رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ | 17 Oct 2019
خانه » اخبار » حق بر سلامت و معلولیت اختیاری
حق بر سلامت و معلولیت اختیاری

سلامت محصول شرایطی است که در نتیجه بهره مندی از حقوق و شرایط یکسانی بوجود می آید. سلامت فارغ بودن از کاستی های اجتماعی است که در نتیجه برخورداری شهروندان از حقوق اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و غیره حاصل می شود هر چند که فقدان این حق می تواند علل بین المللی و داخلی داشته باشد.

تاریخ انتشار : ۱۵ اسفند ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس حقوق بشر 

سلامت محصول شرایطی است که در نتیجه بهره مندی از حقوق و شرایط یکسانی بوجود می آید. سلامت فارغ بودن از کاستی های اجتماعی است که در نتیجه برخورداری شهروندان از حقوق اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و غیره حاصل می شود هر چند که فقدان این حق می تواند علل بین المللی و داخلی داشته باشد.

در اسناد بین المللی چونمقدمه اساسنامه سازمان بهداشت جهانی، ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاقین حقوق مدنی و سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به صورت مستقیم و صریح از حق بر سلامت یاد شده و پذیرش چنین امری مبنایتعهد دولت به تحقق آن می باشد.از سوی دیگر، معلولیت به ناتوانی در انجام ضروریات عادی زندگی فردی یا اجتماعی به علت وجود یک نقص مادرزادی یا عارضی در قوای جسمانی یا روانی یاد می شود که در ارزیابی آن از معیار محرومیت و کمبود توانایی و ظرفیت منجر به نارسایی ها استفاده می شود.معلولیت چه در صورت عللی خارج از اراده فرد و چه در صورت اختیار وی حاصل گردد شکلی از محرومیت و نارسایی محسوب می شود که قطعاً افراد و ارکان دیگری از اجتماع را به خود درگیر نموده و منابع انسانی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را در معرض استهلاک قرار می دهد.

براساس آمار سازمان بهداشت جهانی ۱۵درصد از افراد هر جامعه معلول هستند که در ایران این آمار به بیش از ۱۱ میلیون نفر می رسد که سه درصد از این افراد دارای معلولیت های بسیار شدید هستند.

(تاریخ انتشار: ۰۹:۴۳ – ۱۸مرداد ۱۳۹۳  ۰۹ August 2014سایت تحلیلی خبری عصر ایران به نقل از یحیی سخنگویی،معاون توانبخشی سازمان بهزیستی ).

آمار جانبازان گرانقدر جنگ تحمیلی ایران عزیز بر اساس آمار رسمی اعلام شده از سوی خبرگزاری تسنیم: رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: مجموعا ۵۴۸ هزار و ۴۹۹ جانباز در سراسر کشور داریم که از این تعداد ۵۱۷ نفر جانباز جانباز شیمیایی شدید و تعداد ۲ هزار و ۱۲۳ جانباز قطع نخاعی هستند/.شناسه خبر: ۳۸۹۱۰۱ سرویس: فرهنگی/۱۲خرداد ۱۳۹۳/

 

به نفر می رسد. پروفسور علی گرجی، رییس چهارمین کنگره ایمنی راهها در گفتگویی با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی بیان نموده اند که سوانح رانندگی در ایران سالانه ۳۰۰ هزار معلول به جای می گذارد.

(تهران – ایرنا –کد خبر: ۸۱۵۱۱۱۷۶ (۴۵۱۴۹۵۹) | تاریخ خبر: ۲۹/۱۱/۱۳۹۳ | : ۱۳:۱| تاریخ ملاحظه خبر مورخه ۱۱/۱۲/۹۵ ساعت ۲۲:۱۳).

ذکر این آمار به قصد نشان دادن امری نابهنجار است که دعوت به آن می تواند از مصادیق دعوت به منکر و خرق کرامت و ارزش های انسانی باشد. چه بسا هر امر غیر معمولی هنجار باشد هر نابهنجاری قابل توجیه است. علاوه بر آن دعوت به فروش کلیه نقض حق سلامتی است که خداوند به ودیعه گذارده و انسان را به حفظ آن سفارش نموده تا کیفیت حق حیات مداوم باشد.

در رویکرد سازمان بهداشت جهانی نقطه پایان سلامتی شروع معلولیت است که به دنبال فقدان شرایط زندگی شرافتمندانه از دست می رود. سوء ضعف اقتصادی و مالی فرد شرایطی است که وی را در معرض معلولیت قرار می دهد.پر مسلم است همه اهداء کنندگان کلیه به قصد قربت و برای تقرب به خداوند چنین عملی را انجام نمی دهند و یقیناً تمامی اهداءکنندگان عضو تاجر نیستند که وضعیت روحی و روانی آنان در شمول قاعده تراضی قرار گیرد بلکه اکراه و فشار غیر قابل تحمل زندگی سبب ترغیب اینان به فروش کلیه خود خواهد بود.

نقطه ثقل اظهارات غیرمعمول نماینده محترم مردم شریف زاهدان( عضو کمیسیون بهداشت و درمان )در مجلس شورای اسلامی در اینجاست که شرایط صحت معاملات را به مثابه هنجار بودن معلولیت اختیاری گره می زند ومعلول اقتصادی رابه سمت و سوی معلولیت اختیاری ترغیب می کند. آنچه که بر اساس تبادر به ذهن می آید این است؛ آیا فروش کلیه در قبال مبلغ یاد شده در اظهارات وکیل شریف مردم، مشگلات مستمر و دائمی این دسته از افراد را حل می کند؟!آیا تضمینی وجود دارد که پس از گذشت مدت زمانی نیاز به فروش دیگر اعضاء و جوارح نباشد؟! در باب اهمیت کلیه در مکانیسم سلامتی انسان به همین مقدار از گفتار بسنده می شود که جنایت وارده به کلیه مستوجب دیه و حسب شرایط حاصله مستلزم پرداخت ارش است.

بر اساس آمار ارائه شده بیش از یک هشتم جمعیت ایران با نوعی از معلولیت مواجهند که خود بسی جای نگرانی دارد.در آموزه های اسلام در حدیثی از پیامبر اکرم نقل شده است آنچه را که بر خود نمی پسندی بر دیگران مپسند و آنچه را که بر دیگران می پسندی بر خود بپسند. آیا اظهارات اینچنینی از وجاهت اخلاقی لازم برخوردار است؟!آیا عرایضی از این دست به قدر کافی مسئولانه هست؟!

بر اساس اصل ۸۴ قانون اساسی نماینده مجلس شورای اسلامی در برابر تمام ملت مسئول است و از این بابت مکلف به پاسخگویی به تمامی ملت است.

از لحاظ بین المللی سخنان یک نماینده سیاسی در هر کشوری از چنان تاثیری برخوردار است که جو روانی جامعه و حتی فضای بین المللی را به خود مشغول ساخته و حتی وسیله ای جهت تبلیغات رسانه ای واقعی بر علیه کشور خواهد بود؛ چه اینکه این اظهارات و رفتار در گذر زمان ، بر علیه کشور قابلیت استناد پیدا کرده و هشدار می دهد اظهاراتی از این دست، موجب تحقیر و آزار شهروندان و در آینده ای نه چندان دور موجبات تحریم کشور در راستای نقض حق بر سلامت خواهد بود. چنان بعید نیست که غرض نماینده محترمدر ایراد سخنان یاد آوری شده، جلب توجه بیشتر همکاران خود به سیاست ها و تدابیر سلامت در راستای ایفای نمایندگی باشد ولی به تقدیر روش و نحوه مناسبی برای تخصیص منابع اقتصادی و فنی به این قضیه انتخاب نشده است.

در پایان ضمن دعوت از تصمیم گیرندگان حوزه سلامت بر توجه و تمرکز بیشتر بر ابعاد مختلف حق بر سلامت، لازم است اعلام کند تجویز چنین اعمالی صرفاً به منزله تعویض سیاست های سلامت با وجه نقد و پذیرش فرهنگ امپریالیستی است.

النهایه دعوت و ارشاد افراد به فروش کلیه در قبال هر مبلغی برای شنونده آن آزار دهنده بوده و نگارندهنگرانی و نفرت شدید خود را از تکرار اظهارات اینچنینی اعلام می دارد.

 

حمید مقدسی- وکیل پایه یک دادگستری- سردبیر سرویس حقوق بشر 

 

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.