رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ | 06 Dec 2019
خانه » اخبار » ارکستر فیلارمونیک پاوه پیام آور خودباوری فرهنگی و افتخاری برای استان کرمانشاه
ارکستر فیلارمونیک پاوه پیام آور خودباوری فرهنگی و افتخاری برای استان کرمانشاه

تاریخ انتشار : ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی 
عنوان ها یکه به ارکستر ها داده میشود همیشه دلالت بر نوع ساختار و چیدمان سازبندی در آنها نیست و نامگذاری های متفاوت
گاها برای تشخیص ارکسترهای مختلف در یک منطقه یا شهر صورت می گیرد.ارکستر فیلارمونیک ارکستری
است که معمولا از سوی دوستداران موسیقی در هر شهر ی حمایت و پشتیبانی می شود.
در میان بازار نان به نرخ روز خوری موسیقی و فعالیت شدیدا انفرادی استدیویی که این روزها گریز ناپذیر است شکل گیری ارکستری با عظمت در جغرافیای پاوه حرکت فرهنگی و تاریخی ارزشمندی محسوب می شود که جز با همدلی و یکرنگی اصحاب هنر اینکار میسر نبوده و نیست.پس از راه اندازی ارکستر فیلارمونیک کردستان در سنندج که توسط مهدی احمدی در سال ۱۳۸۴تاسیس شد و امروزه به ارکستری کاملا جدی و حرفه یی مبدل گشته .این دومین ارکستر فیلارمونیک در جغرافیای ایران غربی بشمار می آید.که به نوبه ی خود پیامی از خودباوری و همدلی و همکاری جمعی را بر گوش سایر موزیسین های استان و کشور زمزمه می کند.و البته استارت حرکت هایی پویا از جامعه موسیقی کشور , بدور از نهادهای متولی دولتی یا حکومتی در این روزها خبر از بلوغ فکری و رشد اجتماعی موزیسین ها و فعالان هنری این جامعه می دهد.
ارکسترفیلارمونیک پاوه با حمایتهای کاک پیمان حسن زاده و به همت و سرپرستی کارشناس ورزیده موسیقی هورامان کاک اشکان نظری و دیگریارانش چون آرمان خالدی نیا تشکیل شده است. این ارکستر متشکل از شصت موزیسین است که برخی از آنها از نوازندگان جوان و نوجوان هستند.امید است که چون ارکستر فیلارمونیک کردستان بنیان را به خوبی بنا نهاده باشند و در سالهای آتی به ثمر نشسته و خوش بدرخشند.این ارکستر تمرکز کاری خود را بر مقام ها و لحن های هورامی اختصاص داده است و شایان ذکر است که پایان نامه تخصصی اشکان نظری در خصوص موسیقی هورامی بوده است.
امیدوارم جامعه موسیقی پیام خودباوری و همدلی و همکاری این ارکستر را بشنود و بزودی ارکسترهای فیلارمونیک کوچک و بزرگ در تمام شهرستانهای کرمانشاه وایران سربلند قامت بیافروزند و موسیقیدان های راستین ملت هاو اقوام مختلف با قدرت تمام موسیقی متعهد و به تارج رفته توسط برنامه ریزان و سیاستگذران ناکارا در طول دهه های متمادی را یکبار برای همیشه احیا کنند و آن را بر کرسی شرافت و کرامت انسانی در جامعه بنشانند.و به هیچ وجه منتظر آماده شدن شرایط از سوی نهاد ها و سازمان های مربوطه حکومتی و دولتی نمانند.ارکسترهایی که دوستداریم نامشان را بزودی بشنویم:
ارکستر فیلارمونیک کرمانشاه
ارکستر فیلارمونیک صحنه
ارکسترفیلارمونیک کامیاران
ارکستر فیلارمونیک دالاهو
ارکستر فیلارمونیک اسلام اباد و ….
به امید آن روزها که زیاد هم دور نیست
وحید نظری کرمانشاهی
لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.