رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | 13 Apr 2021
خانه » اخبار » دلایل فضولی بعضی افرادچیست؟
دلایل فضولی بعضی افرادچیست؟

تاریخ انتشار : 18 می 2017

ریگا کوردستان – سرویس اجتماعی

با افراد فضول چه باید کرد؟

به کسی که در اموری دخالت کند که حد یا حق او نباشد فضول می گویند. چراهایی هست که این افراد همیشه برای پرسیدن دارند از قبیل: چرا زن نمی گیری؟ چرا شوهر نمی کنی؟ چرا بچه نمیاری؟چرا این قدر شکسته شدی؟ چه قدر خریدی؟ چه جوری خریدی؟ کی بود زنگ همسایه را زد؟ کی خانه همسایه است؟ کجا میرین؟ نبودید؟ عیدی گرفتی؟ چقدر؟ چه کارش کردی؟ چرا و چرا و هزار چرای دیگر.
شاید شما هم در اطرافتان این گونه افراد باشند، که کم و بیش روی اعصابتان می روند و ادعا دارند که کنجکاو هستند و البته از روی خیر خواهی.

چرا اجازه دخالت به خود می دهیم؟
ما عادت کردەایم در کارهایی که اصلا به ما ربطی ندارد دخالت کنیم و ذهن ما از کودکی کاملا قضاوت کننده و فضول نسبت به دیگران تربیت می شود. و با آموزش های مستقیم و غیر مستقیم والدین و اطرافیان برای کوچکتر ها شکل می گیرد و رفتار می شود.
گاهی افراد دخالت خود را در امور دیگران فصولی نمی دانند و کمک به دیگران می دانند، که این صد درصد اشتباه است زیرا بین کمک و دخالت مرزهایی وجود دارد. این افراد به وسیله کمک به دیگران قصد دارند از زندگی دیگران سر در بیاورند. و این توجیهی کاملا غیر منطقی می باشد. برای کمک حتما در خواستی هست از طرف مقابل، اما گاهی با دخالت و فضولی زندگی را از اختیار طرف مقابل در آورده و به استقلال و سلامت روان او آسیب وارد می شود.

دلایل فضولی:
برخی افراد که از وضع زندگی خود راضی نیستند به کسانی که فکر می کنند زندگی خوبی دارند، حسادت کرده و سعی در نابودی شان دارند و با دخالت و فضولی در امور آنها و سپس شایعه پراکنی احساس بد خود را تسلی می دهند و برایشان بسیار هیجان انگیز می باشد. این افراد به جای کارهای سرگرم کننده و سودمند مدام به زندگی دیگران سرک می کشند و اطلاعات کسب می کنند و لذت هم می برند.

تفاوت فضولی و کنجکاوی در کجاست؟
آیا این افراد فضول اند یا کنجکاو؟

این افراد صرفا فضول هستند نه کنجکاو.
کنجکاو به کسی می گویند که با سوالات و تلاش آگاهانه خود به دنبال تحقیقات علمی برای کمک به انسان می باشند.

چگونگی بر خورد با افراد فضول:

١- با فرد فضول تماس چشمی نداشته باشید.
٢- موضوع مورد بحث را عوض کنید.
٣- سکوت کنید ونفس عمیق بکشید.
۴- پاسخ مبهم بدهید.
۵- حد و حدودشان را مشخص کنید.
۶- وقتی در مورد دیگران خبر چینی و فضولی می کند علاقەای نشان ندهید.
٧- ارتباط اجتماعی تان را با او قطع یا کم کنید.
٨- رو راست باشید.
٩- اعتمادبه‌نفس داشته باشید و از هیچ کس و هیچ چیز نترسید.

چگونه به خود آموزش دهیم که فضول نباشیم؟
دخالت نکردن در امور دیگران را این گونه تمرین کنید، خودتان را به جای طرف مقابل قرار دهید، آیا این سوالات شما را آزار می دهد یانه؟

در واقع اگر ما این دخالت ها و فضولی ها در کار و امور دیگران را درک می کردیم، هرگز دست به چنین رفتار زشت و ناپسندی نمی زدیم.

رقیه باقری آشنا

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.