نقش صلح در حق بر سلامت

  • توسط
  • ۱۳۹۶-۰۳-۱۱
  • ۰

ریگا کوردستان – سرویس حقوق بشر
هنگامه ای که حرف از استفاده از عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت در ایجاد و پیشبرد حقوق سلامت به میان می آید باید در ابتدا این عوامل مورد بررسی و پایش قرار بگیرند تا بتوان نقش آنها را در این حقوق شناسایی کرد .
بر اساس تعریف جدید جدید سازمان بهداشت سلامت نه تنها به معنای عادی بودن انسان از امراض گوناگون بلکه شامل رفاه احساسی، روانی و اجتماعی نیز می باشد . براین اساس عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت به شرایط اجتماعی که انسانها در طول چرخه حیاتشان در آن زندگی و کار میکنند توجه دارد، بنا بر این پایش و آمایش عوامل مضر بر سلامت روان اعم از اجتماعی، اقتصادی و سیاسی میتواند دست دولتها را برای ایجاد و یا برداشتن قوانین تعیین کننده در راستای بهبود و هدایت سیاستگذاری های دولتها برای ایجاد بستری هر چه مناسب تر برای پیشبرد حقوق سلامت کمک نماید . این امر همچنین میتواند برخی از عوامل نابرابری و بی عدالتی های موجود در برخی از تفاوتها و گروههای منطقه ای پایتخت در برابر شهرهای حاشیه ای، شغل و آسیب پذیری در آمدی، جنسیت، فرهنگها و ارزشهای مربوط به آن وضعیت اقتصادی و سیاسی دولتها در خصوص ایجاد و ریشه کنی تبعیضهای مثبت و منفی در سطوح مختلف اجتماع را به طور موثر به انجام برساند .
۲٫ چنانچه در یک دولت به طور علمی به مقوله عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت نگاه کرد آنگاه این امر میتواند با داده های آماری و دیتا های موجود که از کف جامعه تا سطوح بالا به دست می آید بسیاری از قوانین اجتماعی را که می تواند به نوعی باعث تبعیضات مثبت و یا منفی باشد را تحت شعاع خود قرار بدهد . حمایت و روابط خوب اجتماعی سهم چشمگیری در سلامت دارند و همچنین حمایت از قوانین حمایت کننده و بسط و گسترش آن و نیز شناسایی قوانین دست و پا گیر و باز دارند در این امر هم میتواند در تغییرات عوامل باز دارنده کمک نماید .بنا بر این قوانین باید به نوعی نوشته و به تصویب برسند تا بتوانند به بهترین نحو سلامت جامعه را تضمین نمایند . این بهترین نوع تضمین میتواند در بر گیرنده تبعیضات مثبت در سطوح مختلف برای لایه های مختلف جامعه باشد .
۳ . قانونی در علم زیست شناسی هست که به قانون پروانه معروف است این قانون میگوید اگر در برزیل پر پروانه ای به حرکت در می آید حرکت بالهای این حشره در آفریقا میتواند باعث سونامی و یا بارش باران شود . این قانون به نوعی می خواهد این موضوع را برساند که همه قوانین موجود چه در سطح ملی و چه در بین الملل می تواند بر نحوه زندگی افراد در جوامع مختلف تاثیر گذار باشد . اگر بخواهیم در سطح وسعتر این موضوع را در نظر بگیریم می توانیم مقوله جنگ در خاور میانه و تاثیر آن بر اروپا و آمریکا را به طور محسوس و قابل لمس نشان دهیم . بررسی عوامل مختلف اجتماعی و عوامل دیگر در جوامع مختلف ابعاد مختلف این تاثیر گذاری را به طور کامل نشان دهد .بدین ترتیب تنها می توان گفت عوامل تعیین کننده سلامت چه در سطح بین المللی و چه در سطح ملی می تواند حق بر داشتن زندگی سالم در توسعه پایدار و داشتن صلح جهانی است چنانچه به هر دلیلی صلح جهانی به خطر بیافتد جامعه جهانی باید از طریق قوانین بین الملل در برقراری امنیت برای کشورهای دیگر اقدام نماید .

 

 

حمید مقدسی . حقوقدان /دبیر سرویس حقوق بشر

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار