رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ | 18 Jan 2020
خانه » اخبار » شهر آرمانی نگاهی از منظر فلسفه رو نمایی شد
شهر آرمانی نگاهی از منظر فلسفه رو نمایی شد

کتاب شهر آرمانی نگاهی از منظر فلسفه، هنر و برخی دیگر از رشته های علمی مرتبط، به موضوع آرمانشهر دارد که توسط مهندس علی قبادی به رشته تحریر درآمده و در روز سه شنبه ۱۹ اردیبهشت مراسم رونمایی از این کتاب به همت حوزه هنری برگزار شد، به بهانه رونمایی و انتشار این کتاب برآن شدیم که با مهندس قبادی مصاحبه ای داشته باشیم.

تاریخ انتشار : ۲ خرداد ۱۳۹۶

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

کتاب شهر آرمانی نگاهی از منظر فلسفه، هنر و برخی دیگر از رشته های علمی مرتبط، به موضوع آرمانشهر دارد که توسط مهندس علی قبادی به رشته تحریر درآمده و در روز سه شنبه ۱۹ اردیبهشت مراسم رونمایی از این کتاب به همت حوزه هنری برگزار شد، به بهانه رونمایی و انتشار این کتاب برآن شدیم که با مهندس قبادی مصاحبه ای داشته باشیم.

* لطفا بیوگرافی مختصری از خودتان ذکر کنید ؟

علی قبادی هستم، متولد سال  ۱۳۴۸در شهر هرسین و مشاغلی از قبیل تدریس در هنرستان و دانشگاه، شهردار هرسین ( دو دوره) را داشته ام و هم اکنون معاونت برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری کرمانشاه را به عهده دارم. تا کنون سه کتاب« آینه خیال»، مجموعه داستان « زیبایی ها- جلد اول» و «شهر آرمانی» را به چاپ رسانده و سه کتاب «زیبایی ها جلد دوم» و «دیوان اشعار» «دین و سینما» را آماده چاپ دارم، همچنین چند فیلم کوتاه را نیز ساخته ام.

در کتاب « شهر آرمانی» که رویکردی کلی و چند رشته ای به موضوع داشته یکی از دلایل چنین رویکردی تحصیل من در چهار رشته مختلف مهندسی مکانیک، مهندسی شهرسازی، مدیریت دولتی و هنر سینما است.

 

*آقای مهندس قبادی چگونه به فکر نگارش و تدوین این کتاب افتادید؟

موضوع آرمانشهر یکی از دغدغه های دیرین بشر بوده، انسان رانده شده از بهشت همواره رؤیای بازگشت به بهشت برین را داشته و طبق اعتقادات ما در قیام ولی امر چنین جهان آرمانی تحقق خواهد یافت، از طرفی مشخصاً از زمان افلاطون چنین موضوعی طرح شده و من به این موضوع علاقمند بودم،  بخصوص طرح موضوع شهر آرمانی با نگاه دینی از دیدگاه فارابی برایم جذاب تر بود.

*رویکرد شما در این کتاب به موضوع چگونه است ؟

ضرورت دیدم که به یک موضوع و دیدگاه اکتفا نکنم لذا از زوایای مختلف به موضوع نگاه کردم این موضوع اغلب از سوی فلاسفه مطرح شده بود اما در این کتاب سعی کردم به هر دیدگاهی که آرمان گرایانه به شهر و جامعه نگاه کرده نظر بیفکنم لذا حتی دیدگاه شهرسازانی که به دنبال حل مشکلات شهری و رسیدن به وضع مطلوب بوده اند را مطرح کرده ام .

این کتاب گردآوری دیدگاههای مختلف علمی نظیر فلسفه ،هنر، ادبیات، مدیریت ،حقوق و برخی از رشته های علمی دیگر به شهر است، حتی نگاهی به سفرنامه ها هم داشته ام.

*کتاب شهر آرمانی چند فصل است و چه مشخصاتی دارد ؟

این کتاب در یک مقدمه و هشت فصل تدوین شده است حدود ۲۹۴ صفحه دارد و توسط انتشارات سعادت ایران در کرمانشاه به چاپ رسیده است .کتاب با هزینه شخصی به چاپ رسیده و فعلاً در کتابفروشی حکایت اهل قلم واقع در چهارراه مدرس توزیع می شود، قطع کتاب وزیری بوده و چاپ معمولی دارد .حدود ۷۰درصد مطالب متعلق به دیگران  و  ۳۰درصد مطالب اینجانب است .

*با توجه به وضعیت کنونی جهان ، آیا شهر آرمانی را تحقق یافته می دانید ؟

وضعیت کنونی شهرها و جوامع در حال حاضر مطلوب نیست و با آرمانها فاصله دارد اما  نباید ناامید شد، در هریک از شاخه های علمی نظریات سازنده ای بیان شده و بعضاً مورد توجه و عمل نیز قرار گرفته است سفرنامه نویسان و اسطوره نویسان به برخی از شهرهایی اشاره کرده اند که مشخصاتی  از شهرهای آرمانی داشته است .اکنون هم با همت مردم و مدیران با توجه به جمیع جهات می توان گام برداشت، همه چیز از جمله بهشت آیین شدن این جهان به خود انسان بستگی دارد .

 

*مهمترین عامل را در تحقق شهر آرمانی چه می دانید ؟

بدون تردید ، نقش رهبر آرمانی از همه مهمتر است . به این دلیل از منظر دینی رهبر جامعه آرمانی باید از سوی خدا انتخاب شود و اگر چنین شرایطی وجود نداشت باید در رفتار ،گفتار و پندار پیرو رهبران دینی باشد، حتی از نظر فیلسوفی چون افلاطون رهبر شهر آرمانی باید یک فیلسوف باشد و اگر پادشاه هم باشد باید فلسفه بداند به دلیل اینکه فلسفه نگاهی کلی به جهان دارد و مانند شاخه های علمی محدود به یک زمینه نیست.

*مخاطب کتاب کیست و چه کسانی می توانند از آن بهره ببرند؟

مدیر اداره و کارشناسان شهری مخاطب اصلی هستند، این کتاب با توجه به رویکرد موضوعی و چند دیدگاهی آن می تواند برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد قابل استفاده و سودمند باشد، سطح مطالب کتاب دشوار نیست، اگرچه در برخی از فصل ها به دلیل نوع نگارش نویسنده و امانت داری به مرجع مورد استفاده، از همان نوع ادبیات نگارش استفاده شده است. با این حال در کل، کتاب دشواری خاصی ندارد. در این کتاب سعی شده است در رویکردهای فلسفی، هنری، ادبی، اسطوره ای به هم پیوند داده شود تا از ترکیب این دیدگاه ها، ویژگی های یک آرمان شهر در عصر جدید تبیین شود امیدوارم که چنین توفیقی حاصل شده باشد.

*جمع بندی مطالب کتاب به چه نتیجه ای ختم می شود؟

انتخاب رهبران خوب، همت مردم، عدالت محوری، انسانیت، رویکرد همه جانبه به شهر و توجه به همه نیازها و ضرورت ها، بهره گیری از دیدگاه اندیشمندان رشته های مختلف علمی، شهر یک سیستم زنده و پویاست و در نهایت معتقدم که تحقق کامل چنین امری با مشیت الهی و در حین ظهور امام زمان(عج) تحقق خواهد یافت.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.