رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ | 16 Apr 2021
خانه » اخبار » تصویرهایی از جهان فردا
تصویرهایی از جهان فردا

تاریخ انتشار : 15 ژوئن 2017

ریگا کوردستان – سرویس سیاسی

جمعیت و پیامدهای آن

ملیت گرایی روند تعیین کننده قرن بیست و یکم خواهد بود و به احتمال فراوان اتحادیه اروپا دستخوش فروپاشی شود.

از طرفی، اثر ملیت‌های خارجی در کشور مهاجرپذیر، عامل مهمی است که در قدرت نرم دولت‌ها موثر است.
درباره جمعیت چین و هند، زیاد نوشته شده است، اما اغلب به ۶٠ میلیون چینی و ٢٠ میلیون هندی ساکن خارج از کشور که کشورهای میزبان را تحت تأثیر قرار داده‌اند، معمولاً توجه نمی‌شود.

ناپایداری ناشی از نابودی محیط زیست در کشورهای در حال توسعه، سیل مهاجران بیشتری را به اروپا روانه می‌کند که مشابه پدیده‌ای است که موجب سقوط امپراتوری روم در قرن پنجم شد. نواحی احتمالی مهاجرفرست، آفریقا، خاورمیانه و آسیای میانه هستند که تحت تأثیر کمبود باران و آب، کاهش تولید غذا، بالا آمدن سطح دریاها و تعصّب گرایی تندرو، قرار دارند. اثرات این شرایط ابتدا بشکل جانبی است، اما این مسأله با از بین رفتن مرزها و جمعیت فراوان شهری، کنترل ناپذیر خواهد بود.

جمعیت، تحت تأثیر سیاست‌ها قرار می‌گیرد. مردم در سراسر جهان، فرزندان کمتری خواهند داشت. مشکلی که این مسأله را ایجاد می‌کند، بودجه بازنشستگی است (که نیاز به مالیات‌های بیشتری دارد) اما اثرات دیگری هم دارد. ” فیلیپ لانگمن،” از نویسندگان آتلانتیک، اشاره می‌کند که اگر نسلی جمعیت کمتری تولید کند، میراث ژنتیک آن کاهش می‌یابد.

این گفته بمعنای آنست که وفاداری به نسل در طول زمان کاهش می‌یابد. افزون براین، شمار زیادی از کسانی که قصد بچه دار شدن دارند نسبت به کسانی که ندارند، محافظه کارتر می‌شوند. برای مثال در سال ٢٠٠۴ ایالت‌هایی که به بوش رای دادند، نسبت به ایالات دیگری که به جان کری، از حزب لیبرال رأی دادند، نرخ رشدی حدود ١٢ درصد بیشتر داشتند. به عبارت دیگر عناصر فردگرا و لیبرالِ، تمایل به محو شدن دارند، در حالی که پایبندان به رسوم، وطن پرستان و حتی اصولگرایان، کشورها را به ارث می‌برند. سیاستگذاران کنونی از افزایش جمعیت استقبال نمی‌کنند، که این تنها به خاطر پول نیست.
مادی گرایی در اکثر کشورها در حال افول است. ما اکنون بیش از گذشته، سخت‌تر و طولانی‌تر کار می کنیم، اما شادتر به نظر نمی‌رسیم.

همچنین مردم به این نکته پی برده‌اند که هویت و حس احترام به واسطه آنچه دارند، یا مصرف می‌کنند، شکل نمی‌گیرد. بلکه به واسطه آنچه هستیم و شیوه‌ی زندگی، تعیین می‌شود. مفهوم شادی کمابیش مترادف جستجوی معنا است. مردم وقت بیشتری در اختیار دارند که با دیگران تعامل کنند. سیاست‌های شادی به تدریج به موضوعی کلیدی تبدیل شده و به مرور جایگزین بحث، در مورد توازن زندگی و کار خواهد شد.

سیاستمداران بر اساس توجه به امنیت و قطعیت و بهبود شرایط، انتخاب می‌شوند. در ۵٠ سال اخیر کاهش مالیات نیز از عوامل مهم بوده است.
رأی دهنده‌ها در آینده، شادی می‌خواهند، هرچند ممکن است این نیازها مضحک به نظر برسد، اما این روند در حال شکل گیری است.

شادی به طور عمده نوعی الهام است که کسی قادر به خرید آن نیست. همچنین شرایط آن پایدار نمی‌ماند. رأی‌دهندگان خواستار شادی هستند و سیاستمداران فرصت طلب، قول فراهم آوردن آن را می‌دهند، که قطعاً پیامدهای آن بر سیاست‌هایی از قبیل زندگی گروهی، جامعه محوری، اوقات فراغت و توجه به خانواده‌ها، متمرکز خواهد شد. البته این روند زمانی که مشکلی فراگیر مثل جنگی بزرگ یا فاجعه اقتصادی به وجود می‌آید، کمتر مورد توجه خواهد بود.

دکتر سعید خزایی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.