان با شتاب ادامه دارد. تا همین ۵۰ سال پیش این بافت شهری تنها بخش کوچکی از دشت کرمانشاه و اطراف قسمت میانی رودخانه آبشوران را در برمی گرفت ولی به سرعت گستره ی آن افزایش یافت. توسعه شهر در بخش جنوبی به ویژه در ۴ دهه اخیر بسیار شتابان بوده و از رودخانه قره سو گذر کرده و در ادامه پس از برخورد با مانعی طبیعی به نام طاق بستان و کوهستان پراو، اینبار در عرض های شمالی رو به گسترش نهاده است. البته در این مسیر به اراضی بسیار ارزشمند پایین دست حریم تاریخی طاق بستان و شکارگاه خسرو پرویز نیز رحمی نشده است.

رشد باف شهری در قسمت شمالی نیز بسیار چشم گیر بوده و در این مسیر بسیاری از باغات و سراب های زیبا همچون سراب همته، سراب سعید، سراب قنبر، چشمه روضان، باغات دلگشا، باغ معتضدی، باغ ظلمات و … قربانی منفعت طلبی سودجویان و منفعت طلب ها شدند و امروز جز بخش بسیار کوچکی از باغات سراب قنبر، دیگر هیچ اثری از آن باغات و سراب ها در محدوده جنوبی شهر دیده نمی شود. قسمت های شمالی بافت شهری امروزه تا کوه سفید و دامنه های تپه های کسری امتداد پیدا کرده و از اطراف نیز قلمرو خود را تا چشمه سفید و تپه های اطراف جاده ماهی دشت توسعه داده است. شهر در قسمت های شرقی و غربی نیز به همین مقیاس رشد یافته و کشتزارها و باغات اطراف را بلعیده است.
نکته جالب اینجاست حجم گسترده ای از این توسعه شهری نه بنابر ضرورت ها و نیازهای شهری، بلکه در راستای منافع برخی سودجویان و منفعت طلبان پدید آمده و در روند این توسعه افسارگسیخته کشتزارها، باغات، چشمه سارها و اماکن تاریخی بسیاری قربانی شده اند. به عنوان نمونه آبشوران و رودخانه قره سو که در سالیان دور رودهایی زیبا و حیات بخش برای این شهر محسوب می شده اند طی این سال ها تبدیل به کانال های فاضلاب شده اند و در این میان یکی از آن ها در دل شهر مدفون گشته است.
طی این سال ها تعدادی از این شهرک های ریز و درشت بی قواره و غیراستاندارد با محوریت همین بساز و بفروش ها علم شده اند. آن ها در گام اول ده ها هکتار زمین را از کشاورز زحمت کش به قیمت ارزان خریدند و بعد قواره بندی کرده و با وعده تبدیل شدن به زمین شهری آن را با قیمت بسیار بالاتری به مردم ساده دل فروخته اند. و در کمال تعجب در مرحله ی بعد با زد و بند برای آن زمین ها کاربری شهری گرفتند. متأسفانه طی سال های اخیر این سوداگری ها به تپه های اطراف نیز گسترش قلمرو داده است. این نوع توسعه شهری در واقع اسیر یک تفکر منفعت طلب بوده که طراحان آن تنها سود خود را در آن دیده اند.
البته در طی این ده ها شاهد میان پرده هایی زیبا از تدبیر و درایت مدیریت شهری نیز بوده ایم که می توان رد پای آن را در بلوار زیبای طاق بستان، درخت کاری بیستون، پارک شرقی، بلوار شهید بهشتی، کمربندی شرقی و غربی و جانمایی های اطراف آن مشاهده کرد. ولی جای افسوس که این میان پرده های توسعه شهری آینده نگر و عقلانی در برابر موج ویرانگر توسعه منفعت طلبانه تاب مقاومت نداشته و در حاشیه باقی مانده است و یا حتی دست آوردهایش در جاهایی مانند بلوار شهید بهشتی با عبور سکوهای سیمانی مونوریل از میان رفته است.
تمامی این اتفاقات ناخوشایند به دلیل فقدان یک برنامه جامع توسعه شهری پایدار رخ داده است. برنامه ای که نقشه راهی برای مدیریت شهری باشد و اجازه ندهد برخی بنا به سلیقه و منافع شخص و محفلی دسته گل های دوران مدیریت خود را برای کرمانشاهی ها به یادگار بگذارند.
طرح ریزی چنین برنامه ای بی گمان کار ساده ای نخواهد بود و گام اول برای انجام این کار، شکل گیری موسسات مطالعات شهری با حضور مهندسان شهرساز و مدیران شهری دلسوز و با تجربه است. مجموعه ای که با مطالعه تخصصی پیرامون وضعیت آشفته فعلی و آسیب شناسی آن، بر مبنای پتانسیل ها و استعدادها، سرمایه های طبیعی و زیست محیطی و در جهت ترمیم آسیب ها به تعریف یک برنامه جامع بپردازد و شهر را از این توسعه بی قواره، نابهنجار و شتابان نجات دهد.

بهزاد خالوندی
این یادداشت در هفته نامه آوای کرمانشاه منتشر شده است

 

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.